Hackerlar Teröristlere Karşı: Neler Oluyor, Hangi Yöntemlerle Savaşılıyor?

Sosyal hakları korumaya ant içmiş ve IŞİD terörüne siber darbe vurmak için mücadelesini sürdüren Anonymous, kimdir, nedir?

Hackerlar Teröristlere Karşı: Neler Oluyor, Hangi Yöntemlerle Savaşılıyor?

Anonymous'un IŞİD üzerine siber savaş açtığını biliyoruz. Anonymous bu savaşı birkaç cepheden başlatmıştı. Sosyal hakları korumaya ant içmiş ve IŞİD terörüne siber darbe vurmak için çeşitli farklı yöntemlerle mücadelesini sürdüren Anonymous kim ve bakın hangi yöntemleri kullanıyor.

Paris'te yaşanan saldırılarla birlikte hayatını kaybeden 132 kişiden sonra büyük ve ünlü hacker grubu Anonymous, IŞİD'e savaş açtı. Anonymous  ilk önce IŞD ile bağlantısı olduğunu düşündüğü pek çok web sitesinin yayınına son verdi. 20 Kasım tarihinde Anonymous ve IŞİD arasındaki savaş tüm sıcaklığıyla Twitter üzerinden devam etmeye başladı. Anonymous Twitter’da 5 bin IŞİD hesabını kapatmayı başardı. Bu harekat sırasında Twitter yavaşladı ve erişim problemi küresel olarak hissedildi.

Anonymous kimdir, maskesinin altında kimler var?

Anonymous grubunun kuruluşu 2003 yılına kadar uzanıyor. Bir grup özgürlük savaşçısı olduklarını iddia eden kimliği belirsiz kişiler, amaçlarının internet üzerinden ülkelerin, devletlerin ve ticari işletmelerin resmi sitelerine saldırarak internet özgürlüğü için savaşmak olduğunu belirttiler. Bu isyan kısa sürede başka gruplara da sıçradı ve Anonymous grubu "şebekeleşmeye" başlayarak genişledi. Anonymous grubunun İspanya menşeli olduğu iddia edilse de bu iddia hiçbir zaman kanıtlanamadı çünkü oluşum küresel olmayı ve bir ülkeye ait olmamayı manifestosunda açık ve net şekilde ifade ediyor, tek kaynağa bağlı olmadığının altını çiziyordu.

Neden Guy Fawkes maskesi?

Anonymous'u Guy Fawkes maskesi ile tanıyor ve biliyoruz. V for Vendetta filminden hafızalara kazınan bu maske, aslında yüzyıllardır var olan bir sembol ve Guy Fawkes'un 5 Kasım 1605'teki barut komplosunda, İngiltere Parlamento Binasını havaya uçurması ile ilişkilendiriliyor. İngiliz tarihinin en büyük "vatan haini" olarak kabul edilen Fawkes, aslında kraliyetin ezdiği alt sınıfların koruyucusu olarak da tanınır. Fawkes'un "vatan haini" olup olmadığı tartışması yüzyıllardır devam ediyor. Bakış açısına göre değişen bu sıfat Anonymous'un da topluma bir mesajı aslında. Anonymous hain ilan edilse de aslında özgürlük ve haklar adına savaştığını bu maskeyle simgeliyor. 

Anonymous'un saldırı yöntemleri nelerdir?

Anonymous ilk başlarda DDOS saldırı tipini benimsemiş gibi görünüyordu. Ancak kalabalıklaşan grubun artık belli bir saldırı stratejisi yok. Bu da Anonymous'u takip dilemez ve yenilemez kılabiliyor. Bundan dolayı dünyanın en sağlam siber saldırı grubu olarak adlandırılıyor.  DDOS'dan Botnet'e geçen Anonymous şu anda çeşitlendirilmiş saldırı yöntemleri kullanıyor. Botnet saldırıları, temelde birçok bilgisayarın tek bir noktadan kötü amaçlar doğrultusunda yönetilmesi anlamına geliyor. İşin daha da ilginci, Botnet sahibi saldırgan, ağındaki tüm bilgisayarları dünyanın herhangi bir yerinden kolay bir şekilde yönetebildiği gibi, Botnet ağındaki diğer bilgisayarlarda, Anonymous'a farkında olmadan destek oluşturuyorlar. Anonymous'un sayısı kesin olmasa da 50 bin kadar Botnet PC'ye sahip olduğu düşünülüyor.

Ses getirmiş Anonymous eylemleri

2009 yılında İran seçimlerini protesto eden saldırısıyla gündeme oturan Anonymous grubu, aslında 2006 yılında Hal Turner saldırısı ile olgunlaşmaya başlamıştı bile. Anonymous Avustralya'da internet sansürü karşıtı eylemler, Arap Baharı'na destek:Operation Egypt, The Pirate Bay – Megaupload - SOPA protestosu, Digiturk saldırısı (2012), "opTurkey" Operasyon adıyla, 12 Haziran 2013'te grup RTÜK'ün İnternet sitesini erişilmez kılması ile tanınır. Ayrıca, "Filistin halkına zulmetmek ve ülkenin İnternet'ini kesme girişiminde bulunmak" yüzünden, İsrail'in sağlık, sosyal hizmet, güvenlik vb. sitelerine saldırması ve İsrail Devletini 3 milyar dolar zarara uğratması da bilinen ses getirmiş eylemlerinden biriydi. Elbette bunların yansıra toplumsal suçları aydınlatmaya yönelik eylemleri de var. Örneğin, ABD'yi sarsan tecavüzü Anonymous çözmüştü.

Anonymous manifestosu

Sloganı "Biz Anonymous'uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin." olan Anonymous, isimsiz bir kolektif oluşum alt yapısıyla aslında her türlü insan kavramını temsil ediyor. Anonymous haksızlığa uğramış toplumlar, bireyler için, kısacası her anlamda mağdur edilmiş toplumları ve birimleri bir şekilde korumaya çalışıyor. Ancak buna korumak yerine "intikam timi" demek daha doğru sanki.

Anonymous'tan IŞİD'e Yeni Bir Tokat Geldi

Anonymous Savaş Açtığı IŞİD'e Acımadı

YORUMLAR