Günümüz Oyunlarının Atalarını Yakından Tanıyalım

Oyun tarihinde eğlenceli bir yolculuğa ne dersiniz?

Günümüz Oyunlarının Atalarını Yakından Tanıyalım

Video oyunları günümüzde ne kadar ilerlemiş ve gelişmiş olsa da bu gelişmişlik seviyelerini belli oyunlara borçlular. Video oyunları tarihi boyunca belli oyunlar tıpkı bir dönüm noktası niteliği kazanmışlardı ve yeni bir akım başlatarak oyuncuların bambaşka ve eğlenceli bir oyun deneyimi yaşamalarına sebep olmuşlardı. İşte bu yazımızda oyun tarihi boyunca devrim yaratan bu tür oyunlardan bazılarına değineceğiz. Video oyunlarının ilk olarak karşımıza 70'li yılların sonunda çıktığı sanılsa da aslında video oyunları çok daha uzak bir geçmişe sahip. 1947 yılında geliştirilen Cathode-Ray Tube adlı elektronik eğlence sistemi basit bir füze savaşı tecrübesi sunuyordu ve düğmeler aracılığıyla füzeler yönlendiriliyordu. Video oyunlarının 70'li yılların sonunda çıktığına inanılmasının geçerli bir nedeni bulunmakta; çünkü bu tarihte bir oda boyutundaki bilgisayarların yerine ilk ev oyun konsolları geliştirilmişti. Çok daha küçük olan ve televizyonlara bağlanılarak çalıştırılan bu oyun konsollarında piksel tabanlı oyunlar oynanabiliyordu.

1980'li yıllarda kişisel bilgisayarların gelişmesiyle birlikte bilgisayar oyunları da yavaş yavaş boy göstermiş, Amiga ve Commodore 64 üzerinde sayısız klasik oyunu oynamaya başlamıştık. 90'lı yıllar ise bizi 3 boyut kavramıyla tanıştırmıştı ve günümüz oyunlarının temeli bu altın çağda atılmıştı. Halen bu yıllardan kalan oyunlar keyifle oynanabiliyor. Hatta birçok 90'lı yıllar klasiği yenilenerek mobil cihazlarımıza taşındı.

Bu yazımızda günümüzde popüler olan ve büyük başarı yakalayan oyunların temellerini hangi oyunların attığına kısaca göz atarak tarihte keyifli bir yolculuğa çıkacağız.

Wolfenstein 3D

FPS türünün temel taşı olan Wolfenstein 3D sayesinde günümüzdeki Call of Duty, Battlefield ve Far Cry gibi oyunlarla tanışabildik. Oyunculara oyunu kahramanın gözünden oynayabilme imkanı veren bu oyun türü o kadar tuttu ki sonrasında Doom, Quake, Blood, Hexen, Duke Nukem 3D gibi oyunlar da aynı başarıdan paylarını aldılar. 90'lı yıllara geldiğimizde ise Half Life, Wolfenstein 3D'nin mirasını devraldı. Half Life ile birlikte Counter Strike da karşımıza çıktı ve online FPS türünün temelini attı. Şimdi ise Call of Duty, Battlefield ve Far Cry gibi oyunlar oyun piyasasının nabzını belirliyorlar.

Eğer Wolfenstein 3D'yi tekrar oynamak isterseniz oyunun geliştiricisi id Software oyunun tarayıcınız üzerinden oynayabilmenize izin veriyor:

Wolfenstein 3D'nin iOS versiyonu da oyunu iPhone ve iPad'lerinizde oynayabilmenizi mümkün kılıyor:

Warcraft

Gerçek zamanlı strateji - RTS türünün atası olan ve Blizzard'ın günümüzde halen sözü geçen bir oyun firması olmasının en büyük nedeni olan Warcraft'ı bilgisayarlarımızın DOS ortamında saatlerce oynardık. Gerçek zamanlı savaş sisteminin yanısıra fantastik hikayesiyle de dikkat çeken oyundan sonra Blizzard Starcraft, Warcraft III gibi başarılı strateji oyunlarını da yayınladı. Warcraft III'le birlikte DOTA karşımıza çıktı ve ilk MOBA oyunuyla tanıştık. World of Warcraft ise MMORPG türünün en başarılı temsilcisi olarak tanımlanabilir, 2000'li yılların başında çıkan oyunu halen milyonlarca oyun sever keyifle oynamakta.

Warcraft'ın haricinde Dune ve Command & Conquer serilerini es geçmek olmaz. Fakat bu seriler günümüzde Warcraft kadar aktif değiller.

Grand Theft Auto 1 ve 2

Günümüzde 3 boyutlu açık dünya aksiyon oyunlarının en başarılısı şüphesiz ki GTA 5. Peki GTA serisinin ilk oyununun çok farklı bir yapıda olduğunu biliyor muydunuz?

Grand Theft Auto serisinin ilk oyunu DOS ortamında çalıştırılıyordu ve kuşbakışı kamera açısıyla oynanıyordu. Bu sayede oyun çıktığı dönemde kendine has oyun yapısıyla dikkatleri üzerine çekmişti. İnsanlar özgürce sokaklarda terör estirip polisleri peşine takabiliyor ve kaos yaratabiliyorlardı. Wasted, Busted, Gouranga ve Kill Frenzy kavramlarıyla bu dönemde tanışmıştık.

Grand Theft Auto serisinin başarısı GTA 2 ile pekiştirilmişti. Windows işletim sistemine taşınan oyun donanım gücünü de arkasına alarak gösterişli görsel efektleri klasik oyun yapısının üzerine ekliyordu.

GTA serisinin ilk iki oyunu DMA Design tarafından geliştirilmişti. Daha sonra DMA ad değiştirerek Rockstar North oldu ve GTA III yayılandı. GTA III ile birlikte seri 3 boyutlu grafiklere kavuştu ve bu sayede GTA 5'in temelleri atıldı. Aşağıdaki videoya göz atarak GTA tarihinden kesitlere tanık olabilirsiniz:

Geçmişten Günümüze GTA Oyunları
OYUN

Geçmişten Günümüze GTA Oyunları

Eğer siz de Grand Theft Auto oyunlarını severek oynuyorsanız bu video hoşunuza gidecektir. Hatırlanacağı üzere ilk Grand Theft Auto oyunu 90'lı yılların sonuna doğru bilgisayarlar için yayınlanmıştı ve döneminin en sıradışı yapımları arasına girmişti.

Tomb Raider

TPS - 3. şahıs bakış açısından oynanan aksiyon oyunları türünün şüphesiz ki en önemli temsilcisi Tomb Raider. Serinin ilk oyunu Core Design tarafından geliştirilmiş ve EIDOS Interactive tarafından yayınlanmıştı. Bu isimleri duymak bile o dönemi gözlerimizde canlandırıyor. DOS ortamında oynanan Tomb Raider 3 boyutlu grafikleri ile çıktığı dönemde devrim yaratmıştı. Yüksek heyecana sahip bir oynanışa sahip olan Tomb Raider'da antik hazinelerin peşinde koşarken tarih öncesi yaratıklarla savaşabiliyorduk. Serinin kahramanı Lara Croft, Tomb Raider serisi haricinde farklı oyunlara ve filmlere de konu olmuştu. Günümüzde yeni nesil teknolojinin gücünü arkasına alan Tomb Raider oyunları halen geliştirilmekte.

Tomb Raider serisinin ilk iki oyununun mobil versiyonları Android ve iOS kullanıcılarının beğenisine kısa bir süre önce sunuldu. Eğer biraz nostalji yapmak isterseniz bu mobil versiyonları deneyebilirsiniz:

Lucas Arts Macera Oyunları:

90'lı yıllara damgasını vuran Monkey Island, Full Throttle ve Grim Fandango gibi oyunlar point and click türündeki macera oyunlarının standartlarını belirlemişlerdi. Keyifli diyalogları, zorlu bulmacaları ve benzersiz hikayeleri ile bu oyunlar filmleri aratmamışlardı. 

Bu dönemde çıkan Broken Sword serisi, Sanitarium gibi diğer macera oyunlarının da hakkını yememek gerekir. Saydığımız oyunların birçoğunun yenilenmiş versiyonları günümüz mobil cihazları için yayınlandı:

Monkey Island oyunları:

Grim Fandango:

Broken Sword oyunları:

Sanitarium:

Need for Speed Oyunları

Günümüzdeki yarış oyunlarının standartlarını belirleyen oyunların başında Need for Speed serisi geliyor. Serinin ilk üç oyunu büyük başarı yakalamıştı ve diğer oyunlar çıktıkları dönemde bu 3 oyunun yakaladığı başarıyı geçmeye çalışmıştı. Need for Speed 1 ve 2'de teneke kutu gibi giden araçları kullansak da bolca eğlenmiştik. Need for Speed 3'te ise grafiklerdeki gelişme o dönemde göz alıcı bir yenilikti. Araçlar üzerindeki yansımalar, farklı hava şartları gibi durumlar ilk kez karşımıza çıkıyordu. Polis kovalamacalarını da bünyesine katan seri Underground gibi oyunlarla zirve noktasına ulaşmıştı.

Diablo 1 ve 2

Hack and slash ve aksiyon RPG türünün klasiği olan Diablo serisi ilk iki oyunuyla mükemmel bir kalite yakalamıştı. Oyunun şaheser niteliğindeki hikayesi oldukça basit, bir o kadar da eğlenceli bir oynanışla birleşiyordu. Diablo 1'i oynarken Cathedral'de karşılaştığınız iskeletler, Diablo 2'yi oynarken Chaos Sanctuary'de üzerinize atılan Iron Maiden laneti halen tüylerinizi diken diken edebilir. Serinin her iki oyununa gelen ek paketler de bağlı oldukları oyunların başarısını bir adım öteye taşımışlardı.

Diablo serisinin ilk iki oyunundaki orijinal hikaye maalesef ki serinin 3. oyununda klişe bir hal aldı. Fakat yine de oyun teknolojik olarak ve oynanış açısından başarılı olarak nitelendirilebilir. Blizzard'ın bir sonraki Diablo oyununu geliştirip geliştirmediği ise büyük bir merak konusu.

Diablo oyunlarının demolarını bu bağlantıları kullanarak bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz:

Resident Evil

Survival horror türünün kurucusu Resident Evil kabuslarımıza giren çocukluk anılarımızın mimarıydı. Sağa sola mermi saçarak ilerlediğiniz basit bir aksiyon oyunu olmaktan öteye geçen Resident Evil'da merminizi harcarken, sahip olduğunuz eşyaları kullanırken bir adım sonrasını düşünmeniz gerekiyordu; çünkü bu oyun tamamen hayatta kalma üzerine kuruluydu. Oyunun zorlu bulmacaları da bu tehlike dolu atmosferi tamamlayarak salt korkuyu bize yaşatmaktaydı.

Resident Evil sersininin ilk 3 oyununun tadından yenmiyordu. Fakat sonraki oyunlar ilk 3 oyun kadar başarılı olamamışlardı; hatta Resident Evil 6 geliştirildiği dönem göz önüne alındığıda tam bir fiyaskoydu. Capcom da bu gidişatın üzerine serinin ilk oyunlarını günümüz teknolojisiyle baştan yaratmaya karar verdi. Serinin ilk oyununun HD Remake versiyonu bir hayli başarılı oldu. Geri kalan oyunların da yenilenmiş versiyonlarının geliştirilmekte olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Resident Evil sersininin iOS üzerinde oynanabilen mobil versiyonları da bulunmakta:

Elder Scrolls 2: Daggerfall

Dünyanın ilk gerçek 3 boyutlu rol yapma oyunu olan Elder Scrolls 2: Daggerfall açık dünya kavramını bize tanıtmıştı. Oyuncuların özgürce kendi maceralarını yaşamalarına olanak sağlayan bu oyun serisi Morrowind ile başarısını pekiştirdi. Serinin 4. oyunu Oblivion ise grafikleriyle büyülerken destansı bir hikaye sunmaktaydı. Elder Scrolls V: Skyrim ise çıktığı sene ödülleri silip süpürmüş, sosyal hayatlarımızı bir süre rafa kaldırmamıza sebep olmuştu. The Elder Scrolls Online ise seriyi bir MMORPG'ye dönüştürmüştü.

Eğer siz de çocukluğunuzda size unutulmaz anılar yaşatan oyunları paylaşmak isterseniz yorum bölümümüzde bu oyunlardan bahsedebilirsiniz. İyi eğlenceler!

1952'den Günümüze Bilgisayar Oyunlarının Grafikleri Böyle Değişti
OYUN

1952'den Günümüze Bilgisayar Oyunlarının Grafikleri Böyle Değişti

Bilgisayarların icad edilmesi medeniyet anlamında bir dönüm noktasıydı. İlk bilgisayarlar neredeyse bir odayı tamamen kaplıyorlardı ve oldukça sınırlı işlem güçlerine sahiplerdi.

YORUMLAR