Google Nexus 9 İncelemesi

İçersinde barındırdığı Nvidia Tegra K1 işlemci ile grafik kalitesini konuşturan Nexus 9 oldukça büyük bir ekran çözünürlüğüne de sahip. Hafif ve kavrayışı kolay olan cihaz genel anlamda kullanıcıyı tatmin edecek özellikleri aktarmayı başarıyor.

İlk İzlenimler

Yeni iPad Air 2'den çok az daha ufak olan Nexus 9, 6 x 9 inç ölçülere sahip. iPad Air 2'den daha kalın olmasına rağmen bu cihaz daha hafif olmayı başarıyor. Yine de arada belirgin bir fark olmadığı için göze batan veya öne çıkan bir avantajdan bahsetmemiz çok da mümkün değil. Tasarım anlamında Nexus 9'un düşündüren kısmı daha çok butonların yerleşimi ve tasarımıyla ilgili.

Uzun kenarda yer alan ses açma ve kapama ile güç düşmeleri fazlasıyla küçük ve ince. Sade tasarımın içide belirgin olması istenmeyen butonlar bu sebepten ötürü kullanışlılık konusunda kan kaybediyor. iPad Air modeli oldukça ince olmasına rağmen butonlarını kullanıcılarına belirgin etmeyi başarıyor. Öte yandan, Nexus 9'da güç butonunu kullanmak istemediğiniz takdirde ekranı çift tıklamanızın yeterli olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Ekran ölçüleri 4:3 oranında olan Nexus 9, 2048 x 1536 piksel çözünürlüğü 8.9 inçlik ekrana sığdırmayı başarıyor. Google Hangouts için optimize edilmiş ön kamera neredeyse iPad ile aynı konumda bulunurken ön yüzeyde yer alan hoparlörler ciddi bir fark yaratıyor. Ekranın iki tarafında yer alan uzun şeritlerden aktarılan ses çıkışı ekranı yatay şekilde tuttuğunuzda daha sinematik bir keyif sunmayı başarıyor. iPad kullanıcılarındaki hoparlör elle tutulan cihazın genelde ses çıkışının kaza ile kapatılmasıyla sonuçlanabiliyor.

Tasarımsal anlamda dikkat çeken bir başka özellik de arka yüzde yer alan 8 megapiksel kamera ile iPad Air 2'yle benzer sularda yüzen bir kaliteye sahip olsa da kıvrımlı tasarımın dışına çıkan mercek, koruyucu kılıfı kullanmadan tekinsiz bir hissiyat veriyor. Arka yüzeyin zarif ve kıvrımlı tasarımı da bu kameranın yerleştiği konum yüzünden bozulmuş oluyor.

Şimdi dilerseniz bir de Nexus cihazlarının en sevilen özelliği olan işletim sistemine daha yakından bakalım.

  1. Google Nexus 9 İncelemesi
  2. İlk İzlenimler
  3. Nexus 9 ile Android Lollipop
  4. Nexus 9 Kamera Performansı
  5. Nexus 9 Teknik Özellikleri
  6. Nexus 9 Batarya Ömrü
  7. Nexus 9 - iPad Air 2 Karşılaştırması ve Son Sözler

YORUMLAR