Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

Hafta Sonu Özel serimizin bu bölümünde yine sizi heyecanlandıracak konular var!

Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk

Yiğit Ekim Demir

Boshret Kher - Husain Al Jasmi

Pek çoğunuz Lübnanlı televizyon spikerinin bir anda oynamaya başladığı eğlenceli SWF ve YouTube videolarını biliyorsunuzdur. Pek çok kullanıcı arkaplanda çalan oynak şarkının ne olduğunu merak ediyor ve sizler için bu haftaki şarkı önerilerim arasında bu parça bulunuyor.

Husain Al Jasmi adlı şarkıcının söylediği ve Boshret Kher adına sahip olan parçanın gerçekten insana garip bir enerji verdiği aşikar. Temel olarak Mısır'da seçimlere katılımı arttırmak amacıyla hazırlanmış olan şarkı, görevini başarıyla da yerine getirmiş.

http://open.spotify.com/track/5peXtQydbnOo9LTqVtYiXX

Alper Çetiner

Elias Rahbani - Sweet Eyes

Türk filmlerinde de kullanılan müzikleriyle ismi bilinmeyen kahramanlar kervanında olan Elias Rahbani, özellikle Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı İyi Aile Çocuğu filmindeki müziğiyle zihinlerimizde yer edinmeyi başardı.

Lübnan’dan aldığı eğitimiyle Fransız ve İtalyan sineması tadında müzikleri üreten müzisyen doğu-batı sentezini yorumlayış biçimiyle kendi stilini de yaratmayı başarıyor. 70’li yıllarda altın dönemini yaşayan Rahbani, 80’li yılların kalitesiz klavye tonlarına atılmasıyla müzikal gücünü yitirse de eski çalışmaları her daim dinlenecek cinsten bir kaliteye sahip. Sweet Eyes isimli bu müzik de tam bu ruhu yakalamış başarılı bir örnek.

http://open.spotify.com/track/0BYencwjmlRzVJZaVl3bkh

Cenk Barkın Us

Guthrie Govan - Wonderful Slippery Thing

Bu şarkıyla aklınız karışmasın. Guthrie’nin hangi şarkısını, dinletisini, gitar egzersizlerini dinlerseniz dinleyin, zaten yine aklınız karışacak. Gitar virtüözlüğünün ne demek olduğunu, kelime anlamının kökünü sizlere tek bir saniyede gösterebilecek bu adam jazz/fusion tarzı çalıyor. Türün onun için önemli olduğunu sanmıyorum, zira gitar da çalıyor denemez. Gitarı istediği sesi çıkarmaya yarayan bir alet olarak görüyor bu vatandaş.

Wonderful Slippery Thing ise, büyük ustanın en sevdiğim parçalarından bir tanesi. Erotic Cakes adlı çılgın albümünün nadide parçası olan bu şarkıda sizi enerji ve rahatlık aynı anda alıp götürecek, Guthrie’nin tuşesi kulak orgazmı geçirmenize neden olacak. Önleminizi alın.

Emircan Erdoğan

Hypnogaja - Here Comes The Rain Again

Sözleri Annie Lennox tarafından yazılan bir Euryhtmics parçası olan Here Comes The Rain Again açıkçası bu cover’ıyla çok daha etkileyici bir hale gelmiş. İki versiyon arasındaki dramatik farkı daha ilk on saniye içerisinde hissetmeye başlıyoruz.

Eurythmics orijinli olmasına rağmen grup tarafından her ne sebeptense şarkının o depresif havasını yeterince yansıtılamıyor. Elbette bu yargı kişiden kişiye göre değişir fakat şahsi fikrim bu yönde ilerliyor.

Muhteşem sözlerin altında yatan melankoliyi sonuna kadar hissetmek istiyorsanız dinlemeniz gereken versiyon kesinlikle Hypnogaja imzası taşıyan olmalı.

http://open.spotify.com/track/5xFuYnKruaC6AVbg9GDHuv

Barış Yanık

Tchami - Untrue

Untrue şarkısı son zamanlarda en çok dinlediğim şarkılardan bir tanesi. Bu hafta sizlerin de dinlemesi için önereceğim şarkı olarak uygun gördüm.

Hareketli şarkıların bulunduğu listeme almama rağmen şarkı aynı zamanda ağır da bir tempoya sahip gibi de hissetiriyor. Dinledikten sonra bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Genelde rahatlamak ve kafa dinlemek için müzik dinlediğim için Untrue’nun da böyle bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de müzik dinleyerek kendinizi rahatlatabiliyorsanız 4 dakikanızı ayırıp Untrue’ya bir şans verin.

http://open.spotify.com/track/3a4mzeO1C2soAcVNc9bljn

Elifcan Mehekli

Rammstein - Zerstören

Rammstein sevdiğim şarkıları olan fakat eskiden öyle çok sık dinlediğim gruplardan birisi değildi. Çok kısa zaman önce daldan dala atlarken şu Rosenrot albümünü bir baştan sonra dinleyeyim bakayım nasılmış dememle bu şarkıyla tanışmış oldum. Şahsen de hem bu şarkıyı hem de komple bu albümü çok beğendim. Bu şarkının en önemli özelliği ise şarkının başlangıcında Türkçe sözlere sahip bir uzun havadan bir parça bulunması.

Şarkı başlar başlamaz zaten bu enstantaneyle sizi içinizden yakalayıveriyor. Fakat bununla birlikte şarkının geri kalanının da çok başarılı olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Almanca'da yıkım anlamına gelen Zerstören'in eğer sözlerinin anlamlarını da bilerek dinlerseniz sizi çok daha fazla etkileyeceğine eminim.

http://open.spotify.com/track/6WLUR21lOUku7ult8fmlo6

Can Çevrim

Kongos - Come With Me Now

İlk kez 2012 yılında Holy Motors (Kutsal Motorlar) adlı filmin resmi tanıtım videosunu izlerken dinleme fırsatı bulduğum Güney Afrikalı grup Kongos’un Come With Me Now şarkısı, akordiyon içeren eğlenceli ritimleri ve bana western filmlerinde bar kavgaları sırasında çalan müzikleri hatırlatan ezgileriyle oldukça dikkatimi çekmişti. Hala severek dinlediğim şarkıyı bu hafta dinlemeniz için sizlere de öneriyorum. Bir ara açın Youtube’dan klibini de izleyin derim.

http://open.spotify.com/track/2kWowW0k4oFymhkr7LmvzO

Volkan Yılmaz

Amon Amarth - Under the Northern Star

Başarılı riffleri ve enfes solosuyla dimağınızda hoş bir tat bırakacağını düşündüğüm, Amon Amarth'ın efsane şarkılarından biri olan Under the Northern Star'ı mutlaka dinlemenizi isterim. Eşsiz melodisiyle ve sözleriyle kuzeyin soğuğunu iliklerinize kadar hissettirecek olan şarkıyı hemen sizlerle paylaşmak istiyorum:

http://open.spotify.com/track/1098u0kZGMbAlggh8sjKTW

  1. Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11
  2. Yeni uygulamaları kaçırmak istemezsiniz!
  3. Bu hafta da önemli teknoloji gelişmeleri var
  4. Diziler ve filmler bitmez
  5. Bu defa enteresan müzik seçimlerinde bulunduk
  6. Oyunları tabii ki unutmadık

YORUMLAR