Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 4

Hafta Sonu Özel rehberimizin hafta sonunda ne yapmak istediğine karar veremeyen ziyaretçilerimiz için işe yarar olacağını umuyoruz!

Film ve Dizi Meraklılarını da Unutmadık

Yiğit Ekim Demir

Hellsing

Hellsing aslında hem popüler hem de az bilinen animelerden birisi diyebilirim. İzleyenlerin çok sevdiği ve tekrar tekrar izlediği, ancak hiç izlememiş olanların genelde haberdar olmadığı bir seri olduğu için bu hafta sonu izlemeniz gerektiğine inanıyorum.

13 bölümden oluşan serinin biraz kan ve vahşet içerdiğini söyleyebilirim fakat vampirler, yaşayan ölüler ve diğer doğa üstü yaratıklar üzerine kurulu olan bir seride bunların biraz doğal olduğu aşikar. Alucard adlı karizmatik vampirimizin İngiltere'yi tehdit eden çeşitli yaratıklarla olan savaşını konu alan anime, oldukça sürpriz bir sona da sahip fakat tabii ki sonunu söyleyerek seyir keyfinizi bozmak istemem.

Eğer vampirler, animeler ve kırmızının her tonuyla ilgileniyorsanız Hellsing'e göz atmadan geçmemelisiniz. Serinin OVA versiyonu yerine normal versiyonunu izlerseniz daha iyi olacaktır.

Alper Çetiner

Black Dynamite (2009)

70'li yılların Amerika'sı gariptir. Siyahi aktörlerin oynadığı ve her beyaz adamın kötü olduğu filmler vardı. Blaxploitation (siyahi istismar) filmleri olarak da anılan bu kültür Cüneyt Arkın tarzı nice kahramanlar yaratmayı da başarmıştı. Bunların arasında akılda kalan en büyük örneklerden bir tanesi erkeğin özü, delikanlılığın hası Dolemite isimli esmer abimiz olabilir.

Komedi polisiye gibi enteresan karışımlar yaratan bu sinema akımı bugün izini yok ettirmeye başlada da bugün aynı yolu takip eden Black Dynamite, yakalamış olduğu başarısıyla birlikte hem animasyon dizilerinin çıkmasına hem de çizgi romanlarının basılmasına vesile oldu. Evinizde oturup delikanlı tokadı atan abinin güldüren aksiyonunu seyretmek istiyorsanız sakın kaçırmayın diyorum.

Cenk Barkın Us

Constantine (2005)

Son dönemlerde dizi kültürünün film kültürünü ele geçirmesiyle birlikte aklınızda yeni Constantine'in dizisi canlanmış olabilir. Ancak dizi sektörüne de girmek için alelacele seyircilere sunulan episodik diziden bahsetmiyorum. Bu haftanın beyazperde adayı olarak aklıma 2005 senesinde yayınlanmış Constantine filmi geldi. Keanu Reeves'in başrolüne pek yakıştığı, mükemmel bir gerilim filmi olan Constantine'de, cehennemin kapısına dayanmış olduğu usta ancak asi bir şeytan çıkarıcının hikayesini izliyoruz. Cehennemin zebanileri yavaş yavaş doğal düzeni bozmak adına dünyada işleri karıştırırken John Constantine'in de zamanı azalmakta. Aksiyonuyla, senaryosuyla, oyuncularıyla gerilim filmleri tarihinde önemli bir yer edinen Constantine'i mutlaka izleyin. Hayır, diziyi boş verin. Gerçekten!

Emircan Erdoğan

The Human Centipede (First Sequence)

Bir film ne kadar iğrenç olabilir ki? The Human Centipede bu soruya cevap olarak tasarlanmış bir film.

Film gece vakti kuytu bir yerde başlarına aksilik gelen iki genç kızın bir doktorun evine sığınmasıyla başlıyor. Önceleri her şey güzel ilerlese de doktorun hastalıklı planlarını hayata geçirmesiyle işler değişiyor.

Çektikleri uykunun ardından kendilerini evin bodrumundaki muayenehane gibi görünen bir odada bulan genç kızların yanlarında bir de hiç tanımadıkları bir adam daha beliriyor. Şimdi bu üç kurban, hastalıklı doktorun kendilerine yapacağı tuhaf ve bir o kadar da iğrenç deneyi yaşamak zorundalar.

Volkan Yılmaz

Person of Interest (Dizi)

Bu haftasonunuzu değerlendirebileceğiniz, çok beğenerek izlediğim Person of Interest dizisini öneriyorum. Dizinin konusunu özetlemek gerekirse; gizemli bir milyarder olan Harold Finch, devlet için olası suçları önceden tahmin eden bir bilgisayar programı geliştirir. Sadece terör eylemleri için tasarlanan program, daha sonradan anlaşılır ki sadece terör değil tüm eylemleri tahmin edebilme yeteneğine sahiptir. Eski bir CIA ajanı olan John Reese ile bir araya gelerek, geliştirdiği makineyi kullanarak işlenmesi muhtemel suçları, yaşanmadan önlemeye çalışırlarken başlarından geçen hikayeyi anlatıyor. Bilim-kurgu, gerilim ve dram türlerinde olan diziyi, mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

Barış Yanık

Vikings

Çok fazla film izlemediğim için geçen haftadan itibaren sizlere haftalık olarak dizi önerileri yapmaya başlamıştım. Buna devam ederek bu hafta da dizi önerisinde bulunacağım. Yeni başladığım ve henüz 3 bölüm izlediğim Viking dizisi her akşam bir bölüm izleyerek keyif yapabileceğiniz hem sürükleyici hem de başarılı bir dizi. Konuşmak için biraz erken olsa da dizinin ilk 3 bölümünden oldukça etkilendim. Hani böyle izledikten sonra ya bir sonraki bölümü de izleyeyim bari dediğiniz diziler olur ya, Vikings’de onlardan bir tanesi. Konusunu söylemeye gerek duymuyorum, adından yeterince belli ediyor!

Can Çevrim

The Purge: Anarchy (Arınma Gecesi: Anarşi)

Her yıl sadece bir gece boyunca tüm suçların serbest olduğu dünyada geçen filmi geçtiğimiz günlerde izleme şansım oldu. İnsanların gerçekten ne kadar acımasız olabileceğinin dışında toplumun üst ve alt tabakası arasındaki farklılıkları en açık şekliyle gözler önüne seren The Purge: Anarchy, gerçekten sürükleyici bir senaryoya sahip. Los Angeles sokaklarında halkın farklı kesimlerden birçok insanın ava çıktığı arınma gecesinde yolları kesişen iyi insanların da hikayelerine tanık olacağımız filmi beğeneceğinize eminim.

Elifcan Mehekli

Saving Mr. Banks

Daha bugüne kadar Tom Hanks'in oynadığı kötü bir film izlemedim diyebilirim. Yine Tom Hanks'e güvenerek izlediğim bu film de beni pişman etmedi. Yalnız peçetelerinizi hazırlayın ve göz yaşlarına hazır olun çünkü duygu dolu anlar sizi bekliyor.

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursam, Mary Poppins adlı klasik romanın yazarı P.L Travers, kitabın film yapılması için haklarını Walt Disney'e satmak üzere Londra'dan kalkıp gelir. Fakat bu o kadar da kolay olmayacaktır çünkü Travers, Disney'e hakları kolay kolay vermemeye kararlıdır.

1960'larda geçen filmde P.L Travers'ın çocukluğuna gidiyor, ailesiyle tanışıyor, Walt Disney ile Disneyland'a büyülü bir yolculuğa çıkıyoruz. Tam anlamıyla tarih filmi denemese de tarihten bazı gerçekleri de ele aldığını söylemek gerekir. Tom Hanks haricinde Emma Thompson ve Colin Farrell gibi muhteşem oyuncular da filmde yer alıyor.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 4
  2. Biri Uygulamalar Mı Dedi?
  3. Hafta Sonu Haber Keyfi!
  4. Film ve Dizi Meraklılarını da Unutmadık
  5. Bu Şarkılar Sizin İçin!
  6. Bu Oyunlar Hafta Sonu Kaçmaz

YORUMLAR