Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3

22-23 Kasım 2014 hafta sonunda sizleri eğlendireceğine inandığımız önerilerimiz var!

Filmler ve Diziler Hafta Sonunu Renklendirir

Yiğit Ekim Demir

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica, Cylon'ların işgal ettiği Caprica'dan ayrılmak zorunda bırakılan insanlığın zorluklarla dolu epik mücadelesini anlatıyor diyebilirim. İnsan ırkının neredeyse sona ermek üzere olması ve uzayın sonsuz boşluğundaki tehlikeler bir araya geldiğinde bilimkurgu sevenler için ideal bir dizi de ortaya çıkıyor.

Her ne kadar görsel anlamda en iyisi diyemesem de, dizideki oyunculuklar, kaliteli hikaye kurgusu ve her bölümde ortaya çıkan heyecan kesinlikle onu izlenmesi gereken kült dizilerden birisi haline getiriyor.

Dizinin sezon sayısının çok fazla olmaması uzun vadeli dizi sevenleri biraz üzüyor ancak hikayenin yarım kalmadan tam tadında sona erdirildiği kesin. Uzun vadeli diziler isteyenler geçen hafta önerdiğim 17 sezonluk Stargate serisine de göz atmayı unutmasınlar. Battlestar Galactica'nın bir fragmanını hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Alper Çetiner

Django Unchained (2012)

Köle statüsünden kurtulan Afro-Amerikalı kahramanımız Django, köle olarak yaşamını sürdürmeye devam eden karısını kurtarmak için epik bir Western yolculuğuna çıkıyor ve ona bu yolda yardımcı olan kişi ise geçtiğimiz senelerin en tartışmasız Oscar ödülüne layık görülen oyuncusu Christoph Waltz. Tarantino'nun yönettiği bir film olduğuna göre arada yer alan ince diyaloglar ve beklenmedik sürprizlerin sizi yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Öte yandan yönetmen Tarantino, bu filmle daha olgun bir iş çıkardığını ve sıra dışı olmaktansa daha kaliteli bir yol seçtiğini gösteriyor. Güzel bir film arıyorsanız arka planını fazla eşelemeden bu filmi izlerken arkanıza yaslanarak keyiflenmenizi tavsiye ediyorum. Spoiler verecek adamdan uzak durun!

Cenk Barkın Us

Pulp Fiction

Sinefillere “Quantin Tarantino” demek bile o andan itibaren en az 2 saatinizi muhabbete ayırmanıza neden olacakken, ünlü yönetmenin tüm eserlerinden sadece bir tanesinin yeri sanırım herkesin gözünde ayrıdır. Pulp Fiction ile ilk ne zaman tanıştım hatırlamıyorum ancak 1994 yapımı filmi şu zamana kadar (üniversite yıllarında daha yoğun olarak!) en az 15 kez izlemiş olabilirim. Hani “anlatılmaz, yaşanır” sözü vardır ya, Pulp Fiction sanırım izlediğim filmler arasında nadir olarak bu kategoriye koyabileceğim eserlerden bir tanesi. Mükemmel oyuncu kadrosu, karakterlerin o seneden bu zamana kadar internette bile hala dönen, popüler kültürü altüst etmiş diyalog ve replikleri, senaryo akışı ve hemen hemen her şeyiyle sizi ekran başından kaldırmayacak Pulp Fiction için bu hafta sonu kendinize zaman ayırın, filmin mükemmel soundtrack albümüyle bambaşka dünyanın kapılarını aralayın. Ama siz siz olun, Marvin’i suratından vurmayın.

Emircan Erdoğan

Katliam Gecesi

Spoiler vermek istemiyorum fakat böylesine sürükleyici ve akıcı ilerleyen bir filmi anlatırken bunu nasıl başarabilirim bilemiyorum.

Her şey geniş bir ailenin keyifli bir akşam yemeği için büyükçe bir evde toplanmasıyla başlıyor. Beklenmedik bir şekilde gelişen olaylar ve evi basan üç kişilik bir suçlu grubu, ailenin yiyecekleri üç lokma yemeği boğazlarında bırakıyor!

Film ilerledikçe diğer korku filmlerinden zihnimizde kalan klişelerden birkaçı gerçekleşiyor fakat bunlar bizi daha sonra ters köşeye yatırıyor. Herkes tek tek ölürken aralarından bir tanesi suçlulara karşı koymaya karar veriyor ve babasından öğrendiği bilgileri başarıyla uygulamaya koyuyor.

Bol kanlı, aksiyonlu ve klişeleri yıkan bir korku filmi izlemek istiyorsanız Katliam Gecesi mükemmel bir tercih olabilir.

Volkan Yılmaz

Skyfall

Sinema tarihinin en uzun soluklu film serilerinden 007 James Bond'un 23.filmi olan Skyfall,
bu haftasonu için sizlere tavsiye edebileceğim bir film. Türkiye, İngiltere ve Çin'de çekilen filmin konusu ise; Bond'un dünyadaki 500 gizli MI6 ajanının bulunduğu listeyi çalan teröristi bulup, tehditi yok etmeye çalışmasını konu alıyor. Bond'un artık yaşlandığı gerçeğiyle yüzleşmesi, geçmişini sorgulaması ve doğduğu eve dönmesi gibi dramatik sahnelerle diğer Bond filmlerinden biraz farklı olduğunu düşündüğüm filmi, aksiyon türündeki filmleri sevenlerin kaçırmaması gerekiyor.

Barış Yanık

Prison Break

Filmlerle çok fazla aram yoktur ama sıkı bir dizi takipçisiyimdir. Bu nedenle sizlere bu hafta izlerken en fazla keyif aldığım diziyi önereceğim. Prison Break, hem senaryosu hem de sürükleyiciliği ile kendisini baştan sona 2 defa izlettirmeyi başaran nadide dizilerden bir tanesidir gözümde. Toplam 4 sezondan oluşan dizinin ana karakteri Micheal Scofield, kaçılması imkansız olarak görülen hapishanelerden kaçmak için akıl almaz planlar yapıyor. Fakat bu planları bir kaç bölümde değil dizinin tamamında görüyorsunuz. Her bölüm bitiminde bir sonrakini de izlemek isteyeceğiniz Prison Break’i kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3
  2. Hafta Sonunda Kaçmayacak Uygulamalar
  3. Bu Haberler Kaçmaz!
  4. Filmler ve Diziler Hafta Sonunu Renklendirir
  5. Müzik Dinlemeyi Unutmayın!
  6. Oyunlarla Geçen Bir Hafta Sonu İsteyenlere

YORUMLAR