Google Dokümanlarınızı İnternetiniz Olmadan Düzenleyebilirsiniz

Google Dokümanlarınızı İnternetiniz Olmadan Düzenleyebilirsiniz

Artık dökümanlarınızı Google Drive servisi olan Google Docs ile internet bağlantınız olmadan da düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz dosyaları kaydettikten sonra internete bağlandığınız herhangi bir zaman o dosyalar da kendiliğinden güncellenecek. İşte Google Docs’u  internetsiz kullanmanın yolu.

Ne yazık ki Google Dökümanları Türkçe olarak kullansanız da kimi adımlarda İngilizce desteği olduğundan dolayı aşağıdaki ekran görüntülerimizi takip edebilirsiniz.


Google Docs’u internetiniz olmadan sadece Google Chrome web tarayıcısıyla kullanabilirsiniz. Çevrimdışı kullanımı aktifleştirmek için, Google Drive sayfanıza gidin sağ üstte bulunan ayarlar butonuna tıklayın ve 'Çevimdışı Google Dökümanlar sürümünü ayarla' seçeneğini seçin. Karşınıza kurulumu iki adımda tamamlamanızı sağlayan bir pencere açılacak. ‘Enable Offline Docs’ yani, Google Docs’u aktif et tuşuna tıklayın ve ardından Google Docs’un Chrome uygulamasını yükleyin.


Uygulamayı yükledikten sonra Goole Drive sayfasına döndüğünüzde belgelerinizin senkronize edildiği uyarısını alacaksınız. Hangi belgeleri çevrimdışı olarak kullanabileceğinizi görmek için, ayarlar butonuna basıp ‘Çevrimdılı dökümanları görüntüle’ seçeneğine tıklamanız yeterli. Dilerseniz bu sayfayı bookmark olarak kaydedin, internetiniz kesildiğinde ulaşması kolay olsun.

Google Docs offline size sadece ‘Document’ ve ‘Spreadsheets’ belgelerinizi gösterir ve sadece ‘Document’ belgelerini düzenleyebilirsiniz. Maalesef diğerlerini düzenlemeniz mümkün değil. Bunun yanı sıra yeni ‘Document’ açmanız da mümkün değil, ancak bu özelliklerin de yakın zamanda gelmesi bekleniyor. Google, eğer diğer belgeleri de düzenlemek için bir gelişme yaparsa bu kullanıcıları oldukça memnun edecek gibi gözüküyor.

YORUMLAR