Haberini Duysak Bizi Halay Başı Yaptırtacak Oyunlar

Davullar zurnalarla karşılayacağınız oyunlar burada

Haberini Duysak Bizi Halay Başı Yaptırtacak Oyunlar

Kimi oyun serileri var ki biz de yeri değişmez anılar bırakıyorlar. Seneler boyunca oynadığımız bu oyun serileriyle çocukluğumuzu geçiriyoruz ve koca koca adamlar olmamıza rağmen halen yeni oyunlarını oynamaya devam ediyoruz. Bazı oyun serilerinde ise bu şansa sahip olamıyoruz; çünkü harika bir gidişata sahip olan bu serilerin yeni oyunları ya geliştirilmiyor; ya da geliştirildikleri bir sır gibi saklanıyor. Tadı damağımızda kalan bu oyun serilerinin yeni oyunlarını heyecanla beklerken çıkıp çıkmayacaklarının haberini alabilmek için bile taklalar atabiliyoruz. İşte bu yazımızda da bizde haberini duyduğumuzda istemsizce halaya durma gereksinimi oluşturacak oyunları listeleyeceğiz.

Half Life 3

Gel artık babaya! Valve, Half Life 2'den sonra uzun bir sessizliğe girdi ve Half Life 3'ün geliştirilip geliştirilmediği hakkında bile herhangi bir açıklama yapmadı. Buna rağmen oyuncular Steam'in her yerini karıştırarak elde ettiklerini iddia ettikleri Half Life 3 ile ilgili ipuçlarını paylaştılar ve ortaya oyunla ilgili birçok farklı söylenti çıktı. Benim görüşüme göre Half Life 3'ün ortaya çıkması için Valve bir sonraki Source oyun motorunu geliştirmeyi tamamlamayı bekliyor. Yeni nesil teknolojiden faydalanacak bir Half Life oynamanın ve kahramanımız Gordon Freeman ile yeni bir maceraya atılmanın paha biçilmez bir tecrübe olacağını garantileyebiliriz.

GTA 6

GTA 5 ilk olarak 2013 yılında eski nesil oyun konsolları olan PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkış yaptı. Bu konsolların bile adını unutmaya başlarken doğal olarak yeni bir GTA oyunu bekleyişleri başladı. Serinin 4. oyunu 2008 yılında çıkmıştı; yani GTA 4'ten 5 yıl sonra GTA 5 yayınlanmıştı. Şimdi GTA 5'in çıkışının üzerinden 3 sene geçti ve eğer Rockstar aynı politikayı izlerse GTA 6'yı oynamamıza az bir süre kaldı.

Rockstar henüz GTA 6 hakkında resmi bir açıklama yapmış değil; ama oyun ile ilgili olarak yayınlanacak bir video veya bilginin bize halay ile dünya turu attıracağını söyleyebiliriz.

GTA 6 Nasıl Olur? Hangi Şehirde Geçer?
Tamindir TV

GTA 6 Nasıl Olur? Hangi Şehirde Geçer?

GTA 5'in PC'ye çıkmasına sayılı gün kalmasına rağmen GTA 6'ya dair dedikodular ortaya çıkmaya başladı.

Blood

90'lı yıllarda bilgisayarlarımızın DOS ortamlarında oynadığımız ilk Blood oyunu o kadar çılgın bir atmosfere sahipti ki oyunu oynamak için kahveden adam toplardık ve bilgisayarın başına ancak öyle oturabilirdik. İlk oyundan birkaç sene sonra 3 boyut teknolojisinin nimetlerinden daha fazla yararlanan 2. Blood oyunu yayınlansa da bu oyun ilk oyun kadar başarılı olamamıştı.

Blood serisinin son oyununu 1998 yılında oynamıştık. Aradan neredeyse 10 yıl geçti ve yeni bir Blood oyununu ya da ilk oyunun günümüz teknolojisi ile baştan yaratılmış bir versiyonunu oynamak paha biçilemez bir duygu olacaktır. Karanlık kahramanımız Caleb'in eğlenceli diyalogları ile katliam yapmak ve cehennemin hizmetkarlarıyla savaşmak büyük bir keyif olacaktır.

Diablo IV

Diablo serisinin son oyunu maalesef benim gibi birçok oyuncu için serinin ilk 2 oyununun bıraktığı izlenimi bırakamadı. İlk 2 Diablo oyununun atmosferinin kaybolduğu 3. oyunda hikaye de bir hayli klişeydi. Diablo'nun 1. ve 2. oyunlarını oynarken hikaye boyunca ilerledikçe ve sinematikleri seyrettikçe hayret içinde kalırken Diablo 3'teki Power Rangers havası bu seriye yakışmamıştı. Blizzard'ın bu oyunu geliştirirken çalkantıda olduğunu da projeyi "öpecem yapacağınız işi" diye bırakıp giden geliştiricilerden anlamalıydık zaten. Diablo 3'te serinin önceki oyunlarındaki karanlık atmosferin de kaybolması hiç iyi değildi. Eskiden adım atarken ne yapacağımızı bilemezken şimdi papatya tarlalarında ceylanlar gibi sekiyorduk.

Bize Diablo 3'ü unutturacak ve serinin köklerine dönüş yapacak yeni bir Diablo oyunu virüslü bilgisayara atılmış format gibi hissettirecektir. Hatta seriyi Warcraft'ta olduğu gibi bir MMORPG'ye çevirmek de başarılı bir çözüm olabilir. Diablo 3 geliştirilirken de aslında ilk olarak bir MMORPG olarak tasarlandığı; fakat sonradan projenin değiştirildiğinden bahsedilmişti. Ah Blizzard ne yaptın sen! Gözümüz ve kulağımız Diablo 4'te.

Age of Empires IV

Microsoft'un bir döneme damgasını vuran gerçek zamanlı strateji klasiği Age of Empires dünya çapında milyonlarca oyuncuya ulaşmıştı. Serinin 3. oyununun çıkışının üzerinden bir hayli uzun bir süre geçti. Bu sürede Microsoft, Age of Empires 2'nin HD versiyonunu oyunculara sunmakta karar kıldı. Fakat bu durum yine de yeni bir Age of Empires oyunu beklentisini söndürmeye yetmedi.

Online karşılaşmalarda halen popüler olan Age of Empires serisinin yeni oyunu Age of Empires 4 hakıında Bill Gates bize birşeyler çıtlatmış olabilir. Çünkü Microsoft'un babası Reddit üzerinde yaptığı soru - cevap oturumunda kendisine yöneltilen yeni Age of Empires oyunuyla ilgili sorulara pozitif bir şekilde yaklaşmış ve durumla ilgileneceğini belirtmişti.

The Elder Scrolls VI

Bethesda The Elder Scrolls V: Skyrim ile 2011 yılında video oyun ödüllerini silip süpürmüştü. Bu açık dünya tabanlı rol yapma oyunu bize içinde ejderhalarında olduğu benzersiz bir macera yaşatmıştı. Bethesda serinin 5. oyunundan sonra online olarak oynanan bir Elder Scrolls oyunu yayınladı. Fakat The Elder Scrolls Online'ın beklenilen ilgiyi gördüğünü söyleyemeyiz.

The Elder Scrolls serisinin özünde olan tek kişilik uzun macera öğesini bize tekrar sunabilecek yeni bir Elder Scrolls oyunu fena olmazdı. Oyuncu kitlesi de Oblivion ve Skyrim gibi başarılı oyunlara sahiplik yapan serinin yeni tek kişilik oyunu The Elder Scrolls 6 hakkındaki haberleri heyecanla bekliyor.

Max Payne 4

Son Max Payne oyunu olan Max Payne 3 2012 yılında çıkmıştı. Max Payne 3 seriye online oyun modlarını da ekleyerek iyi bir iş çıkarmıştı. Aradan geçen 4 senenin ardından gözler yeni bir Max Payne oyununa çevrildi.

Aksiyon oyunları arasında vazgeçilmez bir yeri olan Max Payne serisi bullet time - ağır çekimde ateş etme özelliğini bilgisayar oyunlarına kazandırmış, Matrix filmindeki sahnelere benzer aksiyon sahnelerini bilgisayarlarımıza taşımıştı. Rockstar henüz Max Payne 4 hakkında resmi bir açıklama yapmamış olsa da beklentiler büyük. Ayrıca ilk Max Payne oyununun elden geçirilip tekrar yayınlanabileceği söylentileri de etrafta dolanmakta.

Yeni The Lord Of The Rings (Orta Dünya) Oyunu

Orta Dünya'da geçen farklı türde The Lord Of The Rings oyunlarıyla karşılaşmıştık. Aksiyon oyunları, strateji oyunları, rol yapma oyunları, MMORPG oyunları türünde The Lord Of The Rings oyunları bir hayli başarılı olmuşlardı. The Lord Of The Rings tabanlı oyunların yanısıra Orta Dünya'da geçen alternatif senaryoya sahip oyunlar da bir hayli başarılı olmuşlardı. Tolkien'in yarattığı Orta Dünya'da geçen bu tarzda son oyun ise Middle-Earth: Shadow of Mordor'du. Açık dünya tabanlı bu aksiyon - rol yapma oyununda atmosfer ve grafikler bir hayli başarılıydı.

2014 yılında çıkan Middle-Earth: Shadow of Mordor'dan sonra gözler yeni bir Orta Dünya oyununa çevrildi. Bu oyun Middle-Earth: Shadow of Mordor serisinin 2. oyunu olabilir ya da yine farklı bir alternatif hikaye üzerine yapılandırılabilir. İnsan bekliyor işte.

Middle Earth: Shadow of Mordor Uzun Oynanış Videosu
OYUN

Middle Earth: Shadow of Mordor Uzun Oynanış Videosu

Monolith Productions geliştirilen ve Warner Bros tarafından dağıtılacak olan Tolkien'in Lord of the Rings eserlerinin fantastik dünyasında geçen açık dünya tabanlı Middle Earth: Shadow of Mordor oyunu için uzunca bir oynanış videosu yayınlandı.

Red Dead Redemption 2

Bir başka Rockstar oyunu olan Red Dead Redemption, 2010 yılında oyun konsolları için yayınlanmıştı. Vahşi Batı temasını açık dünya öğeleriyle birleştiren bu başarılı konsol oyununu bilgisayarlarımızda oynayamamız ise büyük bir kayıptı. Halen birçok PC oyuncusu Red Dead Redemption'ın bilgisayar versiyonunun yayınlanmasını bekliyor.

Rockstar'ın Red Dead Redemption'ın PC versiyonunu yayınlayıp yayınlamayacağını bilemiyoruz; fakat önümüzdeki E3 etkinliğinde Red Dead Redemption 2'yi tanıtacağı ile ilgili söylentiler etrafta dolaşıyor. Umudumuz Red Dead Redemption 2'nin bilgisayar için de yayınlanması.

The Witcher 4

Geçtiğimiz sene yayınlanan The Witcher 3: Wild Hunt inanılmaz bir başarı göstermiş, hem satış hem de kalite anlamında beklentileri karşılamıştı. Eğer açık dünya tabanlı rol yapma oyunlarını seviyorsanız size benzersiz bir macera sunabilen bu oyun görsel kaliteyi derin bir hikayeyle birleşmekteydi. Oyunu 2 defa oynayıp bitirmiş biri olarak bu oyunun son 5 yıl içerisinde oynadığım en başarılı oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

The Witcher 3'ün hikayesinin tadı damağımızda kalmıştı, oyun için yayınlanan Hearts of Stone indirilebilir içeriği bize ilginç bir alternatif hikaye sunmuştu; fakat halen gözümüz oyunun asıl hikayesinin nasıl devam edeceğinde. CD Projeckt RED bir sonraki indirilebilir içerik Blood and Wine ile zengin bir içeriği oyunculara sunmayı planlıyor; bu içerik de yine alternatif bir hikaye sahip olacak. Blood and Wine'ın serinin kahramanı Geralt'ın baş rolde olduğu son Witcher içeriği olabilme ihtimali var; çünkü oyunun hikaye yazarı daha önceden Witcher 3'ün Geralt'ın hikayesini sonlandıracağını açıklamıştı. Fakat buna rağmen serinin devam edeceği de söylenmişti. Bütün bu bilgiler toplandığında The Witcher 4'ün Geralt'ın manevi kızı Ciri'nin baş rolünde olduğu bir oyun olabilme ihtimali var.

Koynumuzda Besleyip Büyüttüğümüz Bilgisayar Oyunları

''Buralar Komple Bostanlıktı'' Dedirten Bilgisayar Oyunları

Oynarken Başkasına Yakalandığınızda Monitör Yaktırtan Hınzır Oyunlar

Elinizi Ayağınızı Boşaltan, Eldivenle Bile Sevemeyeceğiniz Bilgisayar Oyunları

Böbrek Sattıran, Yuvalara Ateş Salan Bilgisayar Oyunları

Bilgisayarlarımızın Kabusu, Evlerden Irak Olası Sıkıntılı Oyunlar

Filmleri veya Dizileri Çekilse Tadından Yenmeyecek Bilgisayar Oyunları

YORUMLAR