Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8

Hafta sonunda neler yapacağına karar veremeyenler için özel serimizin 8. bölümü ile karşınızdayız.

Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8

Hafta sonları kışın gelmesiyle birlikte giderek daha soğuk hale gelmeye başladılar ve Tamindir editörleri olarak biz de evde geçirmeniz gereken bu zamanları en eğlenceli şekilde değerlendirmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. İki ay önce başladığımız Hafta Sonu Özel yazı dizimizin sekizinci bölümüne geldik ve her zaman olduğu gibi yine birbirinden güzel önerilerle sizlerleyiz. Serimizi takip etmiş olanlara çok teşekkür ediyor ve edecek olanlara da takibi bırakmamalarını öneriyoruz!

Hemen önerilerimize geçelim ve sizi daha fazla oyalamayalım.

Bu uygulamalara göz atın

Yiğit Ekim Demir

Strafe

Strafe uygulaması, e-sporlar ile ilgilenen takipçilerimizin kesinlikle kaçırmamaları gereken mobil uygulamalar arasında yer alıyor ve hem iOS hem de Android cihaz sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Uygulama içerisinde bulunan seçenekleri kullanarak hem takip ettiğiniz oyunları seçebiliyor, hem de ilgilenmediğiniz oyunlarla ilgili haber ve skorları almama seçeneğini tercih edebiliyorsunuz.

Seçilen oyunlara dair düzenlenen e-spor turnuvalarının sonuçlarını ve fikstürlerini kullanıcılara aktarabilen uygulama, bildirim desteği sayesinde devamlı olarak uygulamayı açıp kontrol etmenize de gerek bırakmıyor. Sık sık oyun turnuvalarını takip ediyor ve sonuçlara bir an önce erişmek istiyorsanız kesinlikle göz atmadan geçmemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Hidely

Hidely uygulaması, mobil cihazlarındaki fotoğrafları başkalarından korumak ve yanlış ellere geçmelerini engellemek isteyen kullanıcıların tercih edebilecekleri güvenlik uygulamaları arasında yer alıyor ve hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Uygulamayı kullanarak fotoğraflar çektiğinizde, bu fotoğraflar kendi şifreli alanınızda saklanıyorlar isterseniz dostlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Ancak paylaşım linklerinin ne kadar süreli olacağını da belirleyebildiğiniz için paylaşımlarınızın tehlikeli olabilecek kişilerle yeniden paylaşımına engel de olabiliyorsunuz.

Mevcut galerinizdeki fotoğrafların uygulama içerisine alınabilmesi sayesinde illa ki yeni fotoğraflar çekmek zorunda da değilsiniz!

Alper Çetiner

AirDroid

AirDroid’in yeni gelen güncellemesi birçok kullanıcının gözünden kaçmış olabilir. Artık Android cihazınızı masaüstü bilgisayarınızdan daha da kolay idare ediyor olabileceksiniz. Buna vesile olaraktan, yeni özellikleriyle birlikte AirDroid’i kaçırmamanızı öneriyorum. Hatta ve hatta Android kullanıcısıysanız bu programı illa ki yüklemenizde fayda var.

Örneğin, WhatsApp uygulamasının masaüstü versiyonunun hala piyasaya çıkmadığından mı şikayetçisiniz? AirDroid sayesinde Mac veya PC bilgisayarınızı telefonunuzla eşleştirdiğiniz andan itibaren beliren pencereden klavye tuşlarını kullanarak mesajlaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Bilgisayardan iş yaparken telefona daha hızlı dönüş yapmak isteyen herkes için AirDroid bir olmazsa olmaz!

PeaZip

WinRAR kullanmaktan sıkılmamla birlikte senelerdir 7zip kullanıyordum. Ta ki Can Çevrim bana PeaZip’i önerene kadar. WinRAR’ın bitmek bilmeyen satın alma önerisi ve 7zip’in sıkça rastlanan takılmaları bu programda yok. Üstüne üstlük son derece sade bir arayüze sahip olan PeaZip, kolay anlaşılır arayüzü ile hemen alışabildiğiniz bir görünüme sahip.

İşletim sistemine kurulan eklenti sayesinde sağ tıklamayla PeaZip seçenekleriyle derhal karşılaşıyorsunuz. Bu özellik dosya sıkıştırma programlarının tümünde olsa da bu örnekte hızlı performans ve takılınca Ctrl+Shift+Esc ile programı sonlandırma gibi bir kaygıyı bugüne dek hiç yaşamadım. Bir kere deneyin, vazgeçemeyeceksiniz!

Cenk Barkın Us

Stair

2014’ü geride bırakırken ciddi anlamda doyduğum bir oyun türü varsa o da beceri oyunlarıdır. Her hafta en az 5 tanesiyle karşılaşıp beceri oyunlarını hayatımın bir parçası haline getirsem de, sene bitimine yakın gerçekten zevkli ve gerçekten “beceri” kategorisine giren bir oyunla karşılaştım.

iOS cihazlar için özel olarak üretilen Stair’de otomatik olarak zıplayan bir adamı olabildiğince yükseğe tırmandırmaya çalışıyoruz. Bana ilk başta Icy Tower’ı anımsatan oyun, sonradan fark edeceğiniz özelliklerle birlikte apayrı bir oynanış deneyimi sunuyor. Ayrıca oyunun optimizasyonu ve renk paleti de Stair’i gerçekten kaliteli gösteriyor.

Dumb Ways to Die 2: The Games

Bu oyunun ilki yüzünden üniversite hayatımda birkaç dersten kalmış olabilirim. Evet, sadece bu oyun yüzünden. İnanılmaz saçma, hiçbir şey anlatmayan, eğlenmekten çok sinirlendiren, ama elden bırakmayı göze alamayacağınız Dumb Ways to Die, ilkinden sonra yetmezmiş gibi ikinci oyunuyla boy gösterdi. Bu sefer daha da fazla kaza senaryosu, daha can sıkıcı bölümler ve yine beklemediğiniz anda sizi başarısızlıkla sonuçlandıracak yarışmalar oyuncuları bekliyor.

Dumb Ways to Die mobil cihazlarda bu kadar ilgiyle karşılaştıktan sonra ileride de pek durmayacak gibi. En azından 2015’e şu lanet iğne sektirme bölümüyle girmeseydim yahu!

Emircan Erdoğan

Super Power FX

Hollywood filmlerini izlerken iç geçirip “keşke ben de öyle efektler yapabilsem” diye düşünüyorsanız Super Power FX ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hem de ücretsiz olarak!

Uygulamada farklı efektler bulunuyor. Bunların bir tanesi açık olarak sunuluyor. Diğerlerini ise makul bir ücret karşılığında satın alabiliyorsunuz. Efektlerin uygulanma aşaması ise gayet kolay. Sadece ekran beliren kalıpları kullanarak video çekmek gerekiyor. Geri kalan işlemleri uygulama kısa bir süre içinde tamamlıyor.

Kısa film çekme hayali kuranlar için bire bir olan Super Power FX’i aşağıdaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

A Beautiful Mess

Sosyal medya üzerinde fotoğraf paylaşmayan kullanıcı sayısı yok denecek kadar az. Birçok kullanıcı bu amaç çerçevesinde farklı özellikler barındıran fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanıyor. A Beautiful Mess de bu uygulamalardan bir tanesi ve hem Android hem de iOS cihazlar için ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uygulamada göze çarpan en büyük detay kullanıcılara geniş kapsamlı kişiselleştirme imkanları sunması. Bu kategoride yer alan birçok uygulama belli kalıplar sunarken A Beautiful Mess bu konuda tamamen serbest. Kişiler çektikleri fotoğraflara yazılar ve filtreler ekleyip onları tamamen farklı bir görünüme kavuşturabiliyor.

Fotoğraf çekmek sizin için de bir keyifse ve bu keyfinizi bir adım ileri taşımak istiyorsanız bu uygulamayı mutlaka kullanmalısınız.

Volkan Yılmaz

Ping

İlginç bir mesajlaşma uygulaması olan Ping, adından da anlaşılacağı üzere karşınızdaki kişiye yazılı mesajlar göndermek yerine ping gönderebiliyorsunuz. Farklı bir konsepte sahip uygulamayı Facebook’un Dürtme işlevi gibi düşünebilirsiniz. Arada kendinizi hatırlatmak için arkadaşlarınıza ping gönderebilir, onların da pingten anında haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

BiTaksi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık taksiler de çağa ayak uydurarak, internet üzerinden taksi çağırma girişiminin bir parçası oldular. İstanbul ya da Ankara’da yaşıyorsanız, taksi arama derdi olmadan uygulama üzerinden anında taksi çağırabilirsiniz. Yanınızda nakit olmasa bile, uygulama üzerinden kredi kartıyla ödeme yapabilir, yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz. BiTaksi uygulamasında sunulan bir başka önemli özellik ise taksimetre hesaplama aracı. Gideceğiniz yere ne kadar ücret tutacağını merak ediyorsanız, harita üzerinden başlangıç ve bitiş noktası seçerek ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Barış Yanık

Write!

İşim gereği pek çok metin editörünü deneme fırsatı buldum ve bir çoğunu tam anlamıyla test edebilmek için bir süre kullandım. Editörlerin en büyük yardımcıları olan metin editörleri çalışan kişilerin verimini kesinlikle büyük ölçüde etkiliyor. Bu nedenle sizlere veriminizi arttırabileceğiniz bir metin editörü önermek istedim. Henüz Beta aşamasında olmasına rağmen oldukça kullanışlı ve hatasız gözüken Write, adeta bir tarayıcı gibi ve sekmeler halinde çalışarak bir den çok yazı işinizi kolayca yönetmenizi sağlıyor.

140 karaktere kadar olan metinlerinizi Tweet atma, e-posta gönderme gibi özelliklere sahip olan Write’ın Türkçe imla hatalarını kontrol edebilmesi de oldukça güzel. Neredeyse tamamen beyaz olan tasarımının biraz değişmesi program adına daha yararlı olabilri diye düşünüyorum fakat yazı yazarken olabildiğince sade bir ortam da yazmak da dikkatinizin dağılmasını engeller. Bu nedenle test aşamaları devam eden fakat indirip kullanabildiğiniz Write’ı kesinlikle denemenizi öneriyorum.

Flock

Bu hafta önereceğim 2. uygulama da iş dünyası ile ilgili. İş arkadaşlarınız yada birlikte iş yaptığınız takımlar ile pratik bir şekilde iletişim kurmak için kullanabileceğiniz uygulamanın Windows, Mac, Android, iOS ve Chrome versiyonları bulunuyor. Popüler iletişim uygulamalarından olan Skype’a benzeyen fakat daha az özelliğe sahip olup sadelik amacıyla geliştirilen uygulama resim ve döküman gönderme işlemlerini destekliyor. Yarım dakika içerisinde oluşturacağınız bir hesap ile kayıt olarak takım ve iş arkadaşlarınızı davet edebileceğiniz Flock, tamamen ücretsiz ve oldukça kullanışlı. Bu nedenle eğer ufak çaplı bir işletme sahibiyseniz yada içinde çalışıyorsanız Flock ile iletişimiizi sağlayıp takım halinde verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Elifcan Mehekli

GIMP

Fotoğrafla ilgiliyseniz çok sık bir fotoğraf düzenleme uygulamasına ihtiyacınız oluyor. Fakat Photoshop'a para vermek istemiyorum diyorsanız onun en iyi alternatifinin GIMP olduğunu söyleyebilirim. Fakat beni çeken yalnızca ücretsiz olması değil, aynı zamanda bir özgür yazılım olması.

Diğer fotoğraf düzenleme araçlarından çok daha gelişmiş, kullanması kolay ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir fotoğraf düzenleme uygulaması GIMP. Fotoğraflarınız üzerinde kesme-kırpma işlemlerinden tutun da çeşitli artistik filtrelere, parlaklık ve renk ayarından format değiştirmeye kadar her türlü işlemi kolayca yapabilirsiniz.

İster fotoğrafla profesyonel olarak ilgilenin, ister amatör, GIMP bütün düzenleme işlerinizde size yardımcı olacaktır.

Steam

Steam bildiğiniz gibi son zamanların en popüler oyun platformlarından birisi. Özellikle de sık sık yaptığı indirimlerle gündeme gelen Steam, tüm oyuncuların – ben dahil – sık sık hayır dualarını alıyor diyebilirim.Tabi bir yandan da bütün oyunlar indirimde diye bütçeyi sarsacak şekilde alışveriş yapanlar var. Şahsen benim arkadaşlarım içinde bile "Ocağıma incir ağacı diktin Steam" diyen çok var.

Şaka bir yana, Steam en iyi oyun platformlarından birisi. Sevdiğiniz oyunların dijital kopyalarını satın alabileceğiniz bu platformda aynı zamanda oyunlarla ilgili en son haberlere, oyunların videolarına, ekran görüntülerine ulaşabilir ve en son çıkan oyunlardan anında haberdar olabilirsiniz.

Üstelik oyunlarınıza bir güncelleme geldiği zaman uğraşmanıza gerek de kalmaz çünkü Steam otomatik olarak onları günceller. Türkçe dil desteğine sahip olması da cabası. Bence Steam her oyuncuda bulunması gereken bir program.

Can Çevrim

Eventz

Özellikle bir İzmirli olarak çok beğendiğim uygulamalardan bir tanesi olan Eventz, bu hafta sizlere tavsiye edeceğim uygulamalardan ilki olacak. İzmir’in Bornova, Alsancak, Bayraklı, Karşıyaka ve daha birçok farklı semtlerinde yer alan eğlence mekanlarında gerçekleşecek olan etkinlikler ve konserler hakkında bizlere bilgi veren uygulama sayesinde eğlencenin dibine vurmak tamamen elimizde. Hangi mekanda hangi sanatçıların veya grupların konserlerinin olacağından tutun da yılbaşı veya özel gün etkinliklerine kadar her türlü eğlence mobil cihazlarımız üzerine taşınıyor. Siz de bir İzmirliyseniz, Eventz uygulamasına mutlaka akıllı telefonlarınız üzerinde yer vermenizi öneriyorum.

Superimpose

Hem Android hem de iOS platformu üzerinde birçok fotoğraf düzenleme uygulaması bizleri bekliyor ama gelin görün ki genel olarak piyasaya çıkan her yeni uygulama bir diğerinin kopyası olarak tasarlanıyor. Bu noktada sizlere tavsiye edeceğim ikinci mobil uygulama olan Superimpose, kullanıcılara sunduğu yepyeni fotoğraf düzenleme seçeneğiyle rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Peki ne yapıyor bu Superimpose? Kısaca özetlemem gerekirse Superimpose, çektiğiniz veya çekilmiş olduğunuz fotoğrafların fonunu farklı bir resimle değiştirmenize olanak sağlıyor ve bu işlemi yaparken sizi hiç ama hiç zorlamıyor. Sizler de fotoğraflarınızın arka planlarını değiştirmek isterseniz, Superimpose’u deneyebilirsiniz.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8
  2. Haftanın haber ve bloglarını gözden geçirin
  3. Filmler ve dizilerle geçen bir hafta sonu için!
  4. Şarkılarla hafta sonunuzu renklendirin
  5. Oyunları da bu hafta unutmadık

YORUMLAR