Google Play 4 - Uygulama İncelemesi

Google Play 4 - Uygulama İncelemesi

Google, Google Play Mağazası’nı yenilediğini resmen açıkladı. Tabii ki uygulaması da yenilendi. Mobil dünyada indirilebilir kılma ve güncelleme işlemlerinin bölgelere göre farklılık göstermesinden dolayı resmi güncelleme otomatik olarak henüz cihazlarımıza gelmiyor. Ancak söz konusu güncellemeye ait kurulum dosyasının güvenilir bir kaynağını edindik ve sitemiz üzerinden indirilebilir kıldık.

Google Play’in yeni sürümüne göz attığımızda ilk dikkatimi çeken hemen her parçacığın önceki sürüme göre daha büyük sunulduğu oldu. Bu hamlenin özellikle de küçük ekranlı telefonlarda yaşanan sorunları gidereceğini düşünebiliriz. Uygulamanın ikonu, açıklama ve başlık kısımlarındaki yazı tipi boyutu bir önceki sürüme göre oldukça büyük. Ancak bu değişimin daha çok sürükleme ve sayfa kaydırma eylemini beraberinde getirdiğini de söylemeliyim.

Renkler bu sürümde çok daha canlı. Yeşilin sıradan tonunun değişmesi bile uygulamadaki canlılığı hissettiriyor. Tabii ki Android ile özdeşlemiş yeşil renk yine hâkim konumda. Ancak görsellerin ve ifadelerin büyümüş olması sadeliği bir kat daha artırıyor.

Uygulamaların detay sayfalarında bazı unsurların yerleri değiştirilmiş. Bu değişiklik simetrik ve düzen konularına ters düşen tarzda gerçekleştiği için bana biraz karışık geldi.

Eski sürümde yer alan görsellerle öne çıkarılan özel ara bölümler yeni sürümde yer almıyor. Muhtemelen bir sonraki güncellemeyle o bölümler yeniden yer alacaktır. Zira kullanıcılara uygulama ve oyun önerme konusunda ciddi katkıları göz ardı edilemez.

YORUMLAR