Google Chrome'un İllallah Dedirten Saçmalıklarını Masaya Yatırdık!

Google Chrome'un İllallah Dedirten Saçmalıklarını Masaya Yatırdık!

Google Chrome web tarayıcısı, takdir edersiniz ki yıllar içerisinde büyük bir popülarite kazanarak en çok kullanılan web tarayıcısı haline gelmeyi başardı. İlk çıktığı dönemde varolan Internet Explorer ve Mozilla Firefox dominasyonunu sona erdiren ve kendi imparatorluğunu kuran Google Chrome, tabii ki bu satırların da yazıldığı web tarayıcı olarak gücünü sürdürmeye devam edecek.

Fakat en çok kullanılan web tarayıcısı olması Google Chrome'u aklamıyor diyebilirim. Tarayıcının oldukça fazla sayıdaki saçma özelliği maalesef sahip olduğu artıların pek çoğunu nötralize ediyor ve bu durum bazen gerçekten illallah dedirtebiliyor. Tarayıcının bu yanlarından sizlere biraz bahsetmek ise tabii ki görevlerimizden birisi. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan ilk maddemizle devam edelim.

Google Chrome'dan Sonra Google Programları Son Buldu

Google Chrome'dan önce ve Google Chrome'un ilk dönemlerinde, şirketin farklı Google servislerinden faydalanabilmek için çeşitli programları vardı. Örneğin Google Talk servisini direkt olarak bir Windows programı içerisinden kullanabiliyorduk ve böylece tarayıcıyı açmadan ve Hangouts, Gmail gibi web servislerine giriş yapmadan dostlarımızla sohbetler edebiliyorduk.

Chrome sonrası dünyada ise bu tür programların hepsi birer birer ortadan kalktı ve sonlandırıldı. Dolayısıyla artık Google Drive, Hangouts, Takvimler ve onlarca farklı Google servisinden faydalanmak için illa ki Google Chrome sahibi olmamız gerekiyor. Bu servislerin özellikle sadece Chrome'da tam fonksiyonlu çalışacak şekilde düzenlenmiş olmaları ise Chrome'u kullanıcılara tabiri caizse “itelemenin” en iyi göstergesi.

Çoklu Kullanıcı Profilleri: Sebebi Neydi ki!

Google Chrome'un bir kaç sürüm önce uygulamaya koyduğu kullanıcı profilleri özelliği, PC'lerimizi kullanırken neredeyse tamamen işe yaramaz bir özellik diyebilirim. Zira bilgisayarımızı başkalarına kullandıracağımız zaman zaten işletim sistemimizin misafir hesabına geçebiliyor, yahut tamamen ayrı bir kullanıcı hesabı açabiliyoruz. Sadece Google Chrome'u başkalarının kullanımına sunabilmek için her defasında kullanıcı profili değiştirme çilesini çekmemiz ve kişisel bilgilerimizin gelmesini beklememiz kadar saçma bir şey olmadığını belirtmek gerek.

Aşağıdaki çirkin isim butonu ise bu konunun adeta bir özeti.

O Artık Bir Tarayıcı Değil, Adeta Bir İşletim Sistemi

Google Chrome, ilk çıktığında sadece bir web tarayıcı olma iddiasındaydı ancak yıllar içerisinde Chromebook'un da satışa sunulmasıyla birlikte kendi başına Windows üzerinde yahut Mac içerisinde çalışan bir ayrı sistem haline geldi.

Chrome bu konuda o kadar kibirli ki, bildirimler verebilmek için Windows 10'un yahut Mac işletim sisteminin bildirim merkezini kullanmak yerine kendi bildirim sistemini kullanmaya devam ediyor. Bu durum ise maalesef internette gezinirken adeta bambaşka bir işletim sisteminin içerisinde dolaşmaya benziyor. Halbuki biz seni tarayıcın için sevmiştik Chrome!

Uzantı mı Yoksa Chrome Uygulaması mı? İşte Bütün Mesele Bu

Google Chrome'a ilk uzantı desteği geldiğinde, bunun sevinçle karşılandığı bir gerçek. Ancak zaman içerisinde bu iş iyice sarpa sardı ve Google, Chrome uygulamaları adını verdiği ikinci bir eklenti “şeyini” devreye soktu. Şeyi diyorum çünkü aslında kullanıcılar tam olarak uzantılar ile uygulamalar arasındaki farkı tespit edemiyorlar.

Zira Chrome web mağazasına giriş yaptığınızda ve bir uzantıyı arattığınızda, o uzantının hem uzantısını hem de Chrome uygulamasını bulmak mümkün olabiliyor ve ikisinin de ikonlarının aynı olması kullanıcıların rastgele bir tanesini yüklemesi ile son buluyor.

Tabii ki uzantı yüklediğini sanan bir kullanıcı, uygulama yüklediği için adres çubuğunun sağ kısmından erişim sağlayamıyor, uygulama yüklemek isteyen kullanıcı da uygulama yöneticisinde onu bulamıyor.

Daha bitmedi! Google Chrome'un uygulamaları için Windows'un görev çubuğunda genellikle bir uygulama yöneticisi ortaya çıkıyor ancak bazı kullanıcılarda bu yönetici araç hiç ortaya çıkmıyor. Geçmişte yeni sekmeden erişilebilen uygulamalar artık sadece uygulama yöneticisinden ulaşılabiliyor. Neden mi? Çünkü böylesi daha zor!

Chrome uygulamaları bazen kendi başlarına çalışan uygulamalar gibi görünüyorlar, bazen de sadece web sitelerine giden linkler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu anlamda zaman zaman sık kullanılanlar listesiyle karıştırıldığı da bir gerçek.

Vallahi yazdıkça bizim de aklımız karıştı. En güzeli son maddemizle devam edelim.

O Eski Halinden Eser Yok Şimdi

Google Chrome bir zamanlar çok hafif, çok hızlı, çok sade ve kullanışlı bir web tarayıcısıydı. O dönemlerde Mozilla Firefox'un yediği RAM miktarı ve zaman zaman çok uzun olan açılış süresine karşın Google Chrome ilk çıktığında neredeyse doğru düzgün RAM tüketmiyordu ve bastığınız anda çalışan bir yapıya sahipti.

Pek çok kullanıcının Chrome'a geçiş yapmasının en büyük sebebi zaten bu sadelik ve hız beklentisiydi. Ancak yıllar geçtikçe giderek şişen, daha çok sistem kaynağı tüketen, bataryayı bitiren ve adeta bir canavar haline gelen Chrome, artık kendinden önceki obur web tarayıcılardan pek de farklı değil.

Tabii ki Google Chrome alternatifi pek çok web tarayıcısı da var. Bunlar içerisinden en popüler ve beğenilir olanları sizler için aşağıdaki bağlantılarda listeledik. Chrome'dan memnun değilseniz onlara göz atmayı sakın unutmayın.

YORUMLAR