Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

Hafta Sonu Özel serimizin bu bölümünde yine sizi heyecanlandıracak konular var!

Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!

Yiğit Ekim Demir

Tutanota

Tutanota uygulaması, Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazları kullananların kolayca iletişimde oldukları kişilere şifrelenmiş e-postalar göndermelerine olanak tanıyor ve oldukça kolay bir kullanıma sahip. Burada kastedilen tabii ki kullanıcı şifresi değil, "encryption" olarak nitelendirilen veri şifreleme yöntemi.

Bu yöntem sayesinde bir şekilde internet hattınızdan paketlerin çalınması yöntemiyle kişisel iletişiminiz ele geçirilmek istense bile, gelen paketlerin içerikleri şifreleme sayesinde anlaşılamayacaktır ve tüm verileriniz güvende kalacaklardır. Karşı tarafın uygulamayı kullanmaması durumunda ise kullanıcı şifresiyle veri görüntüleme mümkün hale geliyor.

AllCast

AllCast uygulaması, iOS ve Android kullanıcılarının, mobil cihazlarında bulunan video, fotoğraf ve şarkıları akıllı televizyonları veya ChromeCast üzerinden görüntüleyebilmelerine olanak tanıyor. Böylece bir screencast gerçekleştirerek dostlarınızla yahut ailenizle paylaşmak istediklerinizi küçük telefon ekranına bağımlı kalmadan paylaşmak da mümkün hale geliyor.

Uygulamanın yerel depolama alanının yanında Dropbox, Google Drive ve diğer bulut depolama servisi uygulamalarını da desteklemesi sayesinde, buluttaki multimedya öğeleriniz televizyonunuzdan görüntülenebilir hale geliyorlar. Fakat ücretsiz olan sürümün kesintisiz olarak sadece beş dakikalık bir yayına olanak tanıdığı unutulmamalı.

Alper Çetiner

Microsoft Word

Windows Phone kanadında büyük bir yükselişi yakalayamayavağını anlayan Microsoft, Android ve iOS kullanıcılarının alternatif ofis uygulamalarına eğilmelerine mani olacak kritik bir hamleye imza atıyor. Microsoft Office paketinden Word, Excel ve PowerPoint bundan böyle mobil kullanıcılarına açık hale gelecek.

Peki bu atılımın sebebi nedir? Google Docs sonunda büyük bir rakip olarak algılanmaya başladı. 2014 senesinin beklenen Apple lansmanında da tabletlerle başarılı bir şekilde çalıştığı ima edilen yerel bir yazılımın da adı geçti. Windows Phone ile orjinal bir kullanıcı deneyiminden feragat etmek zorunda kalan Microsoft bu önemli pazarı yitirmek istemiyor ve yerinde bir hamle ile herkese ulaşmayı başarıyor.

CCleaner

Birçok kullanıcı için tanıdık bir yazılım olsa da bu hafta yeni çalışma bilgisayarımla CCleaner’ın faydalarını tekrar tekrar gördüm. File shredding dediğimiz işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiren ve hızıyla şaşkın bırakan program, dosya silerken geride bıraktığınız izleri tamamen yok ediyor. Sabit bellekteki boş alan için yararlı olsa da silinen dosyaları Recuva gibi bir yazılımla tekrar bulma işleminden vazgeçmeniz gerekecek.

Mobil kullanım için de kendine yol açan CCleaner, şu an Android cihazlarınıza kurup kullanabileceğiniz bir durumda. Ne var ki, PC’deki rolü kadar etkili bir çözüm yolu sunup sunmadığı tartışılır durumda. Sabit bellek disk formundayken file shredding denilen işlemden nispeten daha iyi yararlanılıyor. Yeni depolama teknolojisinde sektörlerden ziyade hareketli dosya kalabalıkları söz konusu. Deneyip de görmek lazım.

Cenk Barkın Us

Cloudship

Başka bir haftayı da not alma uygulamasıyla kapatmak benim için çok hesaplı oldu. Onca mobil uygulama arasından en yararlı bulduğum uygulama türü olarak not alma uygulamarının hepsini en az bir kere deniyor, duruma göre hangisiyle en az bir ay geçireceğime karar veriyorum. Bu seferki Cloudship ise bana kombo yaparak en az iki ayı garantiledi.

Not almanın yanı sıra görev yöneticiliğini çok sade ve kolay bir şekilde gerçekleştiren uygulama, açtığınız başlıkları proje olarak yaratıyor. Bu sayede telefonunuzda binlerce ayrı not yerine hepsini sırayla listeleyebiliyor, gerekenlere hatırlatıcılar koyabiliyorsunuz. Özellikle belirli bir proje için kronometre dahi araçları içinde barındırması, sanırım Cloudship’i rahatlıkla Google Keep’in bir üst sırasına koyuyor. Güle güle Keep, ben biraz Cloudship ile takılacağım.

Portalize

Dillere destan olmuş, Valve’ın geliştirdiği Portal isimli oyundan sonra Portalize size inanılmaz çakma gelecek. Sahiden de öyle, Portalize tamamen Portal 1 ve 2’nin bir klonu. Ama bu durum oyunun oynanabilirliğini etkiliyor mu? Hayır.

Portalize’ın özellikle mobil cihazlarda dikkat çekmesinin en büyük sebebi şüphesiz Portal klonu olması. Ama bu eksiyi, kendisi mobil platformda olduğu için rahatlıkla kapatıyor. Boş zamanlarınızda bulmacalarla uğraşmak istiyor, bunu Portal’ın nefes kesici mekanikleriyle yapmak istiyorsanız Portalize sizi tüm gün boyunca kilitleyecektir. Bırakın bir pazar gününüz de Kelime Avı yerine Portalize ile geçsin.

Emircan Erdoğan

21 Day Fitness Tracker

Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında düzenli beslenmenin ve spor yapmanın olduğunu herkes bilir. Fakat ne yazık ki günlük hayatın yoğunluğu ve zaman darlığı yüzünden ne düzgün beslenebiliyoruz ne de spor yapmaya vakit bulabiliyoruz. 21 Day Fitness Tracker ise kullanıcılara bu yönde biraz cesaret vermek üzere tasarlanmış bir uygulama.

Uygulamayı kullanarak hem beslenme alışkanlarımızı hem de egzersiz programlarımızı detaylı bir şekilde takip edebiliyoruz. Göze hoş gelen ve temiz bir tasarıma sahip olan uygulama son derece kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

LensFlare

LensFlare, çektikleri fotoğraflara göz alıcı efektler eklemek isteyen kullanıcıların denemesi gereken yapımlardan bir tanesi.

Ücretsiz olarak sunulan bu uygulamada farklı kategoriler altında toplanmış parlama efektleri bulunuyor. Bu efektleri fotoğraflarımıza ekleyerek onları daha ilgi çekici bir hale getirebiliyoruz. Kullanıcı dostu bir arayüz eşliğinde sunulan özellikler, fotoğrafçılıkla amatör veya profesyonel olarak ilgilenen her kullanıcıya hitap ediyor. Açıkçası bu uygulamayı özellikle manzara fotoğrafları çekmeyi seven kullanıcılara öneriyorum.

Barış Yanık

Fanatik

Ülkemizin en yüksek tirajlı spor gazetelerinden bir tanesi olan Fanatik’in Android ve iOS uygulamaları bu hafta size önereceğim ilk uygulama. Fanatik internet sitesinde yer alan haberlere hızlı ve kolayca erişmenizi sağlayan uygulama son güncellemesi ile oldukça kullanışlı ve şık bir hale getirilmişti.

Futbol, basketbol ve voleybol gibi en çok ilgi gören spor dallarıyla ilgili en güncel haberlere ulaşmanızı sağlayan uygulama aynı zamanda tuttuğunuz takıma özel sayfa üzerinden sadece ilginizi çekebilecek haberleri de takip edebilme fırsatı sunuyor.
Spor Dünyası’nı yakından takip edip en güncel haberleri takip etmek için Fanatik uygulamasın Android ve iOS mobil cihazlarınızda ücretsiz kullanabilirsiniz.

Mobogenie

Yeni oyun, uygulama, zil sesi ve duvar kağıdı keşfetmeyi seviyorsanız kullanmanız gereken Mobogenie, son dönemlerde oldukça popüler bir uygulama.

İster arama yaparak isterseniz de sizin tarzınıza göre size sunulan öneriler arasında gezinerek bir çok yenilik keşfedebiliyorsunuz.

Mobil cihazlarınızı kişiselleştirmenizi sağlayan duvar kağıdı ve zil sesleri ile sürekli farklı kullanım deneyimi yaşayabilir ve bunun dışında Facebook ve Twitter üzerindeki trend olan başlıkları da takip edebilirsiniz.

Detaylı ve kullanışlı bir uygulama olan Mobogenie’nin masaüstü bilgisayarlarınız için Windows versiyonu da bulunuyor. Yeni ve güvenli bir uygulama marketi denemek isteyen tüm kullanıcıların kesinlikle Mobogenie’ye göz atmasını tavsiye ediyorum.

Elifcan Mehekli

Square InstaPic

Daha önceki bir haftasonu özelde yine Instagram'ı sevdiğimi belirtmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Genelde fotoğrafçılar Instagram'a çok hoş bir gözle bakmasalar da şahsen ben fotoğraf güzel göründüğü sürece nasıl çekildiğinin önemi olmadığını düşünenlerdenim. Instagram'ın bana kalırsa tek bir kötü tarafı var, o da fotoğrafların kare olması zorunluluğu. Ama tabi ki artık buna da bir çözüm bulmuşlar. O çözüm de Square InstaPic.

Bu uygulama Instagram'da paylaşmak istediğiniz fotoğraflarınızı kırpmak zorunda kalmadan kare yapmaya yarıyor. Bunu da, fotoğrafın etrafına çerçeve ekleyerek yapıyor. Bu çerçeve kısımlarını da istediğiniz renkte ya da desende yapabiliyorsunuz. Ayrıca döndürme, kolaj hazırlama, yazı ekleme gibi ekstra özellikleri de mevcut. Fotoğrafınız üzerinde istediğiniz düzenlemeyi yaptıktan sonra size tek kalan paylaşmak oluyor.

Voxel

Bir teknolojik alet aldığım zaman, bu ister telefon ister bilgisayar olsun, yaptığım ilk şeylerden birisi onları kendime göre kişiselleştirmek oluyor. Belki saçma gelebilir ama bu şekilde onlara alışma sürecini kısaltıyor ve daha rahat bağ kurabiliyorum. Telefonu da kişiselleştirmenin en güzel yollarından biri, ikonlarını değiştirmek. Bunun için de pek çok uygulama mevcut. Fakat bunlar arasında benim en çok beğendiğim Voxel oldu.

Keskin hatlara sahip kare şeklindeki ikonları ve minimalistik tasarımları ile benim ilgimi çeken Voxel uygulamasında 1200'den fazla ikon ve 19 duvar kağıdı da yine sizleri bekliyor. Siz de benim gibi keskin hatlara sahip tasarımları seviyorsanız, Voxel'i indirip deneyebilirsiniz.

Can Çevrim

Chrome Remote Desktop

Mobil cihazları üzerinden bilgisayarlarını kontrol etmek isteyen kullanıcıların oldukça işine yarayacağını düşündüğüm uygulamalardan bir tanesi olan Chrome Remote Desktop, bu hafta sizlere tavsiye edeceğim ilk uygulama olmaya hak kazanıyor. Nerede olursanız olun masaüstü bilgisayarınıza kolayca erişim sağlayabileceğiniz uygulama sayesinde, ihtiyacınız olan tüm dosyalarınıza ve verilerinize kolayca erişim sağlayabileceğiniz gibi gerekli düzenleme işlemlerini de kolayca tamamlayabilirsiniz. Chrome Remote Desktop’u nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Emircan arkadaşımızın hazırladığı Chrome Remote Desktop ile iOS Cihaz Üzerinden Bilgisayar Nasıl Yönetilir göz atabilirsiniz.

Türk Telekom Kariyer

Türkiye’nin ilk kurumsal kariyer uygulaması olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Türk Telekom Kariyer uygulaması, bu hafta sizlere tavsiye edeceğim ikinci uygulama oluyor. Türk Telekom tarafından sunulan iş ilanlarının yanı sıra, iş hayatında yer alan veya iş hayatına yeni atılmayı hedefleyen kişiler için önerilerin ve ipuçlarının yer aldığı uygulama oldukça iyi düşünülerek hazırlanmış. Ayrıca İlk Mülakatım uygulaması yardımıyla, daha önce bir iş görüşmesi yapmamış olan kişilerin de bu noktada deneyim kazanmalarına olanak sunuluyor.

Volkan Yılmaz

MusiXmatch

Hem müzik çalar hem de şarkı sözü uygulaması olan MusiXmatch, geniş kütüphanesiyle gerçekten övgüyü hak eden bir uygulama. Telefonunuzda bulunan şarkıları oynatırken, senkronize bir şekilde sözlerini de ekrana getiren uygulama aynı zamanda karaoke imkanı da sunarak keyifli dakikalar geçirmenizi sağlıyor. Şarkıcı ismi ya da şarkı adı yazarak da şarkı sözü arayabileceğiniz uygulamada, müziklerin etiket bilgilerini de düzenleyebilirsinİz.

Google Kamera

Google’ın özel olarak geliştirdiği kamera uygulaması olan Google Kamera, çeşitli çekim modlarıyla başarılı bir uygulama. Sade arayüzü ve gelişmiş özellikleriyle telefonunuzdaki varsayılan kamera uygulamasının yerine rahatlıkla geçebilecek türden bir performans gösteren Google Kamera uygulaması, 360 derecelik çekim moduyla benim ilgimi çeken bir uygulama oldu. Yeni özellikler eklendikçe daha da üstün performans göstereceğine inandığım uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

  1. Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11
  2. Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!
  3. Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var
  4. Diziler ve filmler bitmez
  5. Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk
  6. Oyunları tabii ki unutmadık

YORUMLAR