Google da Sansüre Karşı Tepkisini Gösterdi

18.01.2012 Türkiye saati ile sabah 07.00’da internetin büyük devlerinden birkaç tanesinin de sansüre karşı karartma eylemine katılacağını dün sizlere duyurmuştuk (yazımızı okumak için tıklayınız). Ancak Google, Facebook ya da Twitter gibi diğer devlerin b

Google da Sansüre Karşı Tepkisini Gösterdi

18.01.2012 Türkiye saati ile sabah 07.00’da internetin büyük devlerinden birkaç tanesinin de sansüre karşı karartma eylemine katılacağını dün sizlere duyurmuştuk (yazımızı okumak için tıklayınız).

Ancak Google, Facebook ya da Twitter gibi diğer devlerin bu eyleme katılıp katılmayacakları konusunda resmi bir açıklama olmadığından dolayı internet kullanıcıları merakla bekliyorlardı. Her ne kadar Facebook ve Twitter’dan bu yönde bir adım gelmese de Google sansüre (SOPA – Çevrimiçi Korsanlığı Engelleme Yasası) karşı tepkisini ana sayfa üzerinden duyurdu.

Her ne kadar karartma eylemine katılmasa da Uluslararası Google ana arama sayfasında “Tell Congress: Please don't censor the web!” (Kongreye söyleyin: Lütfen interneti sansürlemeyin) yazısı ve linkten yönlendirilen bir imza kampanyasına yer verdi.

İmza kampanyasının yer aldığı sayfada yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Fighting online piracy is important. The most effective way to shut down pirate websites is through targeted legislation that cuts off their funding. There’s no need to make American social networks, blogs and search engines censor the Internet or undermine the existing laws that have enabled the Web to thrive, creating millions of U.S. jobs.”

(Çevrimiçi korsanlık ile savaşmak önemli. Korsan web sitelerini kapatmanın en etkili yolu gelir kaynaklarına yönelik yasal işlemlerdir. Amerikan sosyal ağlarını, bloglarını ve arama motorlarını interneti sansürlemeye zorlamaya ve internetin gelişmesini, ABD’de milyonlarca iş kolu yaratılmasını sağlayan bu sektörü destekleyen yasaların altını kazmaya gerek yoktur.)

Tüm Dünya’yı bir şekilde etkilemesi muhtemel olan SOPA “Stop Online Piracy Act” yasasına karşı Google gibi dev bir internet şirketinin de eyleme kendi yöntemleriyle katılması yasa teklifini engelleyebilecek mi önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Güncelleme: Dünya'nın en büyük blog platformlarından olan Wordpress de sansüre katılım gösterdi. Aşağıda Wordpress.com'a giren kullanıcıların karşılaştığı ekranın görüntüsünü görebilirsiniz.

YORUMLAR