Google Slaytlar ile Sunum Nasıl Hazırlanır?

Google'ın sunum hazırlama hizmeti Google Slaytlar'ın nasıl kullanıldığını anlattık. Okumak için tıklayın!

Google Slaytlar ile Sunum Nasıl Hazırlanır?

Hayatımızın pek çok döneminde sunum hazırlamak ve bunu insanlara en iyi şekilde anlatmak durumunda kalmışızdır. Çalıştığımız iş sırasında katıldığımız toplantılarda veya okulda aldığımız bir ödevi arkadaşlarımıza anlatırken basit ve pratik olan bazı programları kullanırız. Aklınıza direkt olarak Powerpoint geldiğini biliyorum. Ama en az onun kadar başarılı bir Google hizmeti de var: Google Slaytlar

Bu blogda sizlere iyi bir sunum hazırlamanın inceliklerini anlatmaktan ziyade Google Slaytlar ile nasıl sunum hazırlayacağınızı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bu hizmete nasıl ulaşacağınızdan bahsederek giriş yapalım. Masaüstünden hazırlayacaksanız Google Drive hesabınıza giriş yaparak sol menüde göreceğiniz Yeni>Google Slaytlar'a tıklayarak sunum dosyamızı açıyoruz. Mobilden hazırlamak istiyorsanız da aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Sağ tarafta gördüğünüz ''Temalar'' kısmından sunumunuza uygun olanını seçip başlayabilirsiniz. Seçtikten sonra aşağıda kırmızı (1. Menü) ve siyah (2. Menü) kutulara ayırdığım yerleri işimize yarayacak şekilde anlatmaya çalışacağım.

1. Menü

Dosya: Burada her programda gördüğümüz klasik seçenekler bulunuyor. En çok işimize yarayacaklar ''Farklı İndir'', ''Web'de Yayınla'' ve ''Sayfa Düzeni'' bölümü. Farklı indir bölümünden dilerseniz Powerpoint ya da PDF olarak sunumuzunu kaydedebilirsiniz. Web'de Yayınla kısmından ise çeşitli ayarları yapıp sunumu çevrenizle paylaşabilir hale getirebilirsiniz. Son olarak Sayfa Düzeni kısmında ise sunumu nerede yapacağınıza göre optimize edebilirsiniz. Genellikle 16:9 olur.

Görünüm: Burada ''Animasyonlar'' seçeneği var. Sunuma eklediğiniz görselleri buradan animasyon haline getirebilirsiniz. 

Ekle-Slayt-Biçim: Bu kısmı 2. Menü'de anlatacağım.

2. Menü

2. Menü'de gördüğümüz butonları soldan sağa anlatayım. ''+'' butonundan yeni slayt ekleyebilirsiniz. Yanında bulunanlar sırasıyla; yazdır, geri al, ileri al butonları. Daha sonra seçtiğiniz bir biçimi boyayabileceğiniz buton geliyor. Bunun yanında da ekrana sığdır (otomatik olarak yapar) ve zoom butonu var. Asıl kullanacağımız bölümler şimdi başlıyor. Seç butonundan sonrakileri ayrı ayrı anlatacağım:

Metin Kutusu: Slaytınızın herhangi bir köşesine eklemek istediğiniz metinleri buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Görüntü: Eklemek istediğiniz görselleri ya bu butona tıklayarak ya da masaüstünden sürükleyerek sunumuzunu zenginleştirebilirsiniz.

Şekil: Şekiller sunumların olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca animasyonlarla göze hoş gelir. Bu butonun altında birçok şekli sunuma katabilirsiniz.

Çizgiler: Başlık ve içerik arasında bir çizgi olsun isterseniz Google Slaytlar'da birçok çizgi çeşidini kullanabilirsiniz. 

Yorum Ekle: Herhangi bir slaytın yanına daha sonra ekleyeceğiniz veya eksik kalan yerleri belirtebileceğiniz küçük notlar bırakabilirsiniz.

Arkaplan-Düzen-Tema-Geçişler: Buradan sunumu kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Biraz kurcalandığında Google Slaytlar'ın tam size göre olduğunu kolaylıkla anlıyorsunuz. Sağ üst köşeden sunumun önizlemesini yaparak, paylaş seçeneğinden çevrenize gönderme imkanınızda var. Ben örnek olarak basit bir sunum hazırladım. Dilerseniz buradan ziyaret ederek daha iyi görebilirsiniz.

Google Play Store 403 Hatası Nasıl Çözülür?

YORUMLAR