Google, Kablosuz Ağlarda Konum Bildirmeme Seçeneği Sundu

Google, Kablosuz Ağlarda Konum Bildirmeme Seçeneği Sundu

Google, ürün merkezli yeniliklerin yanı sıra kullanım politikasına yönelik yenilikler üzerinde de çalışıyor. Zira içeriğin daha çok kullanıcı tarafından meydana getirildiği günümüz internet dünyasında kullanıcıların hakları da gözetilmek zorunda. Bu konuya önem verdiğini hemen her fırsatta dile getiren Google, mobil araçların kullanım yoğunluğuna bağlı olarak gittikçe artan “konum” unsurundan kaynaklanan bazı noktaları gözden geçirdi ve bir çözüm sundu.

Resmi blogu üzerinden söz konusu çözümü duyuran Google, artık kullanıcıların konumlarını bildirip bildirmemeleri konusunda bir seçenek sunabiliyor. Özellikle mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen hizmet ve uygulama kullanımları için gerekli olan “konum bildirme” unsurunda artık tek bir seçenek yok. Zira bu zamana kadar kullanıcılar, özellikle de mobil uygulamalar konusunda çaresiz kalabiliyorlardı. GPS ya da kullanılan internet ağı üzerinden tanımlanan konumu öğrenmek isteyen Google, artık internet ağınızı bilmeden de size yardımcı olmaya çalışacak.

Yüksek pil kullanımı ya da ortamın uygun olmaması nedeniyle aktif kılmakta çekinilen GPS seçeneğini bir kenara bırakırsak, kablosuz internet ağı üzerinden konum bildirirken ağımızı gizleyebilme şansımız doğacak. İşte bu noktada devreye giren yenilik, kullanılan internet ağının ismine iliştirilecek bir ifade ile kendisini gösteriyor. Kullanılan ağ ismine yani teknik ifade ile SSID noktasında tanımlanacak ağ adında geçecek “_nomap” ifadesi Google’ın ağınız üzerinden konumunuzu kullanmasını engelleyecek. Örneğin ağınızın adı “Onur” ise bu ismi “Onur_nomap” şeklinde düzenlemeniz halinde söz konusu tanımlamayı pasif kılabileceksiniz.

YORUMLAR