Google Chrome'u Bu Ayarlarla Hızlandırın

Google Chrome'u hızlandırmanız için yapmanız gereken tüm ayarları detaylarıyla anlattık!

Dikkatli Olun, Bu Deneyler Canınızı Yakabilir

Chrome'un bazı deneysel özellikleri tam da bu şekilde program tarafından bizlere aktarılıyor ancak korkacak çok fazla bir şey yok. Verdiğimiz adımları takip ederek Chrome ve internet deneyiminize herhangi bir zarar gelmeden gereken deneysel özellikleri kullanmaya başlayabilir ve Chrome performansınızı arttırabilirsiniz.

Bu menüye girebilmek için tarayıcınızın adres çubuğuna "chrome://flags" yazmanız gerekiyor. Tabii ki yazdıktan sonra hemen enter butonuna basarak sayfanın açılmasını sağlıyoruz.

Burada yer alan tüm deneysel özellikleri kesinlikle açmaya kalkışmayın ve ne işe yaradığından emin olmadığınız özellikleri aktifleştirmeyin. Zararsız olan ve tarayıcı performansını arttıran deneysel özellikleri ise aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.

Eğer ekran görüntülerindeki değerleri bulmakta sorun yaşıyorsanız deneysel özellikler sayfasındayken klavyenizden CTRL+F kombinasyonuna basabilir, sayfa içerisinde arama da yapabilirsiniz. Dilerseniz hemen maddelerimize başlayalım.

Kafes iş parçacığı sayısı

Bu özellik sayesinde Chrome'daki resimlerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Seçeneklerden 4'ü seçmeyi unutmayın.

İlgilenilen alanı için maksimum karo sayısı

Burada yer alan değer web tarayıcınızın kullanabileceği maksimum bellek miktarı. Eğer 6 GB ve üzeri bir RAM'iniz yoksa 512 kullanmanızı önermiyorum ancak daha yüksek belleğe sahip olanlar 512'yi seçerek devam edebilirler.

Deneysel tuval özelliklerini etkinleştirme

Deneysel tuvaller sayesinde web sitelerinin daha hızlı bir şekilde yapılandırılarak sunulması mümkün hale geliyor. Bu özelliği altta yer alan "Etkinleştir" butonuyla etkinleştirebilirsiniz.

Hızlı sekme/pencere kapatmayı etkinleştir

Bu özelliğin ne anlama geldiğini zaten başlığından anladığınızı düşünüyorum. Etkinleştirerek devam ediyoruz.

SPDY/4'ü etkinleştir

HTTP/2 standartları arasında yer alan SPDY/4 özelliğini aktifleştirerek daha hızlı web sayfası oluşturma özelliklerinden faydalanabilir ve böylece en kısa sürede girilen web sitelerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm deneysel özelliklere dair ayarları gerçekleştirdikten sonra sayfanın en altında yer alan "Şimdi yeniden başlat" butonuna basmamız gerekiyor. Bu butona basıldığında web tarayıcınız yeniden başlayacaktır ve tüm özellikler uygulanacaktır.

Google Chrome hızlandırma konusuna dair en güvenli seçenekleri sizlere aktardık. Ancak bahsettiğimiz menülerden çok daha karmaşık ayarlara ulaşmak ve kendi keyfinize göre detaylara girmek de mümkün. Fakat deneyimsiz kullanıcıların bu ayarlarla pek fazla oynamamalarını ve sadece önerdiğimiz bölümleri değiştirmelerini öneriyoruz.

Google Chrome 41 Yayınlandı

Hangi İnternet Tarayıcısı Daha Hızlı?

  1. Google Chrome'u Bu Ayarlarla Hızlandırın
  2. Gereksiz Eklentilerden Kurtulun
  3. Gereksiz Uzantılardan Kurtulma
  4. Tüm Geçmişinizi Sıfırlayın
  5. Dikkatli Olun, Bu Deneyler Canınızı Yakabilir

YORUMLAR