Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10

Hafta sonu özel serimizin 10. bölümü tam da CES 2015 tüketici elektroniği fuarının haftasına denk geldi!

Müziksiz haftasonu olmaz

Yiğit Ekim Demir

Arcanum Vivum

Arcanum, 2000'li yılların başında çıkmış en kaliteli RPG oyunları arasında yer alıyordu ancak oyunu özel kılan bir diğer nokta ise müzikleriydi. Beni bambaşka dünyalara taşıma özelliğine sahip olan oyunun müzikleri, Arcanum Vivum adlı Rus bir grup tarafından coverlanıyor ve grubun çok iyi konserler ortaya koyabildiğini söylemek mümkün.

Eğer bu soğuk günlerde kendinizi mistik dünyalarda bulmak istiyorsanız çekinmeyin ve aşağıdaki konser kaydını hemen dinleyin.

Alper Çetiner

Gianni Ferrio - I Gioni Che Ci Appartengono

İtalyan sineması dediğimizde bunu müziklerden ayıklama gibi bir şeçeneğimiz yok. Birçok sinemasever için Ennio Morricone ve İtalyan western filmleri vazgeçilmez bir bütünlük oluştururken günümüzde Quentin Tarantino da bu müzik hazinesinden birkaç eseri aşırarak kendi filmlerine yerleştirdiğine tanık olabiliyoruz.

Gianni Ferrio da Tarantino’nun son etkilendiği müzisyenlerden biri olarak göz atılmasını tavsiye ettiğim bir adamdır. Polisiye filmlerinin gerilimli müziklerini jazz ile birleştiren bu adam, özellikle Mina isimli şarkıcı ile bir araya geldiğinde son derece zarif işler ortaya koyuyor. Şayet enstrümental versiyonları tercih ediyorsanız, buradaki spotify linkinden bu versiyonuna ulaşacaksınız.

http://open.spotify.com/track/0BYencwjmlRzVJZaVl3bkh

Cenk Barkın Us

Dream Theater - Surrounded

Biliyorum bu adamlardan çok sıkıldınız. Ancak son 5 senemi bu adamlarla geçirmeme rağmen hala günlük hayatımda her anıma uydurabildiğim bir parçalarını bulmak beni her seferinde o kadar heyecanlandırıyor ki. Bu seferki parça sizi kıskıvrak yakalayacak eminim. Bir kere isminden çevreleyecek sizi. Çok aptalca bir esprinin ardından direkt olarak Surrounded’ı neden seçtiğime geçiyorum.

Surrounded, yine abilerimizin ikinci stüdyo albümü Images & Words’ten bir eser. İnanılmaz doğal havası, hem sakin hem enerjik karakteriyle kendini hayattan soyutlamaya çalışan güçsüz bir adamı anlatıyor. Yani bizleri. Aslında karanlığı aydınlığa çevirmek için gerekli ışığı bir perinin getirmesine gerek yok. Her zaman bir şeyle başa çıkmaktansa yürüyüp gitmek daha kolay oluyor. Ancak bırakın gökyüzü size gelsin.

Sözlerine çok takılmak istemiyor musunuz? Harika, öyleyse zaten baştan gününüzü hareketlendirecek, finalde de son vuruşu yapacak mükemmel bir eser, yine Dream Theater’dan size armağan ediliyor. Dinleyin, dinletin.

http://open.spotify.com/track/5dz43JZ6QteTXfAtmZbB2n

Emircan Erdoğan

Om - Haqq al-Yaqin

Kaliforniyalı deneysel metal, drone metal grubu olarak nam salan Om’un 2012 çıkışlı parçaları Haqq al-Yaqin müzikten öte bir yerde duruyor ve dinleyicilere adeta bir deneyim yaşatıyor.

Doğu ezgileri ile bezenen bu parçayı dinlerken kendinizi hem dinlenmiş hem de huzura ermiş hissedeceksiniz. En azından tavsiye ettiğim birkaç yakınımın yorumları bu yönde oldu. Eğer bu parça hoşunuza giderse grubun diğer parçalarına da göz atmanızı öneriyorum.

Barış Yanık

Zella Day - Sweet Ophelia

Sabah kahveme eşlik eden paralardan bir diğerini daha dinlemeniz için öneriyorum.Hoş bir melodiye sahip olan şarkıyı dinlerken sakinleşebilir, rahatlayabilir ve oldukça mutlu olabilirsiniz. Kendi adıma ben hepsini yaşıyorum.

Son zamanlarda yeni keşfettiğim Zella Day’in, Dweet Ophelia dışındaki diğer parçalarına da mutlaka göz atın. Hypnotic, Compass ve East of Eden şarkıları benim playlistimde yer alan diğer Zella Day parçaları.

http://open.spotify.com/track/3dlxOg40InhVkgylrrYDKl

Elifcan Mehekli

The Last Shadow Puppets – My Mistakes Were Made For You

Sanki 50'lerden fırlamış gibi duran bu şarkı aslında çok da eski değil, 2008 yılından kalma. The Last Shadow Puppets'ın The Age of Understatement albümünden olan şarkı, nostalji severlerin kulaklarının pasını silecek nitelikle. Kulaklıklarınızı takın, şarap kadehinizi elinize alın ve yağmurlu bir günde bu şarkıyı dinleyin, pişman olmayacaksınız.

Sizi eski günlere götürecek olan bu şarkı hem melodi hem de tarz bakımından Morissey'i hatırlatmıyor değil. Günde en az bir kere dinlediğim bu şarkının adı bile ne kadar hüzünlü olduğunu yansıtıyor gibi duruyor.

http://open.spotify.com/track/76qbPFZl51tlFnfZDu84rm

Can Çevrim

Sezen Aksu ft. Prodigy - Gamsız Diesel

Yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılında mashup çalışmalarıyla dikkat çeken Türk DJ’lerden Fattish tarafından hazırlanan parça, o dönemde oldukça büyük ses getirmişti ve şarkı için hazırlanan animasyon klip birçok popüler müzik kanalında yayınlanmıştı. Sezen Aksu’nun Gamsız şarkısını dünyaca ünlü elektronik müziği grubu Prodigy’nin Diesel Power şarkısıyla harmanlayan DJ’in işini oldukça başarılı yaptığını söylemeliyim. Ne alakaysa geçenlerde aklıma geldi şarkı ve sizlerle de paylaşmak istedim. Eğer şimdiye kadar bu şarkıyı dinlemediyseniz, mutlaka dinlemenizi öneririm.

http://vimeo.com/26449960

  1. Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10
  2. Bu hafta sonuna özel uygulamalar sizlerle
  3. CES 2015 ve çok daha fazlası bu hafta gündeme damgasını vurdu
  4. İzlenecek şeyler biter mi? Bizce bitmez!
  5. Müziksiz haftasonu olmaz
  6. Oyunlarla vakit geçirmeyi sevenler için önerilerimiz

YORUMLAR