Google Play'de İçerik Filtrelemesi Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzu kullanan küçük bir çocuğunuz varsa, güvenlik için Google Play'e ebeveyn filtresi uygulayabilirsiniz.

Google Play'de İçerik Filtrelemesi Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemli cihazlarınızı kullanan çocukların güvenliği için Google Play’de ebeveyn denetimleri adında bir hizmet sunuluyor. Bu denetimleri aktif hale getirdiğinizde markette yer alan uygulamaların indirme ve satın alma erişimlerini kısıtlayabiliyorsunuz. Peki bu işlevi nasıl aktif hale getirebiliriz? Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

Google Play’e kredi kartınızı tanımladıysanız ve telefonunuzu kullanan küçük bir çocuğunuz varsa, önlem almakta fayda var. Ücretli uygulamaları bilmeden satın alarak, kredi kartı ekstrenizi gördüğünüzde şok geçirebilirsiniz. Bunun yanında, bazı içerikler yani oyun ve uygulamalar yetişkinlere yönelik hazırlandığından, çocuklar için uygun olmayabilir. Bu tür durumlar için Google Play’in ebeveyn denetimlerini aktif hale getirebilir, telefonunuzu gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz.

Google Play’i açtıktan sonra sol üstteki butona basıyoruz ve açılan menüden Ayarlar’a gidiyoruz.

Kullanıcı Denetimleri bölümü altında yer alan Ebeveyn denetimlerine tıklıyoruz.

Güvenlik önlemi için uygulama yüklemelerinde kullanacağınız 4 haneli PIN’i yazıyor ve Tamam butonuna basıyoruz. Bir sonraki ekranda da onaylamak için PIN’i tekrar giriyoruz.

Uygulamalar ve Oyunlar bölümüne tıklayarak derecelendirme seçmemiz gerekiyor. Google’ın çeşitli yaş grupları için oluşturduğu PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 seçeneklerini görüyoruz. Her bir derecenin farklı özellikleri bulunuyor. Bunları kısaca anlatmak gerekirse;

PEGI 3: Yayınlanan içeriklerin tüm yaş grupları için uygun olduğunu belirtiyor. Argo, korku, cinsellik gibi içerikler kesinlikle bu kategoride yer almıyor.

PEGI 7: PEGI 3 ile benzerlik gösteriyor ancak korku ögesi bu kategoride kabul edilmektedir.

PEGI 12: Bu kategoriye dahil edilen uygulama ve oyunlarda fantezi karakterler, argo kelimeler ve cinsel içerik daha belirgindir.

PEGI 16: İçerikler daha belirgin bir şekilde görülüyor ve cinsellik, argo, küfür, tütün ve uyuşturucuya özendirme gibi içerikler bir seviye daha fazladır.

PEGI 18: Tamamen yetişkinlere yönelik içerikler yer almaktadır. Bu kategoriye dahil olan uygulama ve oyunlarda cinsellik, argo, küfür, korku gibi içerikler bulunduğundan çocuklar için sakıncalı görülüyor.

Yukarıdaki derecelendirmeden size uygun olanları seçtikten sonra, Google Play’i kapatabilirsiniz. Bundan sonra aramalarda ve kategoriler altında sunulan içerikler filtrelenmiş şekilde görünecektir. Yukarıda vermiş olduğumuz dereceleri 3 yaş, 7 yaş, 12 yaş gibi düşünerek seçim yapabilirsiniz.

Google Play Store'da Çok Kullanılmayan 5 Müthiş Özellik

Google Play Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir

YORUMLAR