Google Drive ile Kullanabileceğiniz Chrome Eklentileri

Google Drive hizmeti yayına çıkmasıyla beraber Chrome tarayıcısının sunduğu eklentilerde bu hizmete destek vermeye ve senkronize çalışmaya başladılar. Dirve hizmetini kullanabileceğiniz Chrome eklentilerini listeledik.

Google Drive ile Kullanabileceğiniz Chrome Eklentileri

Google Drive servisi tanıtıldığı günden itibaren milyonlarca kullanıcının çıkmasını merakla beklediği bir hizmet. Google Doküman servisinin evrim geçirmiş hali olarak görebileceğimiz Drive hizmeti aslında tüm Google servislerini bir arada kullanabilen bir depolama servisi. Uzun süredir üzerinde çalıştığı Drive servisini herkese ulaştırmak için uygulama geliştiriciler için de bir paket yayınlamış durumda. Drive’ı yakın zamanda mobil, tarayıcı ve web uygulamalarına entegre olarak kullanabileceğiz. Ama Google Chrome kullanıcısı iseniz bu uygulamaların ilk örneklerini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Drive servisi 26 Nisan 2012 itibariyle yayına açıldı. Detaylarını merak ediyorsanız "Google Drive Artık Türkiye'de Aktif Oldu" ve "Google Drive'ın Resmi Duyurusu Yapıldı" blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Drive hizmetine https://drive.google.com/ adresinden giriş yaparak ücretsiz olarak sunulan 5GB deponuzu dökümanlarınız ile doldurmaya başlayabilirsiniz. Dökümanlarınızı daha iyi yönetebilmeniz için Google tarafından yayınlanan Windows/Mac/Android programlarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. iOS için de yakın zamanda uygulama desteği geleceğini de hatırlatalım. 

Hızlı davranan programcılar Google Drive entegrasyonları 3.parti uygulamalarına eklediler bile. Google Chrome Store’da Google Drive Apps kategorisinin altında Drive hizmeti ile entegre çalışan uygulamalara ulaşabilirsiniz. İlgili kategori altında ve Google Store’da yer alan Google Drive entegrasyonunu tamamlamış şu anda toplam 22 uygulama yer alıyor. Beğeneceğinizi düşündüğümüz uygulamaları aşağıda listeliyoruz. Bizim beğendiklerimizin dışında Balsamiq Mockups, Desmos, DocuSign, Gantter, HelloFax, Lucidchart, Lulu, Nivio, Revisu, Smartsheet isimli uygulamalarda dikkatinizi çekebilir.

NOT: Uygulamaları Google Drive depolama alanınız ile senkronize çalışmasını istiyorsanız Google Hesabınızla kayıt olmalısınız ya da ilgili Google hesabınızı uygulamalara tanıtmanız gerekmektedir.

AutoCad WS – AutoCAD (dwg) dosyalarınızı açmanızı ve gerçek zamanlık olarak Google Drive üzerinden değişiklikler yapmanızı sağlayan popüler teknik resim çizim uygulamasıdır.


Aviary – Google Drive hesabınızdaki resimlerinizi gelişmiş resim editörü Aviary ile daha etkileyici resimler haline getirebilirsiniz.

Floorplanner – Google Drive hesbaınızla senkronize çalışan yaratıcı bir uygulamadır. 3D olarak kat planları çıkartmanızı, bu planlar üzerinde değişiklikler yapmanızı ve iç mimari öğeleri ile zenginleştirmenizi sağlayan farklı bir servis.

MindMeister – Tam bir ekip işi, ekip çalışması ve proje yönetimi konularında gerçek zamanlı beyin fırtınaları gerçekleştirebileceğiniz iş yönetimi ve sistem analizi uygulaması.

Pixlr Editor - Google Drive hesabınızdaki resimler üzerinde ya da o an çektiğiniz bir resim üzerinde belirli görsel değişiklikler, renk tonlamaları ve filtreler uygulayabileceğiniz çevrimiçi resim editörüdür.

WeVideo – Google Drive hizmeti ile entegre çalışan gelişmiş video düzenleme aracını tarayıcınız üzerinden kullanmanıza olanak veren gelişmiş bir video aracıdır.

SlideRocket – Eşsiz güzellikte sunumlar hazırlamanızı sağlayan. İsterseniz sunumunuz üzerinde aynı anda birden çok arkadaşınızla çalışabileceğiniz Google Drive entegrasyonlu web uygulamasıdır. Sunumunuzu size sunulan video konferans odanısında iş ortaklarınızla paylaşabilmenize de olanak vermektedir.


Pixorial – Google Drive üzerinde videolarınızın her birini proje dosyası haline getiren ve kendi hikayenizi anlatmanız için saklamalısınız sloganı ile yola çıkan farklı bir video düzenleme ve yayınlama uygulamasıdır.

Revisu -Hazırladığınız tasarım üzerinde takım arkadaşlarınızın ne düşündüğünü yorum olarak yazmalarına izin veren web servisidir. Hızlı ve sorunsuz şekilde çizimlerinizdeki beğenilen ve sorunlu olan bölümleri öğrenebilirsiniz.

Google Chrome tarayıcısı kullanmıyorsanız ya da güncel sürümüne geçmek istiyorsanız, en son sürümünü aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Son olarak Google Drive'ın en büyük artısı benzer hizmeti veren servislerin üzerinde depolama alanı sunması olarak görebiliriz. Google servislerini kullanan kullanıcıların sayısını da hesaba katarsak çok hızlı büyüyeceği ve yoğun bir kullanımı sahip olacağını kestirmek hiçte zor değil. Eğer bir programcıysanız https://developers.google.com/drive/ adresinden ilgili dökümantasyona ulaşabilir, API ve SDK paketlerinin detaylarını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR