Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13

Hafta Sonu Özel serimize 13. bölümle birlikte son veriyoruz ancak bu hafta da önerilerimizi unutmadık tabii ki!

Oyunlardan hoşlananlar bu oyunları kaçırmasınlar

Yiğit Ekim Demir

Homeworld Remastered Collection

Homeworld serisi belki de dünya strateji oyunları tarihinde değeri en az bilinenler arasında yer alıyor ancak hem Homeworld 1 hem de Homeworld 2 zamanına göre çok gelişmiş RTS oyunları arasındaydı. Gearbox Software'ın oyunu yeniden düzenleyerek yüksek çözünürlüklere adapte etmesi, ayrıca seslerden tutun da ufak oynanış geliştirmelerine kadar pek çok bölüme el atması Homeworld Remastered Collection'ı strateji severler için değerli hale getiriyor.

Uzayda sıçrama teknolojisini keşfeden ırkımızın bir anda dünyasını yok edilmiş bir halde bulması ve bunun ardından uzayda büyük bir göçe başlayarak kendine yeni bir dünya aramasını konu alan Homeworld serisi şimdilik ön siparişte ancak oyun çıktığında hemen oynamak için satın almayı unutmayın.

Alper Çetiner

Ambition of the Slimes

Mobil cihazlarda iyi bir JRPG oyunu bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Aslında seçenekler oldukça fazla, ama SQUARE ENIX yapımı oyunların istediği 20-30 TL arası rakamlar ve ücretsiz iyi oyunların Japonya dışına pek çıkamaması oyunseverler adına tırmanması zor bir yokuş. Ambitions of the Slimes da uzun zaman boyunca sadece Japonca dil seçeneğiyle sunulan bir oyundu ancak İngilizce versiyonu sonunda mağazalara ulaştı.

Birçok JRPG oyununun aksine, burada baş kahramanımız bir balçık. Parazit olarak kullandığınız bu balçık parçası sizin seçtiğiniz bedenleri ele geçiriyor ve onların özellikleriyle rakiplere karşı savaşıyor. Klasik 16-bit grafiklerine modern efektler katarak farklı bir görsellik kazanmayı da başaran oyun öncelikle ücretsiz olması nedeniyle başarılı bir iş çıkartıyor.

Cenk Barkın Us

The Way of Life

Geçtiğimiz hafta sonu üstümden bir GGJ rüzgarının geçmesinden sonra bir de oyunla geliştirici penceresinden bakma fırsatını buldum. Adamların o an düşündükleri, kafada dolaşan fikirler, ortaya çıkan taslakların yarattığı o heyecan, hepsi bir araya gelince bağımsız bir oyun ortaya çıkıyor ya, işte aslında orada sadece bir oyun olmuyor.

Bunun en büyük örneğini şüphesiz geçtiğimiz senenin GGJ’sinde, Milano’dan çıkmış bir grup bizlere gösterdi. The Way of Life isimli oyunda grafiğin sadece bir göz yanılması olduğunu, bir şeye odaklanırken aslında duyguları en ön planda ortaya koyduğumuzu kendimiz gördük.

Bir adam, bir çocuk ve bir dedenin perspektifinden, hayat algısını bambaşka bir şekilde işleyen The Way of Life en fazla 1 saatinizi alacaktır. Ancak bu deneyime pişman olmayacaksınız.

Emircan Erdoğan

Skyward

Beceri oyunlarıyla nam salan Ketchapp firması tarafından tasarlanan bu oyuna ilk girdiğimizde muhteşem grafikler tarafından karşılanıyoruz. Üç boyutlu geometrik şekillerden oluşan bu oyun ilk bakışta bir Monument Valley havası uyandırmıyor da değil.

Oyundaki amacımız kontrolümüzde olan daireleri platformlar üzerinde ilerletmek. Bunu yapmak hiç de kolay değil çünkü platformlar sürekli olarak hareket ediyor. Zamanlamanın çok önemli bir yere sahip olduğu bu oyunu hem iPhone hem de iPad cihazlarınızda oynayabilirsiniz.

Barış Yanık

Asphalt 8: Airborne

Geniş platform yelpazesi olan başarılı bir araba yarışı oyunu. Dünya genelinde milyonlarca oyuncuya sahip olan Asphalt 8: Airborne kendi serisinin en yeni oyunu. Airborne’dan sonra Overdrive çıkmış olmasına rağmen, Airborne ile aynı tür bir yarış oyunu değil.

Eğer Android, iOS, Windows Phone yada BlackBerry işletim sistemli bir mobil cihazınız var ise, Asphalt 8: Airborne’u kesinlikle oynamalısınız. Araba ve yarış oyunları seviyorsanız, kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan bir tanesi diyebilirim.

Elifcan Mehekli

Drawn: The Painted Tower

Yine bir point and click macerasıyla karşınızdayım. Geçtiğimiz hafta oynadığım Botanicula'dan sonra buna benzer oyunları araştırmaya başladım ve karşıma çıkan oyunlardan birisine başladım. Drawn aslında üç oyuna sahip bir oyun serisi. The Painted Tower ise 2009'da piyasaya sürülmüş serinin ilk oyunu. Bu oyunda da point&click tarzında oynayarak ve çeşitli bulmacalar çözerek ilerliyorsunuz.

Amacınız ise Iris adlı küçük kızı kurtarmak. Önünüzdeki kulenin kapısından içeri girdiğiniz anda büyülü bir dünya ve pek çok macera sizi bekliyor. Ben oyuna henüz yeni başladım fakat çözülmesi gereken bulmacalar, grafikler ve oyun dinamiği açısından gayet eğlenceli duruyor. Bu tarz oyunları seviyorsanız, çok uygun bir fiyata satın alıp oynayabilirsiniz.

Volkan Yılmaz

Doodle Jump

Mobilde keyif alarak oynadığım oyunlardan biri olan Doodle Jump’ta tek amacınız var, o da zıplayarak engelleri aşmanız. Seviye atladıkça zorlaşan oyunda bonusları toplayarak, hızınızı arttırabiliyor, koruma kalkanıyla engellere takılmadan daha yükseğe çıkabiliyorsunuz. Basit oyunlardan hoşlananların mutlaka denemeleri gerektiğini düşündüğüm oyunu iOS ve Android işletim sistemli cihazlarınızda keyif alarak oynayabilirsiniz.

Gökhan Abay

twelve

Türk geliştiriciler tarafından yapılmış bir oyun deyince akan sular duruyor. Uluslararası pazarda kendimize yer edinmek istiyorsak elimizden geldiğince yerli yapımlara destek vermemiz gerektiğine inanıyorum. Zira altyapı üstyapıyı her zaman beslemiştir. (Güçlü oyun endüstrisi güçlü oyun ve teknoloji basınını) Bu bağlamda twelve oyununu hafta boyunca inceleme fırsatı buldum.

Oyunun gerçekten bağımlılık yarattığını söylemem gerekiyor. Amacımız birbirinin aynısı olan sayıları üst üste getirip 12 sayısına ulaşmak. Fakat bu sandığınız kadar kolay değil. 5x4 boyutunda bir ekranda taktik ve stratejilerinizi iyi belirlemelisiniz. Aksi taktirde oyunu erkenden sonlandırabilirsiniz. Bu yüzden iyi düşünmeli ve doğru hamleler yapmalısınız. Normal, hard ve aggresive bölümlerinden dilediğinizi seçip bir an önce başlamanızı öneriyorum. Bulmaca tarzında oyunlara aşinaysanız beğeneceğinize eminim.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13
  2. Haftanın en önemli haberleri tek bir yerde
  3. Dizi ve filmleri kaçırmayın
  4. Hafta sonu müzik dinlemeden geçmez
  5. Oyunlardan hoşlananlar bu oyunları kaçırmasınlar

YORUMLAR