Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13

Hafta Sonu Özel serimize 13. bölümle birlikte son veriyoruz ancak bu hafta da önerilerimizi unutmadık tabii ki!

Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13

Hafta Sonu Özel yazı dizimizi yepyeni projelerle karşınıza gelmek için artık sonlandırıyoruz ancak yine beğeneceğinize inandığımız önerilerimiz var. Oyunlar, uygulamalar, filmler, müzikler ve haberler önerilerimiz sayesinde bu hafta sonunu da keyifle geçirmenizi diliyoruz. Önümüzdeki haftalarda serimiz yayınlanmayacak olsa da Tamindir'i hafta sonları da takip ederek her zaman ilginizi çekecek şeyler bulabilirsiniz. Dilerseniz daha fazla lafı uzatmadan bu haftaki önerilerimize geçiş yapalım.

Yine güzel uygulamalarla karşınızdayız

Yiğit Ekim Demir

Coub

Coub uygulaması bir nevi Vine alternatifi olarak değerlendirilebilecek uygulamalar arasında yer alıyor ancak kullanıcılara bazı konularda biraz daha özgürlük verdiği için denemekten keyif alabileceğiniz kısa video yapma ve yayınlama araçlarından birisi haline geldiğini söyleyebilirim.

10 saniyelik videolar hazırlamanıza olanak tanıyan uygulama, videolarınızın arkaplanına kendi kütüphanesindeki müzikleri eklemenize ve dilerseniz video filtrelerini de kullanmanıza izin veriyor. Böylece biraz daha özelleştirilmiş, üzerinde çalışılmış ve kaliteli kısa videolar ortaya koyabiliyorsunuz.

Diğer kullanıcıların yaptıkları videoları da izleme ve HD video yayınlama imkanınız olduğu için Android ve iOS cihazlarınızda bir göz atmadan geçmeyin derim.

Roamler

Roamler uygulaması son zamanlarda karşıma çıkan çok ilginç uygulamalardan bir tanesi haline geldi. Şirketleri, markaları ve kullanıcıları bir araya getirmeyi hedefleyen uygulama, düzenli olarak bize bazı görevler sunuyor ve bu görevleri tamamladıkça çeşitli ödüller kazanma imkanımız oluyor. Tabii ki bu görevler temel olarak markalar tarafından hazırlanıyorlar ve çok çeşitli şeylerle karşılaşmak da mümkün diyebilirim.

Bazı görevlerde fiziken istenen konumu ziyaret etmek gerektiği için biraz koşturmak gerekebiliyor ve bu esnada süre sınırlaması da olduğu için kullanırken büyük şehirlerde yaşayanların bazı zorluklar çekmeleri de mümkün. Ancak hem şirketler için gerekli bilgilerin toplanmasını kolaylaştırdığı, hem de kullanıcıların ödüller alabilmelerini sağladığı için bir göz atmak isteyebileceğinize inanıyorum.

Alper Çetiner

Dropbox

Dünya'da bulut depolama alanını yaygınlaştıran Dropbox, web üzerinden sağlamış olduğu depolama alanı sayesinde yanınızda bellek taşımadan farklı bir bilgisayarı kullanarak dosyalara ulaşmanızı mümkün kılıyordu. Kısa bir süre içerisinde büyüyen ufak şirket asıl büyük atılımını mobil cihazlara geçiş yaparken gerçekleştirdi. Bilgisayarlara istinaden daha az depolama alanına sahip olan akıllı telefonlar için Dropbox ve benzeri uygulamalar gün geçtikçe daha önemli oldular.

Google, Apple ve Microsoft sırasıyla Google Drive, iCloud ve OneDrive ile kendi platformlarına destek çıkarken Dropbox her platformda olmasıyla övünüyordu. Fakat Windows Phone sözkonusu olduğunda durum öyle olmadı. OneDrive'ın büyüme sahası olan Windows Phone sonunda Dropbox uygulamasına da sahip oldu. Eski Dropbox kullanıcıları veya bu hizmete gönül verenler sonunda gerçek bir multi-platform deneyim yaşayabilecekler.

World's Biggest Sudoku

Devasa bir Sudoku oyunu arayan herkesin derdine derman olabilecek olan World's Biggest Sudoku, Windows Phone cihazımda oynamaktan vazgeçemediğim bir oyun. İyi bir Sudoku uyarlaması olmasıyla birlikte şık bir arayüze sahip olan bu bulmaca oyunu, 3 aydır neredeyse her gün bir oyun oynamama rağmen bitmiş değil. Oyun içerisinde bulunan ödüllendirme sistemi de sizi bir o kadar Sudoku oynamaya teşvik ediyor.

Hem stres atmanızı sağlayan hem de zihin egzersizi olarak da iş gören bir oyun oynamak istiyorsanız Sudoku öğrenmesi oldukça kolay ama ustalaşmak için de çaba isteyen bir örnek. Yine de bağımlılık konusunda uyarmak istiyorum. Zira, ben de 3 aydır bu oyunu elimden düşüremiyorum.

Cenk Barkın Us

Microsoft Outlook

Gmail'ın genel e-posta uygulamaları arasında tüm rakiplerinden bir adım öne çıkmasıyla beraber bırakın akıllı telefonları, bilgisayar ortamında bile en çok kullanılan e-posta servisi Gmail haline geldi. Kişisel olarak Gmail'ı daha çok tercih etsem de eskilerin hatrına "hotmail" uzantılı e-postalarımızı da tahmin ediyorum ki hala kullanıyoruz. En azından ben hala kullanıyorum!

Bu yüzden bu hafta içerisinde hem iOS hem Android platformuna gelen Microsoft Outlook uygulaması e-posta alternatifleri arasında iyi bir seçenek oluşturdu. Msn, windowslive ve hotmail uzantıları olduğu kadar diğer e-posta servislerini de destekleyen uygulama sayesinde tüm e-posta kontrolünüzü tek bir yerden yönetebiliyorsunuz. Eğer Gmail'dan sıkıldıysanız veya her seferinde farklı uygulamayla kontroller yapmaktan şikayetçiyseniz son derece sade arayüzüyle Outlook da "ben buradayım" diyor.

The Witcher Battle Arena

RPG türüne aşina oyuncuların el kitabına mutlaka girmiş The Witcher serisi, günümüzün mobil teknolojisiyle birlikte mobil platformda da ismini geçiren yenilikçi bir tarzla karşımıza çıktı. Witcher serisini sevenler olduğu kadar, MOBA türünün de piyasadaki başarısı üzerine aksiyonu tüm heyecanıyla birlikte yaşayacak oyuncular için Battle Arena son derece eğlenceli olmuş.

Witcher serisinin tarzında savaşçılarınızı meydana sürüyor, birbirinden heyecanlı kapışmalara adım atıyorsunuz. Elbette sadece isimde kalmayıp Witcher evreninden tanıdık karakterler de görmek oyunun oynanabilirliğini yüksek derecede etkiliyor. İster internet üzerinden oyunculara karşı çarpışın, ister offline olarak botlara karşı hünerlerinizi bileyin. MOBA türünün ve Witcher serisinin keskin aksiyonu The Witcher Battle Arena’yı kaçırılmaz listesine sokuyor.

Emircan Erdoğan

Facebook Lite

Android kullanıcıları için özel olarak tasarlanan bu uygulamayı Facebook’un tasarruflu versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Veri akışını daha efektif bir şekilde yönetmeyi görev edinen Facebook Lite sayesinde internet paketinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Uygulama, standart Facebook uygulamasına büyük benzerlikler gösteriyor. Kullanım olarak neredeyse aynısı diyebiliriz. Yine akış üzerindeki videoları ve fotoğrafları açabiliyor, arkadaşlarımızın durumlarını takip edebiliyoruz. Fakat tüm bunların hepsi çok az miktarlarda veri kullanılarak gerçekleştiriliyor. Ay bitmeden tükenen internet paketinizden bunaldıysanız ve bunun en büyük sorumlusunun Facebook olduğunu düşünüyorsanız, Facebook Lite’yi mutlaka deneyin.

Pics2Mov

Fotoğraf çekmekten keyif alan kullanıcılara hitap eden Pics2Mov sayesinde çektiğimiz fotoğrafları aynı video üzerinde toplayabiliyoruz.

Kullanım kolaylığı bakımından tam puan alan Pics2Mov’un en önemli özelliği içerisinde çok sayıda farklı filtre barındırması. Bu filtreleri videolara ekleyerek onlara daha orijinal bir görünüm kazandırabiliyoruz. Oluşturduğumuz videoları arka plan sesleriyle zenginleştirebilir ve onları çeşitli sosyal medya kanalları üzerinde paylaşabiliriz.

Barış Yanık

The Cleaner

Android mobil cihazlarınızı düzenli olarak temizleyerek hem performans kaybını önleyip daha hızlı çalışmalarını hem de gereksiz dosyaları silerek daha fazla depolama alanı oluşturmayı istiyorsanız sizlere bu hafta önereceğim ikinci uygulama The Cleaner. Android işletim sistemi için geliştirilen uygulama hem ufak boyutlu hem de işini çok başarılı bir şekilde yapıyor. 4 ana menüden oluşan uygulama cihazınızın ön belleğini temizleme, gereksiz ve kullanılmayan dosyaları silme, iletişim bilgilerini silme ve uygulama yönetimi sağlıyor. Eğer Android mobil cihazlarınızın son zamanlarda yavaşladığını düşünüyorsanız ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız The Cleaner ile detaylı bir temizlik yaparak meydana gelecek farkı görebilirsiniz.

Start Screen Unlimited

Eğer bilgisayarlarınızın başlangıç ekranlarını tamamen kişiselleştirilebilir hale getirip kendi kullanım tarzınıza göre düzenlemek istiyorsanız, Start Screen Unlimited’ı kullanmanızı tavsiye ederim.

Windows’da bu ekranı düzenleme olanağı sunuyor olsa da, yapabileceğiniz değişiklikler kısıtlı ve özel kullanıcılar için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle bu alanı tamamen özelleştirip çok daha kullanışlı hale getirmenizi sağlayan bu program, bu haftaki uygulama önerilerimden bir tanesi.

Elifcan Mehekli

Trello

İş olsun ya da kendi özel projeleriniz olsun, bir şeyleri yönetmek her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle proje ne kadar kapsamlı hale geliyorsa, yönetmesi de o kadar zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda da yardım almak gerekebiliyor. Bunun için yardım alabileceğiniz bence en ideal uygulama da Trello. Hem web versiyonu hem de mobil versiyonları bulunan uygulama ile projelerinizi ve işlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Benim de hem kendi özel projelerim hem de iş için kullandığım Trello'nun pek çok kapsamlı özelliği olmasına rağmen kullanması da bir o kadar kolay. Tek yapmanız gereken projenizi oluşturduktan sonra kişileri eklemek ve ardından tek ekran üzerinden yapılması gereken işleri, yapılanları, ileride planlananları, şu anda devam edenleri, yani aklınıza gelebilecek her şeyi görüntüleyebiliyorsunuz. Bunlara fotoğraflar, videolar, notlar ve yorumlar ekleyebiliyorsunuz. Kısacası Trello'nuzu istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.

Karnaval Radyo

Spotify'dan sonra en çok müzik dinlediğim kanallardan birisi de Karnaval'ın radyoları. Özellikle Joy ve Virgin en çok dinlediğim radyo istasyonlarından ikisi. Zaman zaman aynı müzikleri dinlemekten sıkıldığımda yeni şeyler keşfedebileceğimi bildiğim bu radyoları dinlemek içinse Karnaval'ın radyo uygulamalarını kullanıyorum. Android versiyonu özellikle çok kullanışlı olan uygulama üzerinden Süper FM, Metro FM, JoyTurk, Joy FM ve Radio Mydonose gibi radyoları dinleyebiliyorsunuz.

Bununla birlikte müzik dünyasına dair pek çok haber, etkinlik ve güncelleme de uygulama üzerinden direk cebinize geliyor. Ayrıca bir önceki ve sonraki şarkıyı görebiliyor, şarkıcıları favorilerinize ekleyebiliyor ve sosyal ağlar üzerinden şarkıları paylaşabiliyorsunuz. Kısacası çok kullanışlı bir radyo uygulaması diyebilirim.

Volkan Yılmaz

Sinemalar

Türkiye’nin lider sinema sitesi Sinemalar.com’un mobil uygulamasıyla sinemaya dair ne varsa takip edebilirsiniz. Vizyondaki filmler, yakınınızdaki sinema salonları, fragmanlar, yorumlar ile sinema dünyasını cebinizde taşıyabilirsiniz. Widget desteği sayesinde tüm bu bilgilere de kolayca erişim imkanı sunulan uygulama bence denemeye değer.

TeamViewer QuickSupport

TeamViewer’ın QuickSupport uygulamasıyla bilgisayarınız üzerinden Android ya da iOS işletim sistemli cihazlarınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.Uzaktan erişim sağlamanın yanında, dosya aktarımı özelliği sayesinde telefonunuz ile bilgisayarınız arasında dosya transferini de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gökhan Abay

CampusWings

Facebook’un ilk kurulduğu zamanı hatırlıyor musunuz? Hatırlamasanız bile araştırıp öğreneniniz mutlaka vardır. Kurulduğu yıl sadece Amerika’nın birkaç seçkin üniversitesinde okuyan öğrencilere açık olan Facebook, zamanla popüler hale geldi ve günümüzde dedelerimizin bile kullandığı bir sosyal ağ oldu.

CampusWings uygulaması da buna benzer bir strateji izleyen başarılı bir sosyal ağ olma yolunda ilerliyor. Şimdilik Bahçeşehir, Bilgi, Boğaziçi ve Koç Üniversitelerini sisteme dahil eden uygulama, ilerleyen dönemlerde ağına başka üniversiteleri de eklediğinde sadece üniversite öğrencilerinin kullandığı bir mecra haline gelecek. Yani aile büyüklerimizin gelip ‘güzel çıkmışın yeğenim’ demediği bir platformumuz olacak. Aynı bölümde okuduğumuz farklı üniversiteden insanlarla tanışabileceğiz. Fikir alışverişi ya da bilgi paylaşımı açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Vivaldi

Bir internet tarayıcısı kullanmadan önce güvenlik, hız ve eklenti desteği gibi unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor. Zira her alanda olduğu gibi browser tercihimizde de ‘popülerlik’ asla önceliğimiz olmamalı. Son zamanlarda artan browser savaşlarına Opera’nın eski CEO’su Jon Von Tetzchner önderliğinde giriş yapan Vivaldi, ilerleyen dönemlerde bu alanda kendine iyi bir yer edinecek özelliklere sahip.

Henüz geliştirilme aşamasında olan tarayıcı ilk olarak şık görüntüsüyle dikkat çekiyor. Herhangi bir adresi ziyaret ettiğinizde sitenin temasına uyumlu olarak sekmeler renk değiştiriyor. Sol tarafta bulunan kaydet, e-posta, kişiler ve yer imi seçenekleri pek çok açıdan faydalı olmuş. Tarayıcı deneyimini basitleştirmek amaçlanmış. Kullanıların fikirleri doğrultusunda ilerleyen zamanlarda performans iyileştirmeleri, e-mail servisi ve tüm cihazlarla senkronize olabilme özelliği de geldiğinde tadından yenmeyecek bir tarayıcımız olacak. Denemenizi mutlaka öneririm.

YORUMLAR