Google'ın Çılgın Projeleri

Google ARGE laboratuvarları hemen her gün yeni bir buluşla karşımıza çıkıyor, ilginç icatların sonu gelmiyor.

Google'ın Çılgın Projeleri

Google ARGE laboratuvarları hemen her gün yeni bir buluşla karşımıza çıkıyor. Google’dan gelen şaşırtıcı icatların sonu gelecek gibi değil. Bunların çoğu ünlük hayata henüz uygulanamasa da, geleceğe yönelik umut vaat eden pek çok icat Google ARGE mühendislerince tasarlanmaya, geliştirilmeye devam ediyor.

Atlas Projesi

Boston Dynamics ile birlikte yürütülen bu dayanıklı robot projesinde amaç; arama – kurtarma çalışmalarında insan hayatını tehlikeye sokmadan, en zorlu şartlarda bile bu görevi yerine getirebilmek. İnsansız kurtarma operasyonlarında “insanları” kurtarmak üzere tasarlanan Atlas prototip bir “terminatörü” andırsa da, amacı dağlara tırmanmak, göçüklere girmek hatta su altına inmek olacak.

Tamamen kendi giden otomobil

Google bu proje üzerinde oldukça uzun zamandır çalışıyordu. Proje 2015 yılında İngiltere’de denenecek. Geliştirilen araba tamamen alıcı, verici sensörler ve bilgisayar kontrolünde. Ayrıca açığa çıkabilecek herhangi bir sorun olasılığına karşı elle müdahale edilebilecek kontrolleri de var. Arabanın birçok prototipi basında görüntülendi, ancak Google arabanın son halini henüz kimseye göstermiş değil. 

Nest

Nest aslında bir firma adı, Google geçtiğimiz yıl bu kuruluşu 3,2 milyar dolara satın almıştı. Google evleri ısıtma ve serinletme projelerini Nest’in alt yapısını kullanarak sürdürüyor. “Akıllı Termostat” Google’ın burada devam ettirdiği bir proje. Termostat evlerdeki ortalama ısının ne olabileceğini, evin hacmini hesaplayarak buluyor ve ısıtıcı mekanizmalarını kontrol ediyor. 

Project Wing

Amazon ile bu yılın başlarında ayrı ama eş zamanlı başlayan projeyi ilk bitiren galip olacak. Projenin amacı  İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanarak kargo gönderebilmek.

Google SXSW

Belki de Google’ın en çok sorgulanan projelerinden biri olan “Akıllı Ayakkabı” projesi, giyilebilir cihazları “bel altına” taşıyan ilk ürün olarak da görülebilir. İnternet üzerinde projeyle ilgili yoğun eleştiri alan Google büyük ihtimalle bu icadı geliştirmeyi durdurmuş gibi görünüyor. Google'ın SXSW adını verdiği projede ayakkabı üzerinde bir mikro işlemci ve bir hoparlör bulunuyor. Ayrıca tabanlarında sensörler bulunan ayakkabı bir ivmeölçer ve bir jiroskop yardımıyla yön de tayin edebiliyor. Bluetooth özelliğine sahip ayakkabı akıllı telefonlara bağlanıyor ve bu şekilde çalışıyor. 

Google Fiber

Google’ın yeni çalışmalarından biri de giyilebilir cihaz ya da ilginç araç değil, internetin nasıl geliştirileceği ile ilgili bir proje. Google Fiber alınan duyumlara göre şu anda servis veren tüm fiber optik internet alt yapısından 100 kat daha hızlı çalışabilecek bir madde üzerinde çalışıyor. Google gelecek yıl bu proje ile ilgili denemelere başlayacak. Testlerin hangi şehirlerde ya da bölgelerde yapılacağı henüz bilinmiyor.

Google, Loon Projesi İle Dünyaya İnterneti Nasıl Dağıtacak?

Google ve NASA Dünyanın 30 Yılını Görüntüye Aldı

Google+ Etkinlikleri Tanıtımı

YORUMLAR