Güvenlik Uzmanlarından Hayat Kurtaran 5 Tavsiye

Güvenlik Uzmanlarından Hayat Kurtaran 5 Tavsiye

Artan teknoloji alışkanlığımız hayatımızı bir yandan kolaylaştırırken, öte yandan bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bu sıkıntılardan en önemlisi ise cihazların güvenliği ile ilgili. Üye olduğumuz sosyal ağlarda ve servislerde paylaştığımız bilgilerin paylaşılıyor olması bir yana, cihazlarımızda sakladığımız verilerde siber tehdit altında kalıyor. Üstelik bugüne kadar başınıza bir şey gelmediyse bu her zaman böyle olacak anlamına da gelmiyor.

Siber saldırıların hemen herkese teğet geçiyor olması son derece ürkütücüyken “bana bir şey olmaz” düşüncesine sığınmak son derece yanlış. Oysa tek yapacağınız güvenlik uzmanlarının aşağıda sıraladığımız öğütlerine kulak vermek. 

Yazılımlarınızı güncel tutun

Kullandığımız yazılımlar her zaman yüzde yüz güvenlidir diye bir kural yok. Bazı yazılımlar bünyelerinde açıklar bulundurabiliyorlar. Bunun en son örneğini Flash Player yazılımında yaşadık. Dikkat Önemli Duyuru: Bugün Hemen Flash Player Uygulamanızı Güncelleyin haberi tam da bu tavsiye için yazılmış gibi. Yazılımları güncel tutmak bu gibi açıkları kapatan uygulama geliştiricilerinin kullandığımız programlarını daha güvenli kılmaya çalıştıklarının da bir kanıtı. Bu yüzden bir programın güncellemesi varsa mutlaka bunu yapın. 

Tıklamadan önce nereye tıkladığınıza dikkat edin

Her gün yüzlerce arama yapıyoruz. Bu aramalarda karşımıza çıkan linklerin bizi nereye götüreceğini bilmemiz ise neredeyse imkansız. Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın haberimiz de bu duruma “cuk” oturan bir haberdi. Bazı kötü amaçlı web siteleri arama sonuçlarında ilk sayfalarda hatta en üstlerde yer alabiliyorlar. Bu linklerin bir paragraflık meta açıklamalarına dikkat edin. Uyanık davranmakta her zaman fayda var. 

HTTPS kullanmaya özen gösterin

Siber korsanlara karşı ya da, ortak bilgisayar veya kablosuz bağlantı durumlarından doğacak hesap açıklarına karşı HTTPS kullanmak son derece güvenli bir seçenek. Zaten esas amacı güvensiz bir ağ üzerinde çalışabilecek güvenli bir iletişim yolu oluşturmak olan HTTPS, şifreleme için doğrulanmış ve güvenilir sunucu sertifikaları kullanıyor. Bu altyapısından dolayı da kullanıcıları her hangi bir tehlikeye maruz bırakmıyor. HTTPS kullanan siteleri tercih etmek kendinizi güvenceye almak anlamına geliyor. Google, Facebook, Twitter gibi siteler HTTPS altyapılarına sahiptirler. 

Kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan vazgeçin

Hiçbir şekilde, hiçbir aracı kullanarak kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Buna sohbet programları, sosyal ağlar, e-postaya da web siteleri forum sayfaları gibi mecralar da dahil. Kişisel bilgilerinizin zaten adı üzerinde “kişisel”, bunları üçüncü şahıs ve sitelerle paylaşmanızı gerektirecek durumlara her zaman şüpheyle yaklaşmalısınız. Belki de bu tavsiye ile ilgili olarak  Windows'ta Klasörler Nasıl Şifrelenir? blog yazımıza da göz gezdirmelisiniz.

İnternet vaatlerini dikkate almayın

İnternet üzerinde kimse size “bedavaya “ ya da “hayrına” bir şey teklif etmez. Bu türlü teklif ve girişimlerin “inanılmaz fırsatlar”olarak tanıtılması gerçekten de inanmamanız gerektiğinin en net işaretidir. Yüzde 75 daha ucuz bir akıllı telefon satmaya çalışan ya da size karşılıksız “bir ay boyunca bilmem ne kadar para” vaat eden girişimlerden hemen uzaklaşın. Bu tür tekliflere elinizi kaptırırsanız kolunuzu geri alamayabilirsiniz. Örneğin Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur Tuzağı Nasıl Silinir? haber blogumuz bu konuda örnek teşkil edebilir.

Bonus tavsiye

Bilgisayarınızı her zaman tehlikelere karşı en güncel yazılımlarla tarayın. Siber saldırı ve tehdit haberlerine karşı tetikte kalın. Bu haberleri derinlemesine inceleyin. Çevrenizi de uyarmayı unutmayın. Böylelikle her türlü tehdide karşı arkadaşlarınızı uyarıyor olmakla hem onları, hem de onlarla temas halinde olduğunuz için kendinizi koruyabilirsiniz. 

Google, HTTPS Kullanan Sitelere Öncelik Tanıyor

Windows 10 Uyumlu Antivirüs Programları

Çok Yakında Şifre Diye Bir Kavramın Ortadan Kalkacağına Dair 6 İşaret

YORUMLAR