Google Nexus 9 İncelemesi

İçersinde barındırdığı Nvidia Tegra K1 işlemci ile grafik kalitesini konuşturan Nexus 9 oldukça büyük bir ekran çözünürlüğüne de sahip. Hafif ve kavrayışı kolay olan cihaz genel anlamda kullanıcıyı tatmin edecek özellikleri aktarmayı başarıyor.

Nexus 9 ile Android Lollipop

Google yapımı bir cihaz aldığınızda elinize geçen işletim sistemini tam sürüm bir Android olarak adlandırmanızda sakınca yok. Samsung, LG ve HTC gibi kendi yorumunu ve tasarımını katan şirketlerin haricinde olan Nexus kullanıcıları Android'in en sade haline erişme şansına sahipler. Bu nedenle cihazınız ile resmi olan her güncellemeyi ilk deneyimleyenlerin arasında olacaksınız. Sadece ilk kullanıcılara açık olan deneysel birçok fonksiyon Google tarafından Nexus kullanıcılarına aktarılabiliyor. Bu fonksiyonların bazıları çok iyi de oluyor, çok kötü de oluyor.

iOS 8'in çıkmasıyla birlikte Apple'ın Android'in izinden yürüdüğünü söylemiştik, ancak görünen o ki, Android 5.0 da iOS işletim sisteminden esinlenerek bazı yenilikleri kullanıcılarına sunmuş. Özellikle Nexus 9'daki Gmail uygulaması iOS 8'deki e-mail uygulamasıyla büyük benzerlikler gösteriyor. Sola sürüklenen mesajları arşive atma fonksiyonu gelen Gmail, buna ek olarak yapmış olduğunuz işlem konusunda emin olup olmadığınızı da soruyor. Genel anlamda da Android 5.0 daha temiz bir arayüz sunmayı başarıyor. Daha belirgin şemalar ve renkler kullanan Google'ın yeni işletim sistemi daha akıcı bir performans da sergiliyor. Google bu yeniliğe Material Design ismini verdi ve birçok özelliğiyle birlikte tasarımsal değişiklik olumlu sonuçlar vermiş gibi görünüyor.

Tabletin uygulamalar kısmını açtığınızda gözünüze çarpan ilk nokta Google'ın size sunmuş olduğu hizmet dünyası oluyor. Google bünyesinde bulunan Gmail, YouTube, Chrome, Play Store ve Hangouts gibi birçok uygulama Android 5.0 arayüzünde kurulu olarak sizin kullanımınızı bekliyor. Bu uygulamalar arayüzünü yüklediğiniz yeni uygulamalar aracılığıyla kişiselleştirme şansınız olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Daha belirgin bir şekilde sunulan Google Arama Çubuğu cihazınız için evrensel bir arama motoru olarak iş görüyor ve bulmak istediğiniz uygulamalara veya dosyalara erişiminizi sağlıyor. "OK Google" demenizle birlikte sesli arama seçeneğinden de faydalanabiliyorsunuz.

Açılış ekranını sağa doğru sürüklediğinizde Google Now isimli hizmete ulaşıyorsunuz ve Google'ın kartlarla anlatılan haberlerini, e-postalarınızı ve bulunduğunuz konum bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz. Apple ile kıyaslandığında fiziksel bir Home tuşu olmayan Android tabletleri bunun yerine 3 sanal butonu kullanımınıza sunuyor ve yeni işletim sistemiyle bu butonların görünümü de güncellendi. PlayStation butonlarını andıran üçgen, daire ve kare sembolleri size geri, ana sayfa ve sekmeler seçeneklerini sunuyor. iPad kullanıcıları Android'e geçiş yaparken biraz zorlanabilirler ancak vakit geçtikçe sanal butonlara alışıp onları benimseyenlerin sayısı artıyor.

Lollipop'un bildirim sistemi oldukça başarılı. Tabletinizin ekranını açtığınızda karşınıza çıkan kartlar ile birlikte iletilerinizi gözden geçirebilirsiniz veya yukarıya sürükleyerek hepsini aynı anda kapatabilirsiniz. İleti kartların içinde kaçırdığınız Hangout'lar, e-postalar veya sosyal medya hesaplarınızdaki bildirimler oluyor ve kartları tıkladığınızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşma şansınız var. Ekranı yukarıdan aşağıya sürüklediğinizde her daim bildirimler menüsüne ulaşabiliyorsunuz. Bu ekran üzerinde yapacağınız bir tıklama ile Wi-Fi, Bluetooth, Uçuş Modu, flaş ışığı, ekran yansıtma ve benzeri seçeneklere derhal ulaşıyorsunuz. Bu özellik iOS kullanıcılarının da aşina olduğu bir kullanım tarzı.

  1. Google Nexus 9 İncelemesi
  2. İlk İzlenimler
  3. Nexus 9 ile Android Lollipop
  4. Nexus 9 Kamera Performansı
  5. Nexus 9 Teknik Özellikleri
  6. Nexus 9 Batarya Ömrü
  7. Nexus 9 - iPad Air 2 Karşılaştırması ve Son Sözler

YORUMLAR