Henüz Süper Akıllı Telefonu Yaratamadık

Bunca teknolojik gelişmeye rağmen hala piyasada ‘süper’ bir akıllı telefon olmadığını biliyor muydunuz?

Henüz Süper Akıllı Telefonu Yaratamadık

Akıllı mobil cihazlar her sene bir önceki neslini antikaya çevirecek özelliklerle geliyor. Gittikçe gelişiyor ve hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Ancak hala piyasada 'süper' bir akıllı telefon olmadığını biliyor muydunuz?

Daha zeki daha akıllı telefonun özellikleri ne olmalı? Bir telefonun 'süper' olabilmesi neler gerekli. Çünkü siz de biliyorsunuz, şu an elinizde tuttuğunuz telefonunuz çok seviyor da olsanız, bu aşkınız bir sene bile sürmeyecek. Yeni gelen teknolojilerin dahil olduğu başka bir cihaz için yok pahasına ondan kurtulacak ve yenisinin peşinden koşacaksınız. Bu aşkınız şimdi çok derin olsa da, hala sizi tatmin etmeyen, ters giden bir şeylerin olduğunun da farkındasınız.

Peki, bir tüketiciyi bir telefonda ne tatmin eder? Asla markası değil aslında. Süper telefon için gereken özellikleri sizin için bir araya getirdik.

Kırılmayan, hasar almayan donanım

Ne kadar dikkat edersek edelim, akıllı telefonlarımızı düşürüyor veya çizdiriyoruz. Süper akıllı telefonun donanımı çizilmez, aşınmaz ve kırılmaz olmalı. Kasasından, içindeki elektronik devrelerine, oradan ekranına kadar ağır darbelere dayanabilen alaşımlarla üretilmeli. Esnek ve dayanıklı maddelerden oluşan, darbeleri göğüsleyebilen özellikte bir telefon henüz üretilmedi. 

Ancak geçtiğimiz haftalarda Apple'ın bu konuyla birebir alakalı bir patent aldığını sayfalarımızda 'Apple Çılgın Bir iPhone Tasarımının Patentini Aldı' haberiyle sizinle paylaşmıştık. 

Kişiselleştirme özellikleri

Tüm telefonlar mekanik ve dokunmatik aksamları standart özelliklere sahip olarak geliyor. Bu akşamların işlevlerini kafamıza göre düzenleyemiyoruz. Çünkü bize böyle alıştırdılar. Daha keşfedilmemiş pek çok kişiselleştirme özelliği olduğunu biliyoruz. Kullanıcı deneyimini maksimum düzeye çıkartabilen bir akıllı telefon daha yapılmadı. Her ne kadar Android gibi açık kaynak kodlu işletim sistemleri de olsa, kişiselleştirme durumu devamlı aynı özelliklerle yerinde sayıyor. Örneğin görme özürlülerin de akıcı olarak kullanabilecekleri bir akıllı telefon duydunuz mu? Bu cephede de Google'ın Ara projesinden başka aklımızı başımızdan alacak bir gelişme yok. Öte yandan Ara'da kullanıcı odaklı değil, donanım odaklı bir kişiselleştirme sistemi sunuyor. 

Dünyayı algılama yeteneği

Bu yetenek ise tamamen uygulamalara bırakılmış durumda. Evet, bazı telefonlar çevreyi algılayabilmek için elektronik düzeneklerini var güçleriyle kullanıyorlar. Ancak bulunduğunuz ortamla birebir ilişkiye geçemiyorlar. Bir telefon düşünün kahve içtiğinizi algılayarak size kahve önerilerinde bulunabilsin. Ya da çok yürüdüğünüzü, işe geç kalacağınızı, taksiye binmeniz gerektiğini size uyarsın. Hava durumunu her hangi bir uygulamaya gerek duymadan algılasın ve ne giymeniz gerektiğini önerebilsin. Süper telefondan bahsediyoruz. Yüzünüzü ekşitmeyin. Cep telefonları bundan 10 yıl önce bu hale gelebilecek mi diye tartışamıyorduk bile. Teknolojinin süratine hiç ayak uyduramadık, sadece tüketiyoruz. Beklentilerimizi yüksek tutmayı da artık öğrenmek gerekiyor.

Evinizde, ofisinizde, yolda yürürken veya arabanızda sizin için diğer cihazlarla uygulamalar olmadan iletişim kurabilen bir akıllı telefon dah henüz yapılmadı. Yapılaydı evet süper bir telefon olurdu.

Kamera yetenekleri

Konu kameraya gelince maalesef hepimiz akıllı cihazlarımızda, standart bir elektronik devre üzerinde güçlü lenslerle, yine standart işlevler sunan bir teknolojiye sahibiz. Megapiksel yarışına girmeye gerek yok. Kamera uygulamalar olmadan kendi başına bir şey yapabiliyor mu, onu tartışmak gerek. Gerisi hep pazarlama stratejisi. Henüz telefonu yatay olarak göz hizanıza getirdiğinizde, fotoğraf çekmeye başlayan bir telefon yok. Olsa ne kadar güzel olurdu düşünebiliyor musunuz?  Her hangi bir tuşa basmadan elinizin tek hareketiyle fotoğraf çekmeye başlamak etrafınızda olan biten hiç bir şeyi kaçırmamak anlamında da geliyor. Ama henüz böyle bir telefon yok.

Güce duyulan açlık

Ne kadar çabuk pilleri tükeniyor değil mi? Sabah şarjdan aldığınız telefonu, gece yatarken yine şarja takmaktan usanmış olmalısınız. Oysa cebinizin, elinizin, güneşin sıcaklığı ya da yaptığınız her hareketin ivme gücüyle şarj olabilen bir telefon olsa nasıl olurdu dersiniz. Şarj cihazınıza hafta da bir uğramak, hatta onu unutmak üzere olmak kadar güzel bir duygu olamaz. Ancak maalesef henüz 2 günden fazla şarjı dayanan bir telefon henüz üretilmedi

Tüm bunlar elbette üretilmeyecekler ya da 'olur mu öyle şey' denecek durumlar, ya da gelişmeler değil. Bir gün bir akıllı telefon lansmanında, bu hayal ettiğimiz şeyleri görebilir ve içimizden 'ben bunları hayal etmiştim' diyebiliriz. Ancak şunu da göz ardı etmeyelim; 'benim telefonum süper kanka' cümlesini kurarken biraz daha ileri görüşlü olmakta fayda var sanki.

2015'in Mobil Teknoloji Falı

Akıllı Telefonunuzla Mutlu Olmanın 7 Yolu

Mobil Uygulamalar 2015 Yılında Ne Yenilikler Getirecek

YORUMLAR