Google Pixel Etkinliğinde Duyurulan Her Şey

Google Pixel etkinliğinde tanıtılan tüm cihazlar bu yazımızda. Google Home, Google WiFi, Chromecast Ultra, Daydream.

Google Pixel Etkinliğinde Duyurulan Her Şey

Google’ın yaklaşık 2 saat süren #madebygoogle etkinliği dopdolu geçti. Google Pixel teknik özellikleri ile etkilerken, Google Asistan destekli Google Home, sinyal sorununa çözüm getiren Google WiFi, sanal gerçeklik gözlüğü Daydream View, 4K ve HDR destekli Chromecast Ultra gibi yeni teknolojik ürünlerle karşılaştık.

YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan etkinlikte az önce de söylediğimiz gibi birçok cihaz tanıtıldı. Bazılarının lansman öncesinde tanıtılacağını tahmin ediyorduk ancak hiç tahmin etmediğiniz, hakkında bilgi sahibi olmadığınız, sızdırılmayan ürünler de tanıtıldı. 2 saate yakın süren etkinliğe damgasını vuran ürün ise Google Pixel telefonlar oldu. Google’ın üzerine bastıra bastıra söylediği Google tasarımı akıllı telefonlar daha doğrusu phabletler tasarım çizgileriyle olmasa da donanımlarıyla amiral gemisi modellerle kapışacak seviyedeler. Telefonlar dışında tanıtılan ürünler ülkemizde de yaygın olarak yaşanan farklı sorunlara çözüm getiren şık tasarıma sahip ürünler ancak Türkiye’de bazı özelliklerin kullanıma açık olmaması, hatta satışa sunulup sunulmayacağının net olmaması (Google Home’un Türkçe desteklememesi, Chromecast Ultra’nın Türkiye’de satışa çıkmayacağı gibi) üzdü.

Google Pixel ve Pixel XL

Etkinliğe adını yazdıran Google Pixel, Google tarafından üretilmiş ilk akıllı telefon olarak tanıtıldı. Cihazın tanıtımına geçilmeden “Pixel, Phone by Google” karşılama yazısı geçti. Ayrıca Google sosyal medya üzerinden “İçi de dışı da tamamen bize ait” ifadesinin altını çizen bir ileti paylaştı. Ancak üretim aşamasında son Nexus modelinde olduğu gibi HTC’nin de katkısının olduğu lansman sonrasında ortaya çıktı. Cihazın tasarım hatlarından da bunu anlamanız mümkün. Google’ın neden HTC’den bahsetmediği merak konusu diyor telefonun öne çıkarılan özelliklerinden kameraya geçiyorum. Google, telefonun kamera örneklerine geçmeden DxOMark tarafından verilen puanı bizlerle paylaştı. DxOMark bildiğiniz üzere mobil telefonların, kameraların video ve fotoğraf kalitesini derinlemesine analiz edip puanlama yapan bir firma. DxOMark’ın Google Pixel’e verdiği puan 89 ve bu puan Apple’ın kamerasıyla öne çıkardığı iPhone 7’ye ve Samsung, HTC gibi büyük markaların amiral gemilerine verilen puandan – biraz da olsa - yüksek. Google Pixel’in kamerası kadar diğer donanımları da etkileyici. 4GB RAM, Snapdragon 821 işlemci, 3450 mAh batarya, 5.5 inç Quad HD ekran, 32GB ve 128GB depolama alanı seçenekleriyle kullanıcısını üzmeyecek gibi görünen bir cihaz Google Pixel. Siyah, gümüş, mavi renk seçenekleri bulunan telefonun başlangıç fiyatı 649 dolar ve 20 Ekim’de satışa sunulacak. Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz ancak fiyatıyla amiral gemisi modellerle yarışacaktır.

Google Pixel Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google Pixel XL Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google Pixel'in Kamera Özellikleri ve Fotoğraf Çekme Performansı

Daydream 'View'

Google’ın geçtiğimiz Mayıs ayındaki geliştiriciler konferansı I/O’da bahsettiği sanal gerçeklik gözlüğü Daydream, bu etkinlikte karşımıza çıktı. Tipik kulaklıklardan yüzde 30 daha hafif olan, gözlük kullanan kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahip olan VR gözlük, Cardboard’dan farklı olarak eşleşmiş kumandayla birlikte geliyor. Hareket izleme, iki butonlu kontrol sistemine sahip gözlükle uyumlu ilk telefon Pixel ancak Daydream’e hazır tek telefon Pixel olmayacak. Samsung, HTC, Huawei, LG, Asus, ZTE, Xiaomi ile ortaklık söz konusu. Daydream View ve kontrolcü 79 dolar fiyat etiketiyle Kasım ayında satışa sunulacak.

Daydream View VR'ın Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

Chromecast Ultra

Ülkemizde de kullanılan, yurt dışından temin edilebilen Google Chromecast’in geliştirilmiş sürümü Chromecast Ultra, 4K, HDR ve Dolby Vision teknolojileriyle öne çıkıyor. Hokey diskini andıran tasarıma sahip cihazda ek bağlantı seçenekleri için adaptöre dahil edilmiş ethernet portu bulunuyor. Google’ın söylediğine göre önceki sürülerden 1.8 kat daha hızlı olmasının yanında gelişmiş WiFi performansı sunuyor. Kasım ayında satışa sunulacak 4K destekli Chromecast Ultra’nın fiyat etiketi 79 dolar.

Google Home

Ses ile hareket geçen hoparlör Google Home, Türkçe dil desteği sunmamasıyla ülkemizde fazla tercih edilmeyeceğini düşündüğüm bir ürün olsa da etkinlikte dikkat çekti. Google Asistan tarafından desteklenmesiyle sorduğunuz bir soruya yanıt alabiliyor, çalan müziği kontrol edebiliyor veya bağlı cihazlarınızı ayarlayabiliyorsunuz. Chromecast ve benzer cihazlarla uyumlu olan şık tasarımlı hoparlör sıklıkla kullandığınız uygulamaları hafızasında tutma yeteneğini de sahip. Örneğin; “Katy Perry’nin Rise şarkısını çal” komutunu verdiğinizde Spotify kullanıcısıysanız Spotify’ı eklemeniz gerekmiyor; cihaz nerede çalması gerektiğini biliyor. Cihazın asıl olayı sesle kontrol ancak dilerseniz akıllı telefon veya tabletinizden de yönetebiliyorsunuz. Evinizin bir köşesinde son derece şık duran bir sanal ev asistanı istiyorsanız 129 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Cihazın çıkış tarihi 4 Kasım.

Google Assistant ile Bütünleşik Google Home Nedir, Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Google WiFi

Google WiFi, ülkemizde genellikle ev kullanıcılarının şikayetçi olduğu sinyalin tüm odalara gitmemesi sorununa çözüm getiriyor. Kablosuz ağ sinyalinin sadece modemin bulunduğu odada değil evin tüm odalarında güçlü olmasını sağlayan ve çoklu erişim noktası bağlamaya izin veren WiFi yönlendiricisinin başlangıç fiyatı 129 dolar. Google WiFi da etkinlikte tanıtılan diğer Google ürünleri gibi Kasım ayında satışa sunulacak.

Google WiFi ile Kablosuz Ağ Sinyal Sorunu Çözülüyor

YORUMLAR