Günlük Hayatta 5 Basit Yöntemle Kişisel Verileriniz Nasıl Takip Ediliyor?

Evet, hükümetler ve merkezi haber alma teşkilatları, internet kontrol birimleri hepsi bizim peşimizde.

Günlük Hayatta 5 Basit Yöntemle Kişisel Verileriniz Nasıl Takip Ediliyor?

Eğer teknolojik haberleri takip ediyorsanız, güvenlikle ilgili olan manşetlerin çoğunun kişisel bilgilerin çalınması üzerine dönen dolaplar ve siber saldırılarla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Hatta daha geçen hafta kişisel varlığımızın internet üzerinde ne kadar güvensiz olduğuna dair bir yazı yazdım. Evet, hükümetler ve merkezi haber alma teşkilatları, internet kontrol birimleri hepsi bizim peşimizde.

Üstelik siz günlük hayatınızı rutin bir şekilde yaşarken bile 6 basit yöntemle tüm kişisel bilgilerinizi farkında olmadan onlara teslim ediyorsunuz bile. Gelin bu izlenmemize destek veren 5 basit yöntemi sıralayalım.

Facebook tüm kişisel bilgilerinizi pazarlıyor

Bunu bilmiyor olamazsınız. Facebook’un Gözünde Değerimiz Kaç Para? Haberimizde her bir kullanıcının Facebook için parasal değerinin dökümünü yapmıştık. Sadece kapitalist pazar piyasası için geçerli değil Facebook’un bizi satıyor olması durumu, bizi hükümetlere de ispiyonlamaktan çekinmiyor. Facebook her ne kadar “bizim sunucularda bilgiler anonimdir” dese de, nerede olduğunuzu ve kim olduğunuzu biliyor olması ipliğinizin pazara çıkması için yeterde artar bile.

Toplu taşımada konuşmalarınız kayıt ediliyor

Özellikle ABD’de ortaya çıkmış ve ispat edilmiş bu durumun İngiltere ve Fransa’da da kullanıldığı iddia ediliyor. Oralarda varsa bizde de vardır mutlaka teorisinden yola çıkarsak uyanık olmakta fayda var. Toplu taşıma araçlarında belli noktalara yerleştirilmiş cihazlarla güvenlik birimleri ve istihbarat grupları dinleme yapabiliyorlar.

GPS ve Wi-Fi verileriniz takip ediliyor

Akıllı telefonlarınızda harita hizmetlerinden faydalanıyorsanız lokasyon bildirme alt yapısını mutlaka açık tutuyorsunuzdur. Bu verilerinde depolanıp takip edildiğini her halde biliyorsunuzdur. Rutin işlerinizin bile depolandığı, günün hangi saatinde nerede olduğunuz ve orada ne kadar zaman geçirdiğiniz hep izlenebiliyor. Belki de çok acil bir durum olmadıkça yer belirleme hizmetlerini kapatmakta fayda var. Sadece GPS değil tabi Wi-Fi bağlantılarınız da takip ediliyor. Ama bunu zaten biliyorsunuz.

E-kitap indirip okuyorsanız takip ediliyorsunuz

Evet, e-kitapları takip ediyor, indirip okuyorsanız kesinlikle entelektüel düzeyiniz de takip altında. Okuma alışkanlıklarınızın karakterinizi ne kadar belirlediğini düşünecek olursak bir bireyi uzaktan tanımak için takip edilecek en önemli verilerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Reklam panoları da sizi takip ediyor

Farkında olup olmadığınızı bilmiyorum ama yeni teknolojiler reklam panolarını da bireyleri takip edebiliyor olmasına olanak tanıyor. Görünüşte ticari alışkanlarınızın bir çetelesini tutmak adına yapılan bir eylem gibi dursa da, bu kadar da iyimser olmamak lazım. Özellikle AVM’lerde Bluetooth, Wi-Fi ve GPS sistemleriniz açıksa pek çok reklam panelinin ağına takılabiliyorsunuz. Bu noktada tıpkı Facebook’un yaptığı gibi “satılık bir veri” olmaktan kaçamıyorsunuz. Her gün aynı yerde size bakan bir reklam panosu tarafından izleniyor olmak hoş bir duygu olmasa gerek.

Facebook Kullanıcı Verilerini En Çok Hangi Hükümetler Kurcalıyor?

Google Tek Tuşla Geçmişimizi, Bugünümüzü ve Geleceğimizi Değiştirebilir mi?

Neden İnternette Asla Güvende Olamayacağız?

YORUMLAR