Google Software Removal Tool ile Tarayıcınıza Bulaşan Zararlı Yazılımları Temizleyin

Eğer Chrome tarayıcı anasayfanızı ve arama motorunuzu varsayılan ayarlarına döndürmek isterseniz yazımızdaki resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz

Google Software Removal Tool ile Tarayıcınıza Bulaşan Zararlı Yazılımları Temizleyin

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Google tarafından geliştirilmiş olan Google Chrome dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı konumunda. Hal böyle olunca tarayıcı eklentisi ve araç çubuğu şeklinde olan ve anasayfa değiştirme, reklam pencereleri açma, varsayılan arama motoru değiştirme gibi problemlere sebep olan istenmeyen yazılımların ana hedefi de yine Google Chrome olmakta.

Eğer çok ileri seviyede bilgiye sahip değilseniz bu istenmeyen yazılımların bazılarını sisteminizden kaldırmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle size tarayıcı eklentisi kaldırma, anasayfa temizleme ve araç çubuğu kaldırma gibi konularda pratik bir çözüm sunacak bir yazılıma ihtiyaç duymaktasınız. İşte Google kendi internet tarayıcısı Google Chrome için bu tür işlemleri yapabilmenizi kolaylaştıran bir yazılım geliştirerek kullanıcıların hizmetine sundu. Google Software Removal Tool olarak adlandırılan bu yazılımı nasıl kullanacağınızı ve tarayıcı temizleme işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi bu yazımızda resimli olarak anlatacağız. Öncelikle bu bağlantıyı kullanarak Google Software Removal Tool'u indiriyoruz:

Google Software Removal Tool şu an için halen geliştirilme sürecinde. Bu nedenle tanımlayabildiği istenmeyen yazılımların sayısı biraz az. Fakat bu durum zamanla değişecektir; çünkü Google kullanıcılardan kullanım istatistikleri toplayarak yazılımı geliştirme amacında.

Google Software Removal Tool ile tarayıcılarınızı temizlemek için programı indirdikten sonra çalıştırıyoruz. Kısa bir tarama sürecinden sonra Google Software Removal Tool size bilgisayarınızda kaç adet istenmeyen yazılım tespit edildiğini göstermekte:

İstenmeyen yazılım tespit edildikten sonra herhangi bir işlem yapmadan önce açık çalışmalarınızı kaydetmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Google Software Removal Tool ile istenmeyen yazılımlar tespit edildikten sonra yeşil alan ile işaretlenmiş "Remove suspicios program" seçeneğini seçtiğinizde Google Software Removal Tool bilgisayarınızı yeniden başlatacak.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında Google Chrome tarayıcınız açılacak ve ardından tarayıcınızı fabrika ayarlarına döndürmek isteyip istemediğiniz sorulacak:

Açılan sekmede "Sıfırla" seçeneğini seçerseniz Google Chrome tarayıcınız ilk gün bilgisayarınıza yüklediğiniz haline geri dönecektir. Böylece tarayıcınızdaki istenmeyen yazılımlardan kurtulmuş olacaksınız.

Eğer Google Software Removal Tool ihtiyacınızı karşılamadıysa yine tarayıcı anasayfası ve arama motoru değiştirme gibi konularda size yardımcı olacak aşağıdaki yazılımları deneyebilirsiniz:

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR