Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8

Hafta sonunda neler yapacağına karar veremeyenler için özel serimizin 8. bölümü ile karşınızdayız.

Haftanın haber ve bloglarını gözden geçirin

Yiğit Ekim Demir

2015 Yılında Facebook Aklımızı Başımızdan Alacak

Facebook her ne kadar ilk bakışta kullanışlı ve makul bir sosyal ağ gibi görünse de aslında bir şirket olarak pek çok konuya el atmayı seviyor diyebiliriz. Geçtiğimiz senelerde hem WhatsApp'ı satın alan, hem Oculus Rift'e hatırı sayılır bir miktar yatırımda bulunan hem de bir adet insansız hava araçları şirketini satın alan Facebook, bunların hepsini kullanıcıların sosyal deneyimlerini 2015'te daha iyi hale getirmek ve daha yüksek karlılığa ulaşmak için kullanacak.

Tabii ki bizler şirketin bu konuda neler planladığı konusunda bir fikir sahibi değiliz fakat teknoloji firmalarının oldukça yaratıcı çözümler üretebildiklerini unutmamak gerek.

Alper Çetiner

Kuzey Kore’ye Siber Saldırı Gerçekleşti, Tüm İnternet Gitti

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki yarım yüzyıllık çatışmanın en yoğun yaşandığı zamanlar Türkiye’nin de aktif rol oynamasıyla NATO ülkelerinin arasına katılmasını sağlamıştı. Peki bundan sonra olanlardan haberimiz var mı? İnsanlara propaganda amaçlı yapılan sahte şehirler, sınırları koruyan full otomatik taramalı kontrol kuleleri vesaire derken soğuk savaş etkilerini silemeyen iki ülkenin arasına bu sefer de siber saldırı girdi.

Güney Kore ile olan anlaşmazlıkların sebebini büyük ölçüde ABD’ye yükleyen Kuzey Kore, bunun öncesinde yapmış olduğu siber saldırı ile herkesi şaşırtmıştı. Mevzubahis teknoloji olduğunda bir sır kutusu olarak varlığını sürdüren ülkenin nükleer silah yatırım teorilerinden öte siber saldırı gerçekleştirebildiği bir altyapının olduğunu da görmüş olduk.

Kuzey Kore’ye gelen karşı saldırının failleri kesin olarak belli olmazken durum hakkında hepimizin tahminleri mutlaka vardır. Bundan sonraki aşamada asıl merak konusu ise yine Kuzey Kore’nin göstereceği faaliyetler olacaktır. Zira, ABD ile olan diplomatik ilişkiler iyice yokuşa sürüklenmeye başladı.

Cenk Barkın Us

2015 Yılında Geleceği Şekillendirecek Teknolojiler

Bir sene içerisinde bile teknolojinin ilerleyişi dudak uçuklatan servisler ve cihazlara kapı aralasa da 2015 nedense bana “daha ne olabilir ki?” dedirtiyordu. Gelin görün ki dünya çapında yayılan teknolojiler, genellikle Türkiye için geçerli olmasa da, hayatı ciddi anlamda başka forma sokabilecek fırsatlar sunuyor.

Bir süredir takip ettiğim, Google’ın yeni ve gizli saklı yürüttüğü yapay zeka teknolojisi cihazlarla birlikte her türden yazılımlara ne gibi etkilerde bulunacak merak ediyorum. Yeni nesil oyunların gerçek anlamda “yeni nesil” olabilmesi için gerekli belki de en temel ilke yapay zekaydı ve 2015’in bu konuda bizlere sunacağı çok şey var. Yeni yıla girerken tüm teknoloji tutkunları bu yazıya bir göz atmalı.

Emircan Erdoğan

Çöpe Atılan Elektroniklere Ne Oluyor?

Elektronik deyince akla ilk olarak akıllı telefonlar ve tabletler geliyor. Fakat elektronik sektörü televizyondan ses sistemlerine, bilgisayarlardan çamaşır makinelerine kadar geniş bir alanı kapsıyor.

Muhtemelen mağazadan yeni aldığınız son teknoloji elektronik cihazın paketini açarken birkaç sene sonra onunla işiniz bittiğinde nereye gideceğini düşünmezsiniz. Görünüşe göre ABD’nin New York eyaletinde faaliyet gösteren yetkililer bu konuya epey kafa yormuş. Yürürlüğe konacak yeni uygulama ile elektronik cihazların çöpe atması yasaklanacak ve yasağa uymayanlar 100 dolar ceza ödemek zorunda kalacak. Umuyoruz ki bu uygulama giderek yaygınlaşır ve elektronik cihazların çevreye verdikleri zarar azalır.

Volkan Yılmaz

En Popüler CyanogenMod Temaları

Bir Android kullanıcısı olarak, telefonumda CyanogenMod kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum. Herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz her şeyi yapmanıza imkan tanıyan root işlemi sayesinde, cihazda yüklü olarak gelen stok Android sürümünde sunulmayan bazı ek özelliklere sahip oluyorsunuz. Bunlardan biri de tema kullanmak. Listede yer alan CyanogenMod temalarını inceleyerek, hoşunuza giden bir temayı ya da beğendiğiniz farklı bir temayı telefonunuza yükleyerek, telefonunuzun görünümünü zenginleştirebilirsiniz.

Barış Yanık

Google Aramalarında Favori Şarkılarınızın Sözlerini Görebilirsiniz

Bu hafta en çok ilgimi çeken haberlerden bir tanesi Google’ın şarkı sözlerini sunmaya başlaması oldu. Hem yerli hem yabancı bir çok şarkı sözü sitesinin sonunu getirebilecek olan bu adım henüz Google’ın Türkiye aramalarında aktif değil fakat bir Google+ kullanıcısı tarafından yabancı aramalarda Google’ın direkt olarak arama sonuçlarında şarkı sunduğu görüldü.

Şarkı sözlerini Google Play Müzik servisinden alan yeni özellik sayesinde artık Google’a öğrenmek istediğiniz şarkının adını ve şarkı sözü yazdığınızda karşınıza direkt olarak şarkı sözleri gelecek. Kısa süre içerisinde tüm ülkelere destek açılacağını tahmin ettiğim bu özellik sayesinde umarım şarkı sözü siteleri yerle bir olmaz.

Elifcan Mehekli

O Film Yayınlanırsa Bizden Çekeceğiniz Var

Kuzey Kore ve Amerika arasındaki yükselen gerilimden hepinizin haberi vardır sanıyorum. Bu gerilim, Amerikalı oyuncular tarafından çekilen The Interview adlı filmle iyice arttı. Benim de merakla beklediğim bu filmin yayınlanıp yayınlanmayacağı da son zamanlarda iyice merak konusu olmuştu.

Gelen bir haberle bu merakımız iyice arttı. CNN'in verdiği habere göre filmin yayınlanması durumunda Sony ile ilgili gizli bilgilerin internete sızdırılacağıyla ilgili Sony'ye bir tehdit mektubu gelmiş. Bu arada Sony'ye olan siber saldırılar da sürmekte. Bu yüzden ileride neler olacağını hepimiz bekleyip göreceğiz.

Can Çevrim

Verilerinizi Neden ve Nasıl Yedeklemelisiniz?

Bu hafta Tamindir.com üzerinde yayınlanan blog yazıları arasında dikkatimi en çok çeken içeriklerden bir tanesi “Verilerinizi Neden ve Nasıl Yedeklemelisiniz?” oldu. Bunun en büyük nedeniyse; insanlarımızın bu konuda oldukça bilinçsiz olması ve ihmalkar davranması sonucunda tarafımıza gelen “Abi benim diskimdeki veriler uçtu, nasıl geri getiririm?”, “Telefonumdaki resimler silindi, geri alabilir miyiz?”, “Harici diski suya düşürdüm, dosyalarımı kurtarabilir miyim?” gibi sorular. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına, verilerinizi neden ve nasıl yedeklemeniz gerektiğini, sizler için hazırlamış olduğumuz blog yazısını okuyarak öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8
  2. Haftanın haber ve bloglarını gözden geçirin
  3. Filmler ve dizilerle geçen bir hafta sonu için!
  4. Şarkılarla hafta sonunuzu renklendirin
  5. Oyunları da bu hafta unutmadık

YORUMLAR