Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar

Windows 10 7 sürümle beraber geliyor. Peki hangisi ücretsiz, hangisi bize göre? İşte cevapları.

Ücretsiz Olmayan Windows 10 Sürümleri

Windows 10 Enterprise

Kurumsal işletmelerin eli kolu olması hedeflenen bu sürüm, binlerce bilgisayarı birbirine bağlayan sunuculara da kurulabilecek. Windows Server altyapısının üzerine gelecek ve işletmelerdeki bilgisayarları birbirine bağlayarak iş akışlarını düzenleyecek, veri akışını hızlandıracak, iş takibini kolaylaştıracak özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Kurumsal yapılanmanın çekirdeğini oluşturacak. 

Windows 10 Mobil Enterprise

Bu sürüm büyük kurumsal şirketlerin çalışanlarına dağıtmaları için tasarlandı. Doğal olarak Windows 10 Enterprise ile bağlantılı çalışacak. Çalışanlarına telefon veren kurumsal şirketler, bundan böyle iş takibinde Windows 10 Enterprise işletim sistemi kullanacakları için iş takibinin hızlanması anlamında Windows 10 Mobil Enterprise zamanla zorunlu olacak.

Windows 10 Education (Eğitim)

Hayır, düşündüğünüz gibi değil. Windows 10’un bu sürümüne bir öğrenci indirimi yok. Yani öğretmen ya da öğrenci olmanız bu sürümü indirimli almanız manasına gelmeyecek. Bu sürüm okullar için hazırlandı. Eğitimde kullanılacak ve okulların öğrencilerine eğitim amaçlı sağlayacağı tablet ve PC’lerde bulunacak.

Windows 10 IoT Core

Tüm bunların yanı sıra bir de Windows 10 IoT Core diye bir sürüm var. Biliyorum, bundan neredeyse kimsenin haberi yoktu. Bu sistem ATM ve satış noktalarında otomasyona destek verecek bir sistem. Dolayısıyla yine banka, AVM ve benzeri finansal ve perakende dünyasını ilgilendiriyor. Küçük cihazlara da kurulacak olan bu sisteme saydığımız benzer işletmelerin de ihtiyacı var, çünkü Windows 10 ana makinelerle iletişim halinde olmaları son derece önem teşkil ediyor. 

  1. Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar
  2. Ücretsiz Olmayan Windows 10 Sürümleri
  3. 7 Adet Windows 10 Sürümü Karışıklık Yaratır mı?

YORUMLAR