Hazır PC Satın Almak Yerine Kendi PC'mizi Hazırlamak İçin 6 Önemli Sebep

Marka ve hazır bir PC alacağınıza, neden kendi PC'nizi yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Hazır PC Satın Almak Yerine Kendi PC'mizi Hazırlamak İçin 6 Önemli Sebep

Yeni bir PC düşünüyorsanız bunu satın almayın, kendiniz toplayın. Bunun 6 özel sebebi var ve bunların hepsi kendi başlarına mantıklı ve geçerli sebepler. Bir PC toplamanın temelinde güvendiğiniz üreticilerin ürünlerini seçebilme özgürlüğüne sahip olmak ve kalıplaşmış hazır PC sarmalından kurtulabilmek yatıyor. Bunun size sağlayacağı özgürlüğü göz ardı etmemelisiniz.

Kendinizin karar vereceği sistem bütçe açısından da esnek olabilmenizi kendi ekonomik altyapınızı oluşturmanızı sağlıyor. Zorunlu olarak bazı donanımlara hiç işinize yaramayacağı halde para vermek durumundan da kurtulabiliyorsunuz. 

Her parçasına siz karar verin

Belli ve standart bir donanıma zorlanmaktansa, PC’niz için gerekli olan parçaları araştırmak, karşılaştırmak ve bütçenizi buna göre ayarlamak hoşunuza gitmez miydi? Elbette böyle bir özgürlük donanım hakkında fazlasıyla araştırma yapmak anlamına da geleceğinden PC bilginizin de arttığını göreceksiniz. Bir CPU, GPU, dahili bellek ve anakart uyumu yaratabilmek sandığınız kadar zor da değil üstelik.

Kontrol sizde

Yaratacağınız PC’nin sınırlarını siz belirleyebiliyorsunuz. Bundan daha büyük bir keyif olamaz. Bütçe ayarlayabilmek için donanım parçalarının kümülatif bedelleri üzerinde oynamalar yaparak daha iyiye doğru gitmek de mümkün. Örneğin, 250 GB bir SSD almak yerine bunu 128 GB’a indirip artan parayla 1 TB bir HDD ile bunu desteklemeniz mümkün olabiliyor. Anakart ve RAM özelliklerini değiştirerek çıkan farkı değerlendirerek daha güçlü bir ekran kartı da alabilirsiniz.

İhtiyacınız olanı alın

Ekstradan PC’ye eklenmiş ancak ayda yılda bir kere kullanacağınız donanımlara para vermekten kurtuluyorsunuz. Neye ihtiyacınız varsa sadece ona yönelebiliyorsunuz. Hazır PC’lerde bulunan onlarca bloatware (hazır yazılım) çöplüğünden de kurtulmuş oluyorsunuz. İhtiyacınız olanı biliyor olmak paranızı da daha verimli kullanmanızı sağlıyor. Bir bilgisayarı oluşturmak için; GPU, CPU, anakart, CPU soğutucusu, RAM, dahili bellek, güç kaynağı (ki seçtiğiniz kasaya dahil de olabiliyorlar), monitör, klavye, fare, hoparlör ve işletim sisteminden başka bir şeye kesinlikle ihtiyacınız yok.

Seçenekleri değerlendirin

Karar verdiğiniz donanım öğesi ne olursa olsun mutlaka aynı markanın daha ucuzuna ulaşabilmeniz mümkün. Aynı markanın muadili daha ucuz markalara bile rastlayabiliyorsunuz. Teknoloji dünyasının avantajlarından biri olan bu modern tüketim metodunu lehinize çevirebilirsiniz. Araştırın ve seçeneklerinizi çoğaltın. Karlı çıkıyorsunuz.

Kampanyaları takip edin

Büyük elektronik marketlerin kampanyalı günlerini takip edin. Hemen hepsi har ay mutlaka birkaç kez ucuzluk kampanyaları yapıyorlar. Bu avantajı kullanırsanız “toplu alışverişlerinizin” daha ucuza gelmesi olasılığı çok yüksek.

Bir şey inşa etmenin keyfi

PC toplamanın en keyifli yanı “bunu ben yaptım” diyebilmek. Kendinizi bu zevkten mahrum etmeyin. kendi topladığınız PC'ye geröekten çok sahip çıkıyor ve ona daha fazla ihtimam gösteriyorsunuz. Böylelikle ömrünü de uzatmış oluyorsunuz. 

Eski Tabletlerinizi ve Akıllı Telefonlarınızı Güvenlik Kamerası Olarak Kullanın

Game Booster Nedir, Nasıl Çalıştırılır ve Kullanılır?

Bilgisayarınızı Windows 10’a Hazırlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

YORUMLAR