Google I/O 2016 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

Google I/O 2016 etkinliğinde öne çıkanları derledik. Android N, Android Wear 2.0, Google Home, Allo ve Duo daha fazlası.

Google I/O 2016 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

Google’ın her yıl düzenlediği I/O etkinliği dün akşam 19:00’da başladı ve YouTube üzerinden 360 derece canlı yayın paylaşıldı. 2 saat süren etkinlikte beklediğimiz yeni Android sürümü Android N ve Android Wear 2.0’ın getirdiklerinin yanı sıra akıllı telefon ve evlerimizde kullanabileceğimiz yenilikçi ürünler tanıtıldı. Biz de etkinliği kaçıran kullanıcılarımız için I/O 2016’nın öne çıkan duyurularını bir araya toplayalım dedik.

Google Developers kanalından 360 derece canlı olarak yayınlanan Google I/O 2016 etkinliğini özet geçecek olursak; Bu yaz beta sürümüne elveda diyeceğimiz, henüz adlandırılmamış yeni Android sürümü Android N’de yapılan iyileştirmelerin yanı sıra yeni işletim sistemiyle gelecek mobil VR platformu Daydream duyuruldu. iOS kullanıcılarının kendi aralarında görüntülü, sesli mesajlaşmak için kullandıkları FaceTime’a rakip olarak gösterilen görüntülü konuşma uygulaması Duo, güvenli ve akıllı mesajlaşma uygulaması Allo, akıllı ev sahipleri için akıllı hoparlör Google Home (Amazon Echo’ya oldukça benzetildi), Android Wear 2.0 - ki şimdiye kadarki en büyük güncellemesi diyebiliriz – ve Google’ın ülkemizde henüz Türkçe olarak kullanıma açmadığı, daha akıllı ve konuşkan olarak karşımıza çıkacak sanal asistanı Google Assistant, henüz ülkemizde yaygın olmasa da Android’in arabalara dahi iyi entegre olacağı sistem, Android uygulamalarının indirilmeden çalıştırılması (Android Instant Apps) etkinlikte öne çıkanlar, akılda kalanlar arasındaydı. Şimdi dilerseniz biraz ayrıntıya girelim:

Daydream: Mobil Sanal Gerçeklik Platformu

Google’ın mobil sanal gerçeklik platformu Daydream, Android N işletim sistemi üzerine kurulmuş. HTC Vive, Oculus Rift gibi PC ile uyumlu sanal gerçeklik başlıklarıyla yarışacak seviyede değil ancak Google Cardboard’dan çok daha güçlü ve sanal gerçekliğin gelişme sürecinde atışmış etkili bir adım diyebiliriz. Android N işletim sisteminin üzerine geliştirilen platform, uygulamalardan oluşan bir ana ekran (Gear VR’ı deneyimlediyseniz benzer bir ana ekran sizi karşılayacak) sunacak. YouTube, Street View, Google Play Store, Play Movies ve Google Photos gibi Google’ın kendi uygulamalarının yanı sıra ülkemizde de hizmete açılan Netflix ve Ubisoft, Electronic Arts gibi büyük oyun firmalarının sanal gerçeklik için özel üretilmiş uygulama ve oyunlarını çok yakında göreceğiz. Ne yazık ki Daydream tüm cihazlarda çalışmayacak. Özel sensör ve ekrana sahip yeni telefonlarda çalışacağı söylenen mobil sanal gerçeklik platformunu destekleyen cihazlar üretecek isimler arasında Samsung, HTC, LG, Huawei gibi büyük firmalar yer alırken, Daydream uyumlu telefonları bu sonbahardan itibaren göreceğiz. Bu arada etkinlik öncesi Google’ın Cardboard’dan daha yetenekli ve gösterişli, fiyat açısından HTC Vive ve Oculus Rift’ten daha uygun yeni bir sanal gerçeklik gözlüğüyle karşımıza çıkabileceği söylentileri vardı. Etkinlikte akıllı telefondan güç alan sanal gerçeklik başlığının referans tasarımı gösterildi. Oculus Rift’in biraz küçüğü ve kablosuzu diyebileceğimiz yeni VR başlık, Android N ile hayat bulacak mobil VR platformunun gölgesinde kaldı.

Android N: Daha Akıllı, Daha Hızlı, Daha İyi

Söz Android N’den açılmışken isminin ne olacağı kullanıcılara bırakılan yeni Android sürümünde yapılan iyileştirme ve geliştirmelerden bahsetmek gerekirse; Geliştirici sürümü Mart ayında indirilmeye sunulan ve saf Android cihazlarının alabildiği Android N’in bölünmüş ekranlı çoklu görev, hızlı ayarlar butonu ve yeni emojileri gösterildi. Bir yandan oyunun videosunu izlerken diğer yandan mağazaya gidip yüklemenize izin veren resim içinde resim modu, bildirimler üzerinde daha fazla kontrol, batarya ve performans optimizasyonu, geliştiricilere telefonun grafik işlemcisini doğrudan kontrol etme izni veren yeni API (Vulkan), kısacası Android N hem hız, hem pil, hem de kullanım yönünden kullanıcıları memnun edecek. Unutmadan, Android N final sürümünü bu yazın sonundan önce göremeyeceğiz. Nexus cihaza veya General Mobile’ın Android One telefonlarından birine sahip iseniz yeni beta sürümü deneme şansınız var.

Android Wear 2.0: Akıllı Saatler İçin Majör Güncelleme

Etkinlikte Android N’in yanı sıra Android Wear 2.0 güncellemesiyle ilgili bilgiler aktarıldı. Yeni Android Wear sürümü ilk sürüme göre şok edici derecede farklılıklar sunmuyor ancak kullanıcı deneyimini etkileyecek birkaç ufak değişiklik yapılmış şeklinde yorumlar mevcut ancak özelleştirilebilir yeni saat yüzleri, gelişmiş mesajlaşma (akıllı yanıtlama ve elle yazma), uygulamaların telefondan bağımsız çalışacak olması (Koşu, yürüyüş gibi aktiviteler yaparken müzik dinlemeyi seviyorsanız artık telefonunuzu almanız gerekmeyecek. Spotify’da müziği açıp Bluetooth kulaklıkla dinleme keyfi yaşayabileceksiniz), Android N’in tüm özelliklerinden yararlanacak olması ve tabii ki Google Fit gibi sağlık uygulamalarına tam entegre olması bana göre Android Wear 2.0’ın büyük bir güncelleme olduğunu gösteriyor.

Yeni Mesajlaşma Uygulamaları:

Google Allo

Google, yazılım tarafında sadece Android N ve Android Wear 2.0 güncellemesiyle karşımıza çıkmadı. Allo ve Duo adını verdiğini iki yepyeni mesajlaşma uygulamasını tanıttı. Akıllı mesajlaşma uygulaması olarak tanıtılan Allo, telefon numaranızı girerek kayıt olabileceğiniz dolayısıyla da rehberdeki kişilerinizle iletişime geçebileceğiniz bir uygulama. Uygulamanın en can alıcı özelliği tek bir kelime bile yazmadan mesajları yanıtlamanızı sağlayan smart reply yani akıllı yanıt özelliği. Sohbetlerinizi takip ederek konuşma tarzınıza uygun önerilerde bulunan uygulama bu özelliğini fotoğraflarda da konuşturabiliyor. Arkadaşınıza bir fotoğraf gönderdiğinizde fotoğrafa ilişkin önerier anında karşınıza çıkıyor. Uygulamanın Google Asistan ile entegre çalışması ise bizim için bir anlam ifade etmiyor. Güvenlik ve gizililk tarafında ise uygulamada gerçekleştirdiğiniz sohbetler baştan uca şifrelenerek korunuyor.

Google Duo

Görüntülü konuşma uygulaması olarak karşımıza çıkan Duo, FaceTime gibi birebir görüşmelere izin veriyor. Cihaz, internet bağlantı hızı, konum fark etmeksizin rehberinizdeki kişilere ulaşmanızı sağlayan uygulamanın can alıcı özelliği görüşmeye yanıt vermeden arayan kişinin videolu önizlemesini görebiliyor olmanız. Google, aramaları doğal ve eğlenceli yapan bu özelliğie Knock Knock adını vermiş. 720p’ye kadar – Google’ın deyimiyle berrak – video ve ses kalitesi sunan ve düşük bağlantılarda dahi görüşmeyi kesmeyeceği belirtilen uygulama WiFi ve hücresel bağlantıyı destekliyor. Son olarak Allo ve Duo, Android ve iOS platformu için bu yaz indirilmeye açılacak.

Google Home: Akıllı Evler İçin Akıllı Hoparlör

Her ne kadar ülkemizde alınası düşük bir ürün olsa da Google’ın akıllı ev kullanıcılarına özel tasarladığı hoparlörü Google Home’u es geçmeyelim. Akıllara Amazon Echo’yu getiren akıllı hoparlör ufak silindir şeklinde yuvarlatılmış hatlarıyla dikkat çeken oldukça şık bir tasarıma sahip. Farklı odalarda farklı cihazlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış hoparlör, sizi sürükle dinler durumda bekliyor. Google asistana yöneltebileceğiniz soruları sorabiliyor, Cast uyumlu hoparlör ve ekrana medyalarınızı yansıtabiliyor, akıllı cihazlarınızı yönetebiliyor, Spotify gibi müzik servislerine bağlanabiliyorsunuz.

Google I/O 2016 etkinliğinin tamamını izleyin:

YORUMLAR