Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10

Hafta sonu özel serimizin 10. bölümü tam da CES 2015 tüketici elektroniği fuarının haftasına denk geldi!

Bu hafta sonuna özel uygulamalar sizlerle

Yiğit Ekim Demir

Wally

Wally uygulaması, kişisel finansının hesabını tutmakta zorlanan ve her ay sonunda parasızlıktan çile çeken ben gibi kullanıcıların yardımına yetişebilen bir mobil uygulama olarak karşıma çıktı. Şimdiye dek bu tip uygulamaları kullanmaya pek sıcak bakmıyordum. Zira pek çoğu yeteri kadar detaylı bilgi sunamıyordu ve gerektiği kadar kullanışlı değildi.

Wally ise diğerlerinden oldukça ayrı ve pek çok kullanışlı özellik barındıran bir bütçe uygulaması olarak hazırlanmış. Böylece hangi mekanda kimlerle ve nasıl harcamalar yaptığınızı kolayca kayıtlara sokabiliyor, ay bitiminde tüm harcamalarınızı değerlendirebiliyorsunuz.

Dubblaj

Yurtdışında giderek daha da popüler hale gelen video dublaj uygulamaları, genellikle İngilizce sesler barındırdıkları için ülkemizdeki kullanıcılar için yeterli içerikler sunamıyorlardı. Dubblaj ise bu sorunun üstesinden gelebilmemize yardımcı oluyor ve ülkemizdeki popüler komik videoların seslerini başarılı bir şekilde sunabiliyor.

Uygulamayı kullanırken arkaplanda oynayan sesin üstüne bir video çekiyorsunuz ve daha sonra bu iki element tek bir videoda birleştiriliyor. Oluşturulan dublajlı videoyu arkadaşlarınızla paylaşmanız ve böylece eğlenceyi daha da katlamanız mümkün. Son yılların en eğlenceli uygulamalardan birisi olduğunu söyleyebilirim.

Alper Çetiner

Moovit

200’den fazla şehirde toplu taşıma sorunu kökünden çözen Moovit, bulunduğunuz ortamda toplu taşıma haritalarını hareket saatleriyle birlikte resmetmeyi başarıyor. Tren, otobüs, metro, tamvay, vapu gibi seheyat alternatiflerini size sunan ve GPS ile birlikte çalışan uygulama İstanbul, Ankara ve İzmir’de kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

Yurt dışı seyahatlerinde de güven içerisinde kullanabileceğiniz Moovit, turistik aktivitelerinizde taksiye mahkum olmamanız için size her türlü bilgiyi sunuyor. Dolayısıyla yola daha az para verirken eğlenceye daha çok bütçe ayarlamanız mümkün oluyor.

STOPPP Smoking

Bugüne kadar sigara içip bunun faydalarından yararlanmadım dersem yalan olur. Yeni insanlarla tanışma, sosyal bir ortam oluşturma ve 3 numaralı bakışlar atma gibi bonusları olan bir cisim olarak sigara size belli bir yaşam tarzını sağlarken elinizden aldıklarına odaklanınca bırakasınız geliyor. Açıkçası ben de kurtulmanın bir yolunu arıyorum.

Yine de sigara bırakmak isteyen birçok insanda olduğu gibi büyük bir sürprizin olmasını bekliyorum ve elimi bit yeniğine sokmak konusunda tereddit etmek konusunda meyilliyim. Bu sebepten dolayı ücretsiz bir uygulama olarak yarar sağlamaya çalışan STOPPP Smoking ile şansımı denemeye karar verdim. İşe yarar mı bilinmez, ama bu tarz bir inceliğin düşünülmüş olması bile hoş diyorum. Bende işe yaramazsa belki sizde yarar sağlayabilir.

Sigara lanetinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka göz atın derim!

Cenk Barkın Us

Perfect Recorder

Windows Phone’a özel çıkan uygulamara çok nadir rastlıyoruz. Bu hafta dikkatimi çeken uygulamalardan biri olarak ise Perfect Recorder, tam da düşündüğüm gibi, tamamen Windows Phone için tasarlanmış bir ses kayıt uygulaması.

Günlük hayatımız olduğu kadar iş dünyasında da kimi zaman çok aradığımız ses kaydı özelliği bildiğimiz gibi hemen hemen her akıllı telefonda bulunsa da kalite anlamında beklenen sonuçları vermiyor. Perfect Recorder, hem kullanım kolaylığı hem de ses kalitesi bakımından bu adımı bir üst seviyeye yükseltmek için tasarlanmış. Oldukça sade arayüzüyle çok rahat bir kullanım sergileyen uygulamanın ayrıca birçok erişilebilirlik özelliği de var. Kaydınızı tek bir hareketle duraklatabilir, başlatabilir veya sonlandırabilirsiniz.

Önemli görüşmelere gitmeden önce Perfect Recorder’ı ana ekranınıza alıp tek bir dokunuşlar kaydı başlatmayı unutmayın. Keşke Android ve iOS için de olsaydı demeden edemiyorum.

Five Nights at Freddy’s 2

Bilgisayarda ünlenmesinin ardından yaklaşık 2 ay önce Android’e çıkan korku oyunu şimdi de Apple müşterilerinin aklını zedelemeye gelmiş. Korku oyunlarına olan tutkunluğum bir yana, bu oyunu denemeye kalktığım ilk anda aklımda sadece kalitesiz duruşu vardı. Gelin görün ki oyunun olayı zaten o değilmiş…

Five Nights at Freddy’s 2 bağımsız bir korku oyunu olarak aslında çok basit bir amaca hizmet ediyor: direkt olarak oynayanı yerinden sıçratmak. Oyunda belirli bir sürede kapıları kontrol etmeniz gerekli, diğer türlü bu tüylü dostlarımız aniden ekranınızda belirip aklınızı alıyor. Tabii bu süre içinde sistemin güvenlik kameralarından kontrol yapmanız, elektrik gücünü iyi kullanmanız ve her an her şeye hazır olmanız gerekli. Cesaretiniz varsa Five Nights at Freddy’s 2 sizi 5 gecelik bir kabusa davet ediyor.

Emircan Erdoğan

Forest

Mobil cihazlarımızda yüklü olan uygulamalar ve oyunlar çoğu zaman dikkatimizi dağıtarak yapmamız gereken işler üzerine odaklanmamıza engel olabiliyor.

Zamanımızın hastalığı olan mobil cihaz bağımlılığını da hesaba kattığımızda buna engel olmanın birçok kişi için ne kadar zor olduğunu daha rahat kavrayabiliriz. Forest isimli bu uygulama ise kullanıcıların dikkatlerini toplama konusunda onlara yardımcı olmak üzere tasarlanmış.

Uygulamayı açtığımız anda toprağa bir fidan ekiliyor ve şayet yarım saat boyunca uygulamadan çıkmazsak bu fidan büyüyerek ağaç oluyor. Buradaki amaç kullanıcıların mobil cihazlarıyla Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinde gezinerek veya oyun oynayarak vakit kaybetmelerini önlemek. Konsantrasyon problemi yaşıyorsanız Forest size bu konuda yardımcı olabilir.

FitNotes

Spor yapmayı bir yaşam tarzı haline getirmiş kullanıcılara yönelik tasarlanmış olan FitNotes genel olarak sadeliği ve kullanım kolaylığıyla dikkat çekiyor.

Uygulamanın temel görevi fiziksel aktivitelerimiz esnasında yaptığımız hareketleri takip etmek ve bu sayede daha düzenli bir spor programına sahip olmamızı sağlamak.FitNotes’ta farklı tipte egzersiz kategorileri, not ekleme bölümü, yorum ekleme bölümü ve zamanlayıcı gibi işlevsel özellikler mevcut.

Eğer günlük hayatınızda düzenli spor yapıyorsanız ve yaptığınız egzersizlerin detaylı raporunu tutmak istiyorsanız FitNotes’u kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Barış Yanık

7 Minute Workout

Bu hafta sizlere önerecğim ilk uygulama daha sağlıklı bir yaşama başlamanız için. Yoğun iş temposundan yada üşengeçlikten dolayı spor salonlarına, koşuya yada yürüyüşe gidecek vait ayıramıyorsanız, evinizde günde sadece 7 dakika spor yaparak da fit olabilirsiniz. Tabi 7 dakika spor yapıp göbeğim küçüldü mü acaba diye bakmayın.

Bu uygulama yapacağınız egzersizlere uzun süre devam etmeniz halinde faydasını mutlaka görüyorsunuz. Ayrıca ilk günlerde 7 dakika yapabilirsiniz ama kondisyonunuz arttıkça günde bir kaç defa yada daha uzun süreli egzersizler yapmaya başlayarak etkilerini daha kısa sürede görebilirsiniz. Kısacası pek çok kullanıcıya sahip olan uygulama sayesinde çok fazla vakit harcamadan spor yaparak istediğiniz bir vücuda yavaş yavaş kavuşabiliyorsunuz.

Fecoder

Facebook üzerinde fotoğraflarını görmek istediğiniz profilleri çözmenizi sağlayan başarılı bir Android uygulaması. Arayüzü kullanım açısından biraz zayıf kalıyor ama istediğiniz fotoğraflara ulaştığınız sürece bence sıkıntı yok.

Uygulama istediğiniz kişilerin sadece profil fotoğraflarını göstermekle yetinmeyi, yanında beğendiği, yorum yaptığı ve etiketlendiği fotoğraflar ile birlikte videoları da sunuyor. İstediğiniz tüm profilleri açamayabilirsiniz fakat pek çok profilin fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı kullanarak Facebook fotoğraflarına ulaşmak için ilk olarak kişilerin Facebook ID’lerini bulmanız gerekiyor. Kullanıcı adını uygulamaya girerek kişilerin ID’'lerini görebilirsiniz. Örneğin kendi Facebook hesabımın linki "https://www.facebook.com/yanikbaris". Bu linkteki kullanıcı adı ise "yanikbaris" olan kısımdır. Bu kısmı ID almak için kullanabilir ve ID ile tüm fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Elifcan Mehekli

Madefire

Çizgi roman okumak bazıları için çok büyük tutkudur. Benim de sevdiğim aktivitelerden birisidir. Kitap okumayı seviyorsanız, çizgi roman okumayı daha da çok seveceğinizi düşünüyorum. Çünkü kitap okumak ne kadar hayal gücünüze hitap ediyorsa, çizgi roman okumak da bir o kadar hayal gücünüzü geliştiriyor. Hem de aynı zamanda daha çok eğlenebiliyorsunuz. Artık Android cihazlarınızda da kullanabileceğiniz çizgi roman uygulamaları var.

Madefire da bunlardan birisi. İçerisinde Superman'dan Star Trek'e, Batman'den Hellboy'a, My Little Pony'den Transformers'a kadar pek çok farklı kategoride çizgi roman bulunuyor. Pek çoğu ücretsiz olsa da bir kısmını satın almanız gerekiyor. Fakat çizgi roman seviyorsanız bu ücretler size çok da yüksek gelmeyecektir.

Crazy Helium Video Booth

Crazy Helium Video Booth arkadaşlarınızla bir aradayken ne yapacağınızı bilemediğiniz anların kurtarıcısı olacak bir uygulama. Uygulama ile çok eğlenceli ve komik videolar çekebiliyorsunuz. Üç adet farklı efekt bulunuyor. Bu efektler yüzünüzde değişik şekiller oluşturuyor. Aynı zamanda da sesinizi helyum yutmuş gibi yapıyor. Bundan daha eğlenceli ne olabilir ki?

Çektiğiniz videoları tekrar tekrar izleyerek dakikalarca güleceğinizi garanti edebilirim. İsterseniz daha sonra sosyal ağlarda paylaşıp diğer arkadaşlarınızın da bu eğlenceye dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

Basit gibi görünse de inanılmaz komik bir uygulama olan Crazy Helium Video Booth'u herkese tavsiye ediyorum.

Can Çevrim

PumpUp

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz başarılı egzersiz ve fitness uygulamalarından bir tanesi olan PumpUp ile yaptığınız farklı egzersizlerin kayıtlarını tutabilir ve kilonuzu sürekli olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinde yer alan komünite mantığı sayesinde, sizin gibi egzersiz yaparak zayıflamaya çalışan insanların paylaşmış olduğu resim ve başarı hikayelerini de görerek daha motive bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz.

PinPark

Özellikle araç sahiplerinin çok seveceğini düşündüğüm uygulamalardan bir tanesi olan PinPark ile arabanızı park ettiğiniz yerin konum bilgilerini uygulama üzerine kaydedebilir ve bu sayede daha sonrasında arabanızı nereye park ettiğinizi kolayca bulabilirsiniz. Unutkan araç sahiplerinin veya yoğun günlerde büyük alışveriş merkezlerinde ilk bulduğu park yerine girmeye çalışanların oldukça işine yarayacak bir uygulama olan PinPark’ı denemenizi öneririm.

  1. Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10
  2. Bu hafta sonuna özel uygulamalar sizlerle
  3. CES 2015 ve çok daha fazlası bu hafta gündeme damgasını vurdu
  4. İzlenecek şeyler biter mi? Bizce bitmez!
  5. Müziksiz haftasonu olmaz
  6. Oyunlarla vakit geçirmeyi sevenler için önerilerimiz

YORUMLAR