Google Reader Alternatifleri

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Google Reader'ın kapanacağının duyurulmasıyla birlikte, kullanıcılar her yerde Google Reader'a alternatif olarak kullanabilecekleri servsiler aramaya başladılar.

Google Reader Alternatifleri

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Google Reader'ın kapanacağının duyurulmasıyla birlikte, kullanıcılar her yerde Google Reader'a alternatif olarak kullanabilecekleri servsiler aramaya başladılar.

Hizmetin sadece bir RSS okuyucusu değil aynı zamanda bulut tabanlı bir RSS senkronizasyon servisi olduğunu düşündüğümüz zaman yerinin doldurulması çok da kolay olmayacaktır.

Muhtemelen birçok Google Reader kullanıcısı ellerinde olan RSS servisi kendilerine fazlasıyla yettiği için alternatif bir RSS okuyucusu arama ihtiyacı hissetmemiştir ve diğer RSS servisleri hakkında fazla fikir sahibi değillerdir.

Birçok servis yayın akışlarını ve haberleri görsel olarak takip etmek açısından çok verimli olsalar da Google Reader kullanıcılarının isteklerinin tamamını karşılama konusunda yetersiz kalabilir.

Bu nedenle kullanıcıların Google Reader yerine tercih edecekleri servis; bulut ya da web tabanlı bileşenlere sahip olmalı, beslemelere birden fazla cihaz veya konumdan erişim sağlayabilmeli ve yüzlerce hatta binlerce akışı okumaya elverişli olmalı. Her ne kadar bu gereksinimleri destekleyecek hizmet veya uygulamaları bulmak çok zor olsa da biz sizler için uygun olabileceğini düşündüğümüz birkaç servisi sizlere tanıtmak istiyoruz.

Feedly

Web tarayıcıların dışında iOS ve Android platformlarında da çalışan mobil cihazlar için bir haber toplayıcı ve RSS okuyucusudur. Kullanıcılara farklı haber kaynaklarından gelen bilgileri kişiselleştirme ve paylaşma imkanı da sunan Feedly aracılığıyla kullanıcılar aynı zamanda çekilen içeriği istedikleri gibi özelleştirebilir.

Netvibes

Kullanıcılar tarafından tanımlı modülleri kullanan ve kişisel panonuz üzerinde web üzerinde takip ettiğiniz kaynakları paylaşabileceğiniz başarılı bir uygulamadır. RSS/Atom okuyucu, yerel hava durumu, iCal destekli takvim, yer imleri, notlar, yapılacaklar listesi, çoklu arama, Gmail, Yahoo! Mail, Hotmail için POP3, IMAP4 e-posta desteği, Box.net için depolama desteği gibi farklı özelliklere sahip olan Netvibes aynı zamanda Delicious, Meebo ve Flickr için de destek vermektedir. Ayrıca Podcast destekleyen dahili bir müzik çalara bile sahiptir.

Flipboard

Sadece bir RSS okuyucu olmasının dışında Flipboard oldukça da sosyal bir ortamdır. Size ait olan sosyal yayın akışlarını estetik bir şekilde süsleyerek bir dijital magazin veya teknoloji dergisi haline getirir. Günlük okuma deneyimini arttırmak için farklı web sayfalarının yayın akışlarını ekleyebilir ve bu içerikler üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. iPad üzerinde kullanılabilen Flipboard'un son olarak Android versiyonu da piyasaya sürülmüştür. Mobil bir uygulama olan Flipboard kullanıcıların RSS akışlarını mükemmel bir tasarım ve kullanışlılıkla birleştirmektedir.

NewsBlur

Logosu olan güneşin altında insanların herhangi bir konuda birlikte konuşmasına olanak tanıyan başarılı bir kişisel haber RSS okuyucusudur. Web, Android ve iOS versiyonları bulunan NewsBlur kullanıcıların gerçek zamanlı olarak farklı web siteleri üzerindeki yayın akışını takip etmelerine olanak tanır. Uygulama tarafından çekilen içerikleri orijinal olarak görüntülemenize, bunları arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve içeriklerin istediğiniz bölümlerini vurgulamanıza olanak tanır.

FeedDemon

Muhtemelen kullanıcı dostu arayüzü ve içerikleri kolayca keşfetmek açısından Windows üzerinde kullanılabilecek en iyi RSS okuyucularının başında gelmektedir. İçerisinde bulunan etiketleme sistemi sayesinde istediğiniz içerikleri kolayca sınıflandırarak sonrasında rahatça bulabilirsiniz. İsterseniz FeedDemon'ı programlayarak kendi belirlediğiniz etiketler başka kullanıcılar tarafından kullanıldığında o kullanıcıları takip etmiyor olsanız bile kendi akışınız üzerinde içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda takip ettiğiniz RSS kanalları üzerinden otomatik olarak ses dosyalarını indirerek, iPod veya diğer medya aygıtları üzerine atabilirsiniz.

FeedReader

Yenilikçi ve kullanıcı dostu arayüzüyle sizlere ücretsiz bir RSS haber akışı takip olanağı sağlayan FeedReader içerisinde takip etmek istediğiniz web sitelerini belirleyebileceğiniz bir Feedreader tarayıcısıyla birlikte gelir. Sonrasında FeedReader hesabınız aracılığıyla gittiğiniz her yerde, herhangi bir kurulum yapmadan ve herhangi bir cihaz üzerinden kolayca yayın akışınıza ulaşabilirsiniz.

Taptu

Taptu kullanıcıların haber beslemelerini takip edebilmeleri için sunduğu görsel arayüz üzerine Twitter ve Facebook akışlarını da kolayca eklemelerine olanak tanır. En güzel yanlarından biriyse bu haber akışlarını istediğiniz gibi düzenleyerek kolayca yayınlayabilmeniz. Kategori ve etiketlere  göre arama yaparak farklı yayın akışlarını takip etmeye başlayabilir ve kendi yayın akışınıza ekleyebilirsiniz.

Pulse

Yenilikçi dokunmatik arayüzü üzerinde takip ettiğiniz tüm favori kanallarınız üzerindeki haber akışını sizlere ulaştırır. Kategori ve etiket seçimleri sayesinde istediğiniz haberlere ve yayın akışlarına kolayca ulaşabileceğiniz gibi anasayfa üzerinde sizler için seçilmiş olan popüler web sitelerini görüntüleyerek beğendiklerinizi yayın akışınıza ekleyebilirsiniz. Tüm haber kaynaklarından gelen içerikleri hızlı ve akıcı bir şekilde okumak istiyorsanız Pulse'u denemenizi öneririm.

Google Reader'a alternatif olarak kullanabileceğiniz RSS servisleri hakkında sizlere öneriler sunduğumuz yazımızın sonuna geldik. Aşağıda bulunan yorum bölümlerimiz aracılığıyla sizin tercih ettiğiniz RSS servisinin hangisi olduğunu ve varsa önerebileceğiniz RSS servislerini bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

YORUMLAR