Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

Hafta Sonu Özel serimizin bu bölümünde yine sizi heyecanlandıracak konular var!

Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var

Yiğit Ekim Demir

Mozilla Firefox 35 Yayınlandı

Mozilla Firefox, ilk çıktığı zamanlarda sahip olduğu popülariteye artık sahip değil ve genellikle Google Chrome'un arkasında kalıyor diyebilirim. Fakat tarayıcının sadık bir kullanıcı kitlesi de bulunuyor ve pek çok kullanıcı düzenli olarak yeni Firefox sürümlerinin getirdiği iyileştirmeleri sıkı bir şekilde takip ediyor.

Bu yeni sürümde de hem performans hem de güvenliği arttıracak pek çok arkaplan kod güncellemesi yer alıyor. Geliştirilmiş Firefox Hello özelliği, daha iyi CSS filtreleri gibi onlarca yeniliğe sahip olan Firefox 35'i sakın kaçırmayın.

Alper Çetiner

Global Game Jam Ege 2015 İzmir'de Gerçekleşiyor

Bir oyunsever olarak her daim düşündüğüm konulardan biri Türk oyun geliştiricelerin yaşadıkları engeller ve sıkıntılar olmuştur. Elde fazla yatırım olmadığı için mali kaygıyı daha fazla öne alarak üretilen projelerin birçoğu ne yazık ki kalıcı bir iz bırakamıyor, ama tabii ki de bu benim fikrim.

Neyse ki, Türkiye’de oyun babında güzel şeyler de oluyor. Oyun geliştiricilerini bir araya getirmeyi planlayan etkinliklerden biri olan Global Game Jam, Ege bölgesindeki yetenekleri bir araya toplayan ve network konusunda kolaylık sağlayan bir alan sağlıyor.

Oyun dünyasında çorbada tuzu olsun isteyenlerin mutlaka gidip görmelerini tavsiye ettiğim bu ortamda canlı oyun tasarlayan insanlardan tutun, sektörün içinden olan insanlardan da kilit anekdotlar yakalamanız mümkün olacaktır.

Cenk Barkın Us

GTA 5 Sistem Gereksinimleri ve Yeni Çıkış Tarihi Açıklandı

Bu hafta tüm oyuncular için yas tutma haftasıydı. Tüm dünya çapında olduğu kadar ülkemizde de halatla çekilen oyun GTA 5’in PC sürümü yine ertelendi, yine ertelendi. Yapımcı firma Rockstar Games bu haberin karşılığında oyunun PC için sistem gereksinimlerini yayınladı ama ne fayda.

GTA 5 ile çok ilgilenmesem de şüphesiz bu haber, oyun dünyasında haftaya damgasını vuran haberdi. Üstelik az buz değil, tam 2 aylık bir erteleme sonrası oyuncuların tepkileri hiç de olumlu yönde olmadı. En azından üç bin liralık bir sistem dizmek zorunda kalmayacaklar.

Emircan Erdoğan

Apple'a Tedarikçisinden Safir Ekran Çalımı

iPhone 6’ya dair en büyük beklentilerden bir tanesi de cihazın safir ekrana sahip olmasıydı. Fakat ne yazık ki bu beklenti boşa çıktı ve iPhone 6 safir ekranla sunulmadı.

Desay isimli Çin akıllı telefon üreticisi ise elini hızlı tutarak Apple’ın yapamadığını yaptı ve Magical Mirror X5 isimli modelinde safir ekran kullandı. 160 dolar değerindeki bu cihaz Mediatek CPU’ya ve 13 megapiksellik ön kameraya sahip. Cihazın sadece Çin’de satışa sunulması bekleniyor.

Apple tedarikçilerinden biri olan Desay firmasının bu hamlesi bakalım Applle tarafından nasıl cevaplanacak.

Barış Yanık

Google Chrome 39'a Ara Güncelleme Geldi

İnternet tarayıcıları yarışına sonradan dahil olup bir anda ortalığı kasıp kavuran Google Chrome’un 39. versiyonuna ara güncelleme geldi.

Bir süre önce çıkarılan sürüm için ikinci defa çıkarılan ara güncellemeler ile ufak hatalar gideriliyor. Bunun dışında bir süre önce tanıştığımız kullanıcı profil yönetim kutucuğu ile de pek çok kullanıcı bu ara güncellemeden sonra tanışma fırsatı buldu.
Çok büyük değişiklikler olmamasına rağmen güncelleyerek daha güvenli kullanmanız gereken Google Chrome’a ara güncelleme gelmesinin en önemli nedeni olarak Flash Player’ın güncellenmesi gösteriliyor.

Eğer Chrome güncellemeleriniz otomatik değilse, hemen en güncel versiyon olan 39.0.2171.99’u indirmenizi öneriyorum.

Elifcan Mehekli

Sons Of Anarchy: The Prospect'in İlk Videosu Yayınlandı

Yıllardır heyecanla her sezonunu beklediğim ve gözümü kırpmadan izlediğim dizilerden birisiydi Sons of Anarchy. Geçtiğimiz sezon final yaptığında ise üzülmedim desem yalan olur. Uzun süre boyunca izlediğiniz bir dizi olduğunda karakterleri, mekanları sanki kendiniz yaşıyormuş gibi benimseyebiliyorsunuz. Bu yüzden de Sons of Anarchy bittiğinde kendimi boşlukta hissettiğim doğrudur.

Fakat geçtiğimiz günlerde bu habere rastladım ve açıkçası heyecanlandım. Sons of Anarchy için bir oyun yapılması demek, maceraya yeni baştan başlayabileceğim ve hatta içine dahil olabileceğim demek. Kurt Sutter ve yaratıcı ekibinin de oyun yapımında dahil olduğunu söylemeden geçmeyelim. Habere göre grafikler ise Telltale firmasının oyunlarını andırıyor. Ki zaten Telltale şu aralar en sevdiğim oyun firması. Bütün bu bilgiler bir araya gelip Sons of Anarchy'nin oyunundan bahsedince daha ne isterim ki?

Can Çevrim

Blackberry, Samsung Tarafından Satın Alınabilir

Zamanının en popüler akıllı telefonları arasında yer alan BlackBerry’lerin, günümüzde Android ve iOS işletim sistemlerinin gölgesinde kaldığı ve unutulmaya yüz tuttuğu bir gerçek. Hal böyle olunca sürekli olarak gerileyen ve yakın zamanda iflasını duyurabileceği söylenen BlackBerry, bugün ortaya atılan satın alma dedikodularıyla birlikte teknoloji dünyasının gündemine tekrar oturmayı başardı. Samsung’a yakınlığıyla bilinen kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre; BlackBerry, Samsung tarafından yaklaşık 7.5 milyar dolara satın alınabilir. Samsung’un kafasında böyle bir satın alım işlemiyle ilgili ne var bilinmez ama bu haber nedense beni bu hafta baya bir heyecanlandırdı diyebilirim. Sanki 7.5 milyar doları bana verecekler, ne diye heyecanlanıyorsam? Peh...

Volkan Yılmaz

10 Garip Teknolojik Terimin Daha da Garip Kökleri

Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte, bu alanlarda kullanılan bazı terimler de dilimize yerleşti. Trollemek, spam, google gibi kelimeler artık neredeyse dilimizden düşmez oldu. Peki ama bu sözcükler nereden çıktı? İşte bu sorunun yanıtı için internet tarihinin geçmişine doğru inmemiz gerekiyor. Bu terimlerin nereden türediğini merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu makaleyi mutlaka okumalısınız.

  1. Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11
  2. Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!
  3. Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var
  4. Diziler ve filmler bitmez
  5. Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk
  6. Oyunları tabii ki unutmadık

YORUMLAR