Google Müzik Servisi Açıldı

Google, bir süredir BETA olarak yayın yapan ve uzun süredir tüm kullanıcılara aktif kılınması beklenen Google Müzik servisini kullanıma sundu. Bu sabah itibariyle ABD üzerinden erişim sağlayan kullanıcıların faydalanmaya başlayabildiği servisin birkaç gün

Google Müzik Servisi Açıldı

Google, bir süredir BETA olarak yayın yapan ve uzun süredir tüm kullanıcılara aktif kılınması beklenen Google Müzik servisini kullanıma sundu. Bu sabah itibariyle ABD üzerinden erişim sağlayan kullanıcıların faydalanmaya başlayabildiği servisin birkaç gün içinde Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

Android Market üzerinde yer almaya başlayan Google Müzik servisi, altyapı olarak Android Market’in Uygulamalar servisine benziyor. Bu birlikteliğe Google Kitaplar ve Filmler servisinin de eklendiğini belirtelim. Tüm bu adımlar ve içerik sunum şekli bir araya geldiğinde, Google’ın klasik bilgisayar ve mobil üzerinden erişen tüm kullanıcılara uygulama, müzik, kitap ve film içeriklerini tek bir merkezden sunma isteğini görmüş oluyoruz. Bu parçalar, Google’ın devasa bir çevrimiçi mağaza oluşturduğu anlamına da geliyor. Tüm servislerin aktif olarak tüm dünyaya açılması ile birlikte Apple Uygulama Mağazası’na büyük bir fark atacağı ortada.

Google Müzik yeniliğe dönecek olursak, servis bünyesinde kullanıcılar yirmi bine yakın parçanın yer alabildiği birer depolama alanına sahip olacaklar. Ve gittikleri her yerden bu parçalara ulaşabilecekler. Zira bulut bilişim teknolojisi üzerine inşa edilen proje, mobil ve klasik bilgisayarlar üzerinden internet vasıtasıyla erişilmeye olanak sağlayacak şekilde düzenlendi. Ücretsiz albümlerin yanı sıra ücretli albümlerin de yer aldığı müzik mağazasında ödemeler kredi kartı üzerinden gerçekleştirilecek. Kullanıcılar, ücretsiz dinledikleri ya da satın aldıkları parçaları başta Goolge+ olmak üzere sosyal ağlarda paylaşabilecekler.

Universal, Sony, EMI ve daha birçok küresel müzik üreticisinin bir araya gelmesiyle birlikte şu ana kadar on üç milyonun üzerinde parça Android Market üzerindeki Müzik Mağazasında yerini aldı. Android 2.2 ve üstü işletim sistemine sahip mobil cihazlara otomatik olarak ve kısa bir süre sonra gelecek olan müzik mağazası, müzik üreticileri için de önemli bir fırsat. Zira uygun fiyat aralıklarında sunulan albümlerin müzik severler tarafından kolayca satın alınabileceği bir ortam yaratılıyor. Diğer yandan bir müzik albümü ortaya koyan ses sanatçılarının artık bir dağıtımcıya ihtiyaçları kalmayacak. Çünkü Google gibi bir dev, Google Müzik servisi ile Android Market üzerinden albüm satışını son derece kolay ve işlevsel bir hale getiriyor.

Google Müzik servisine ait mobil uygulamanın Türkiye'de kullanıma sunulmasıyla birlikte uygulamayı Tamindir üzerinde de görebilecek ve yakından tanıyabileceksiniz.

Google Müzik servisi için Google tarafından hazırlanan resmî tanıtım videosu:

YORUMLAR