Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

Hafta Sonu Özel serimizin bu bölümünde yine sizi heyecanlandıracak konular var!

Diziler ve filmler bitmez

Yiğit Ekim Demir

Er Ryan'ı Kurtarmak

İkinci Dünya Savaşı'nda iki oğlunu kaybeden bir annenin üçüncü oğlunun da savaşta kayıp olması üzerine onu bulmak üzere görevlendirilen ekibin başından geçenlerin ve savaş atmosferinin yer yer dramatik bir şekilde aktarıldığı Er Ryan'ı Kurtarmak filmi, Tom Hanks'in başarılı oyunculuğu ve atmosferin doğru bir şekilde yansıtılabilmesi sayesinde kesinlikle izlemen0iz gerekenler arasına girebiliyor.

IMDB Top 250'de de varlığını sürdüren film, bilhassa 1900'lerin ortalarındaki savaşlardan ve tarihten hoşlanan kullanıcıların hoşuna gidecektir.

Alper Çetiner

Jacob’s Ladders (1990)

Benim seneler sonrası keşfettiğim bu psikolojik gerilim filmi, meğer kült seviyesine ulaşmış ve Silent Hill gibi yeni korku klasikleri sayabileceğimiz bir proje için ilham kaynağı bile olmuş. Tim Robbins’in başrolde oynadığı filmde Jacob isimli bir Vietnam gazisinin New York’taki hayatına adapte olmaya çalışması işlenmiş.

Sıradan hayatın içinde peşini kovalayan halüsinasyonlar geçmişinde anlamlandıramadığı dramatik olayları algılamasını sağlarken akli dengesini yitirme eşiğine gelen Jakob, yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgide dolaşıyor. Bu yolculuğu sırasında eski eşi, ölen çocuğu ve fizyoterapisti gibi kilit kişiler ona sonunda tercih yapmak zorunda kalacağı bir bulmacanın ipucunu veriyorlar.

Tim Robbins ile birlikte etkileyici oyunculuğuyla dikkat çeken Elizabeth Peña, 2014 yılının sonlarına doğru siroz hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. La Bamba karakteriyle tanılan Küba kökenli oyuncunun bu filmdeki rolü de gerçekten göz kamaştırıcı. Gerilim filmleri sevenler için bu film bir olmazsa olmaz.

Cenk Barkın Us

Memento (2000)

Her hafta en az 3 gece iMDB’yi açıp Top 250 listesiyle uykuya dalıyorum. İçlerinden film seçememek bir yana, filmlerin sıralaması hakkında yaptığım eleştiriler de uykumu getiriyor sanırım. Ancak bu hafta için, her insanlığa ulaşmış canlı için önerebileceğim bir filmi o listeden çekip çıkartabildim. Eğer siz de bir kere izlemekle kafanıza oturmayacak filmlerden hoşlanıyorsanız Memento’yu izleyin, izlettirin.

Karısının katilini arayan bir dedektifin başından geçenlere tanıklık ettiğimiz filmde çok fazla kopukluk bulacaksınız. Çünkü bu adam kısa süreli hafızasında hiçbir şey tutamıyor, bir günü diğerinden her defasında farklı geçiyor. Yap boz gibi sahneleri kafanızda birleştirmek için çabalayacaksınız, Memento sizde uzun süreli bir anı olarak kalacak.

Emircan Erdoğan

The Tortured (İşkence)

2010 yapımı olan bu gerilim filminde çocukları psikopat bir katil tarafından kaçırılan çiftin yürekleri ağızlara getiren mücadelesine tanık oluyoruz. Filmin yapımcı koltuğunda Testere serisinin ekibi oturuyor.

Evlerinin bahçesinde oynarken kaçırılan ve birkaç gün sonra cesedi bulunan çocuklarının intikamını almaya kararlı olan bu çift, mahkemenin verdiği cezayı yetersiz bulunca durumu kendi yöntemleriyle çözmeye karar veriyorlar.

Emlak işiyle uğraşan Elise ve başarılı bir doktor olan Craig’in oğullarının katilinden alacakları intikam üzerinde dönen film gerçekten izlemeye değer. Bakalım her şey yolunda mı gidecek yoksa olaylar beklemedikleri bir şekilde mi gelişecek.

Barış Yanık

Güzel Köylü

Bir çoğunuz mutlaka görmüştür fakat tam olarak izlemediyseniz izlemenizi öneririm. Ezel’den sonra hiç bir Türk dizisi izlememiştim ama Güzel Köylü’ye son haftalarda denk gelip takılıp kalıyorum. Dizinin senaryosundan çok oyuncuların yeteneği ve yaptıkları rolün hakkını vermeleri dikkatimi çekti. Neredeyse dizideki tüm karakterler çok aşırı komik ve aşırı derecede inandırıcı. Samimi ve doğallıktan oluşan dizide kullanılan şivede yüzünüzde tebessüm oluşturabiliyor.

Tamamını izleme fırsatım olmadı fakat mutlaka en kısa sürede en baştan izlemeyi düşünüyorum ve sizlere bu hafta izlemeniz için Güzel Köylü dizisini öneriyorum. Dizideki Bünyamin ve Kamuran en favori karakterlerim.

Elifcan Mehekli

Instinct (1999)

Instinct filmi 1999 tarihinde çekilmiş olsa da ben izleme şansını daha çok yeni yakaladım diyebilirim. Geçtiğimiz sene izlediğim bu filmde bir antropologun yaşadıkları konu ediliyor. Kendim de Antropoloji mezunu olduğum için bu filmin varlığından haberdar olduğumda hemen izlemem gerektiğini hissettim. Açıkçası pişman da olmadım. Gerek konusuyla gerek oyuncularıyla bence değeri bilinememiş filmler arasında.

Zaten başrolünü Anthony Hopkins ve Cuba Gooding Jr. paylaştığı için oyunculardan yana bir tereddütüm yoktu. Konusuna gelince, filmde gorilleri araştıran ve bir süre sonra onlarla yaşamaya başlayıp, gerçeklikten koparak farklı bir insan haline gelen bir antropologun hikayesi anlatılıyor. İnsan, doğa, yaşam, adalet gibi kavramları derinlemesine işlemiş olan bu filmde herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğine inanıyorum.

Can Çevrim

Banshee

Uzun bir aranın ardından geçtiğimiz hafta içerisinde 3. sezonuyla tekrar bizlere merhaba diyen ve severek takip ettiğim dizilerden bir tanesi olan Banshee, bu hafta sizlere izlemenizi önereceğim dizi olacak. Soluksuz izlediğim ilk iki sezonun ardından üçüncü sezonunu iple çektiğim diziye kaldığım yerden devam edebiliyor olmak, şüphesiz ki benim için bu haftanın en güzel olaylarından bir tanesi. Aksiyon, entrika, gerilim, dram ne ararsanız bu dizide var diyorum ve mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Volkan Yılmaz

Salt (2010)

Angelina Jolie’nin başrol oynadığı Ajan Salt filmi, oyuna getirilen bir CIA çalışanının hikayesini anlatıyor. Bir itirafçının Ajan Salt’ı Rus ajanı olduğunu iddia etmesiyle başlayan hikaye, Salt’ın edindiği gizli görev tecrübesiyle birlikte kaçışını ve kendini temize çıkarmaya çalışmasıyla birlikte devam ediyor. Havaların iyice soğuduğu, evde vakit geçirmenin en mantıklı karar olduğu şu günlerde aksiyon dolu bu film size keyifli dakikalar yaşatacaktır diye düşünüyorum.

  1. Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11
  2. Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!
  3. Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var
  4. Diziler ve filmler bitmez
  5. Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk
  6. Oyunları tabii ki unutmadık

YORUMLAR