Google Drive'ın Yenilenen Tasarımı Kullanımı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Google Drive daha hızlı kullanıma sahip bir tasarımla yenilendi. Sağladığı 15GB kullanım alanıyla da hem masaüstünde hem de mobilde bizi kendine daha da bağlayacak.

Google Drive'ın Yenilenen Tasarımı Kullanımı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Google Drive daha hızlı kullanıma sahip bir tasarımla yenilendi. Bulutta dosya saklama ve paylaşım konusunda bizi çubuk belleklerden kurtaran servis sade ve kolay yeni arayüzüyle ve sağladığı 15GB kullanım alanıyla hem masaüstünde hem de mobilde bizi kendine daha da bağlayacak.

Bu aralar Google Drive açarsanız ayarlar kutucuğunun yanında sizi şöyle bir mesaj bekliyor olacak:

Güncelleme bildiriminde yazdığı gibi hemen Drive demosuna katılmanızı tavsiye ederim, çünkü yapacağınız işlemi gerçekten de yarıya indirecek kadar hızlanmış bir hizmetle karşılaşacaksınız. Kullanıcıya kısa bir bilgi veren demo penceresi gerçekten de merak uyandırıyor, çünkü düzenleme konusunda Drive'a birilerinin el atması gerekiyordu.

Yeni Drive görünümüne geçtiğinizde özellikle görsel hafızası kuvvetli olanların hoşuna gidecek bir yerleştirmeyle karşılaşıyoruz.Her şey düzenli ve güzel dağılmış görünüyor.

Ekranın sol tarafı alıştığımız gibi Drive menüsünü barındırıyor. Oluşturduğunuz klasörünüz varsa ekranın ortasında üstte yer alarak, alttaki doyaları taşımayı kolaylaştırıyor. Dosyaların kutucuklar halinde klasörlerin altında yer aldığı tasarım, hem uzun liste görünümünün sıkıcılığını gideiyor, hem de ekrandan çıkmadan sağ tarafta dosya detaylarını görmemizi sağlıyor. Detayların hemen yanında ise Drive aktiviteleriniz listelenerek sizi paylaşım dosyalarında diğer kullanıcıların ne değişiklikler yaptığından haberdar ediyor.

Drive'ın düzenlemede yaptığı basit ama önemli değişiklik gerçekten de övülmeye değer. Sizi masaüstünde çalışıyormuş gibi rahat hissettiren tasarım dosya gruplama ve taşımayı kolaylaştırıyor. Yapmanız gereken dosyayı tutup yukarıdaki klasöre atmak.

Aşağıya doğru uzayan dosyaların hepsini tutup sürüklemek zahmetli olacağından, Ctrl tuşuna basılı tutarak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra sağa tıklayıp Taşı diyerek de klasörleme işlemini gerçekleştirbiliyorsunuz.

Ben eskisinden memnundum diyen kullanıcılar sağ üstteki menülerden liste görünümüne geri dönüp sağdaki detay ve aktivite menüsünü iki tıkla kapatabiliyor.

Mobilde de yenilik yapan Drive'ın arayüzü burada da aynı koyaylıkta dosya yönetimi yapmanızı sağlıyor. Android'in eski sürümlerine henüz gelmeyen mobil Drive yenilikleri için başka bir blog yazısında görüşmek üzere.

YORUMLAR