Her iPhone'da Bulunması Gereken En İyi Oyunlar

iPhone kullanıcılarını ekrana kilitleyecek en iyi ve en popüler mobil oyunları derledik.

Her iPhone'da Bulunması Gereken En İyi Oyunlar

Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte mobil oyun sektörü de adeta çığ gibi büyüdü ve çok kısa bir zaman dilimi içerisinde milyonları peşlerinden sürükleyen oyunlar piyasaya sürüldü.

Belli oyuncu kitleleri her ne kadar kabul etmek istemese de artık mobil oyun sektörü akıllı telefon denilen cihazlar üzerine yoğunlaşmaya başladı. Gerçekleri göz ardı etmeye gerek yok PSP oynayan kaç kişi kaldı ki?

Hal böyle olunca geliştiriciler daha önce düşünülmemiş veya sadece düşüncede konseptleri git gide büyüyen pazardan aldıkları güçle deneme fırsatı buldular. Çiftlik yönetimi üzerine kurulu veya kendi kendisine koşan bir karakteri basit hareketlerle sağa sola geçirdiğimiz oyunlardan bu kadar keyif alacağımızı kim düşünürdü?

Zaman geçtikçe karşımıza yepyeni sürprizler çıkacağı aşikar fakat biz şu an için elimizde olanlarla yetinelim ve her iPhone sahibinin mutlaka oyun klasöründe bulundurması gereken yapımlara şöyle bir göz atalım.

1- Asphalt 8: Airborne

Yazımıza hızlı bir giriş yapalım dedik ve Asphalt 8: Airbone'un mükemmel bir fikir olduğuna karar verdik.

Bugatti Veyron, Lamborghini Veneno, Ferrari FFX, Pagani Zonda R gibi birbirinden hızlı süper spor araçların kontrolünü ele aldığımız bu oyunda rakiplerimize toz yutturmaya çalışıyoruz. Hem grafik hem de animasyon kalitesi olarak üst seviyelerde yer alan Asphalt 8: Airborne yarış oyunları oynamaktan keyif alanların mutlaka göz atması gereken yapımlar arasında.

Venedik, Nevada Çölü, İzlanda ve Fransız Guyanası'nda geçen nefes kesen yarışlara katılmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Asphalt 8: Airborne'u iPhone'unuza indirebilirsiniz.

2- Hay Day

Çiftlik kurma ve yönetme oyunları gibi bir kategorinin ortaya çıkmasına sebep olan Hay Day, hala rakiplerinden kat kat önde ve çok daha popüler. Oynadığınız mobil oyundan olan beklentileriniz eğlence ve mizah üzerine kuruluysa Hay Day mükemmel bir tercih olacaktır.

Oyundaki temel amacımız kendi çiftliğimizi kurmak, geliştirmek ve yönetmek. Hal böyle olunca Hay Day'in uzun soluklu bir mobil oyun olduğunu söylemek hatalı olmaz. Oyunun en güzel yanlarından bir tanesi de arkadaşlarımızla etkileşime girmemize imkan tanıması.

Sevimli hayvanlarla ve doğayla iç içe bir oyun olan Hay Day, her yaştan oyunsever tarafından keyifle oynanabilecek bir yapım.

3- aa

Kendisi de en az ismi kadar ilginç olan bu beceri oyununda, kulağa ilk başta kolay gelen fakat zamanla ne kadar zor olduğu anlaşılan bir görevi başarmaya çalışıyoruz.

Oyunda ekranın merkezinde dönen bir top var. Bizden beklenen şey ise ekranın aşağısından yukarı doğru uçan topları bu topun etrafına, birbirlerine demeyecek şekilde sırayla yerleştirmek. Bu noktada zamanlama çok önemli çünkü en ufak bir hata sonucunda toplar birbirlerine temas edebilir veya araları çok fazla açık kalarak işimizi zorlaştırabilirler.

Beceri oyunları oynamaktan keyif alıyorsanız ve bu kategoride oynayabileceğiniz ücretsiz bir seçenek arıyorsanız aa'yı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Clash of Clans

Dokunmatik ekranda strateji oyunu oynama fikri bir zamanlar alay konusu olabilecek nitelikteydi fakat Clash of Clans bu algıyı tamamen yok ederek fikre sıcak bakmayanları dahi üzerine kilitlemeyi başardı.

Oyuna hala yabancı olanlar için kısa bir özet geçelim; oyunda komutamıza ilkel bir köy veriliyor ve çevremizdeki kaynakları kullanarak köyümüzü devasa bir imparatorluğa dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu esnada diğer oyuncularla savaşlara girebiliyor ve hatta arkadaşlarımızı yanımıza toplayarak kendi klanımızı kuruyoruz. Zaten oyunun ana mantığı da klanlar üzerine kurulu.

Ejderhalardan tutun da büyücülere kadar uzanan geniş bir askeri birim yelpazesine sahip olduğumuz oyunda birimlerimizi etkili oldukları disiplinlerde kullanarak düşmanlarımızı yenmeyi amaçlıyoruz. Strateji oyunları ilgi alanınıza giriyorsa ve hala Clash of Clans'ı denemediyseniz aşağıda bulunan bağlantı üzerinden anında indirebilirsiniz.

5- Subway Surfers

Sonsuz koşu oyunları kategorisinde haklı bir popülerliğe sahip olan Subway Surfers'ta güvenlik görevlisinden kaçan bir kaykaycı çocuğun kontrolünü ele alıyoruz. Oyundaki temel amacımız basit parmak hareketleri ile yönettiğimiz karakterimizin bariyerlere ve trenlere çarpmadan mümkün olduğunca uzağa koşmasını sağlamak ve güvenlik görevlisinin onu yakalamasına engel olmak.

Bu tarz oyunlarda karşılaştığımız gibi Subway Surfers'ta da bölümler içine rastgele serpiştirilmiş olan puanları toplamak birincil görevlerimiz arasında. Bu puanları sayesinde ekstra güçlendiriciler ve bonuslar alabiliyor ve dolayısıyla oyun performansımızı artırabiliyoruz.

6- Candy Crush Saga

Facebook'un meşhur ettiği oyunlardan bir tanesi: Candy Crush Saga. Eşleştirme oyunları denince akla ilk gelen seçeneklerden olan Candy Crush'ta aynı renkten şekerleri yan yana getirmeye ve bölümleri bu şekilde devam ederek tamamlamaya çalışıyoruz.

Oyunda yapacağımız kombinasyonların sayısı arttıkça kazanacağımız puan da aynı ölçüde artıyor. Oyunu kritik kılan detaylar arasında süre faktörü var. Yani şekerleri eşleştirme konusunda çok rahat davranamıyoruz. Hem hızlı hem de dikkatli olmamız gerekiyor.

Her yaşa hitap eden Candy Crush Saga'yı hala denemediyseniz aşağıdaki bağlantı üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

7- Talking Tom Cat 2

Oyundan ziyade uygulama olarak tanıtılsa da Talking Tom Cat 2 en az bir oyun kadar eğlenceli bir atmosfere sahip. Sevimli bir kedi olan Tom'un canı sıkılmış olacak ki soluğu ekranımızda alıyor. Biz de bunu fırsat bilip Tom'la oynamaya başlıyoruz. Ekrana yaptığımız dokunuşlara gerçekçi tepkiler veren Tom aynı zamanda söylediğimiz her şeyi bire bir tekrar ediyor.

Söylediğimiz şeyleri tekrar eden birinin varlığı kulağa rahatsız edici gibi gelse de söz konusu Tom olduğu için bu durum eğlenceli bir hal alıyor. Ücretsiz olarak indirebilmek için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

8- Traffic Racer

Araba yarışları kategorisinin en iyileri arasında gösterilen Traffic Racer, canlı hayatta yapması tehlikeli olan her türlü atraksiyonu gerçekleştirebileceğimiz bir atmosfer sunuyor.

Oyundaki temel amacımız çıkabileceğimiz en yüksek hıza çıkarak mümkün olduğunca uzun süre ilerlemek ve bu esnada hiçbir yere çarpmamak. Ne kadar hızlı gidersek o kadar fazla puan kazanıyoruz. Bu yüzden hem hızlı hem de çok dikkatli olmalıyız. Aksiyonun tavan yaptığı bir yarış oyunu arıyorsanız Traffic Racer size göre!

9- Hill Climb Racing

Karşımızda yine bir araba temalı oyun var fakat bu seferki tamamen el becerileri ve denge yeteneği üzerine kurulu. Oyunda birbirinden ilginç ortamlarda ve gezegenlerde ilerlemeye çalışıyoruz. Engebeli arazilerde yol aldığımız için işler beklenmedik şekilde gelişiyor. Yapmamız gereken şey ise değişen şartlara mümkün olduğunca hızlı cevap verip, aracımızın dengesini korumak. Ekrana yapacağımız basit dokunuşlar ile araç dengesini sağlayabiliyoruz. Kontroller her ne kadar basit bir yapıya sahip olsalar da neyi ne zaman yapacağımızı kestirmek zor.

Bu tarz bir oyunda görmeyi istediğimiz türden upgrade seçeneklerine sahip olan oyunda elde ettiğimiz puanlarla aracımızı güçlendirebiliyoruz. Daha çok beceri odaklı oyunlar oynamaktan hoşlanıyorsanız Hill Climb Racing hoşunuza gidecektir.

10- Minecraft

Açık dünya olmasıyla nam salan ve oyuncuların içlerinde gizli tuttukları yaratıcılıklarını dışa vurmalarını sağlayan Minecraft'ı iPhone cihazlarınız üzerinde de oynamak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Tıpkı bilgisayarda olduğu gibi bu versiyonda da tamamen özgürüz ve dilediğimiz her şeyi inşa edebiliyoruz. Birincil amaçlarımız arasında hayatta kalmak var. Bu yüzden oyunda ilk olarak kendimize barınak inşa etmeli ve etraftaki düşmanlara karşı kullanabileceğimiz silahlar yapmalıyız. Daha sonra da besicilik ve çiftçilik gibi aktiviteler yaparak kendimize bir hayat kurabiliriz.

Lafı daha fazla uzatmadan sizleri Minecraft'ı indirmek için ihtiyacınız olan bağlantıyla baş başa bırakalım.

11- Dream League Soccer

Futbolseverleri unutmadan hemen Dream League Soccer'a da değinelim. Futbol oyunu denince akla ilk olarak FIFA serisi gelse de Dream League Soccer bu konuda herhangi bir rakibinden çok daha gelişmiş ve ilgi uyandıran özelliklere sahip.

Hem grafik hem de oyun içeriği olarak son derece tatmin edici seviyelerde yer alan Dream League Soccer'daki ana amacımız dünyanın en iyi takımını kurmak. Yani gönlümüzce transfer yapmakta özgürüz!

Oyunda dikkatimizi çeken en önemli nokta WiFi üzerinden arkadaşlarımızla dostluk maçları yapabiliyor olmamız. Hatta aynı ortamda bulunuyorsak Bluetooth üzerinden de maçlar yapma şansına sahibiz. Futbolla yatıp futbolla kalkıyorsanız Dream league Soccer kısa sürede favori oyununuz olacaktır.

12- Pou

90'lı yılların sansasyonel oyuncaklarından olan sanal bebek, köklü değişimler geçirerek mobil cihazlarımıza taşındı.

Pou isimli bu oyunda ilginç ve tanımlayamadığımız bir canlının bakımını üstleniyoruz. Son derece sevimli bir canlı olan Pou'nun her türlü beklentisine cevap vermemiz gerekiyor. Acıkınca beslemeli, uykusu gelince uyutmalı, kirlenince banyo yaptırmalıyız. Elbette işin eğlence tarafı da var; onunla oyunlar oynayabilir ve eğlenceli dakikalar yaşayabiliriz.

Mini oyunlarla zenginleştirilmiş olan Pou, özellikle çocuk yaştaki oyunseverlere hitap eden bir yapım.

13- Temple Run 2

İlk oyunun üzerine epey bir özellik koyarak karşımıza çıkan Temple Run 2'de peşimize takılan tehlikeli yaratıklardan kaçmaya çalışıyoruz. Kaçışımız esnasında karşımıza çıkan altınları toplamak da bizden beklenen görevler arasında yer alıyor.

Sonsuz koşu oyunları kategorisinin kurucuları arasında bulunan Temple Run, ikinci sürümüyle çok daha mükemmel bir yapıya kavuşmuş. Siz de bu deneyime ortak olmak istiyorsanız bağlantımız üzerinden oyunu indirebilirsiniz.

14- Plants vs. Zombies 2

Sürükleyici bir strateji oyunu olan Plants vs. Zombies 2'de emrimize verilen bitkileri kullanarak saldırgan zombilerin bahçemize girmelerine engel olmaya çalışıyoruz.

Bu amaç uğruna kullanabileceğimiz farklı türlerde bitkiler var. Özelliklerini hesaba katarak bitkileri stratejik olarak konumlandırmalı ve zombilerin geliş rotalarını dikkate alarak onları durdurmalıyız.

İlk oyunun üzerine yepyeni özellikler, bölümler ve birimler koyarak gelen Plants vs. Zombies 2'yi tamamen ücretsiz olarak indirmek için hemen altta bulunan bağlantımızdan faydalanabilirsiniz.

15- FarmVille 2

Hay Day'in yakın takipçisi olan FarmVille 2'de yine kendi çiftliğimizi kurmaya ve onu düzgün bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. FarmVille 2'nin de tıpkı Hay Day gibi uzun soluklu bir oyun deneyimi sunduğunu belirtmeliyiz. Sıkılmadığınız sürece bu oyunu yıllarca dahi oynayabilirsiniz.

Kendi çiftliğimizi kurduktan sonra tarım ve hayvancılık yaparak geçimimizi sağlamamız gerekiyor. Hayvansal ve bitkisel gıda ürünleri üreterek bunları pazarda satabiliyor ve bu şekilde gelir elde edebiliyoruz. Arkadaşlarımızla etkileşime girerek kendi aramızda alışveriş yapma şansımız da var.

Göze hoş görünen grafikleri, akıcı oyun yapısı ve sosyal etkileşim şansı sunmasıyla öne çıkan FarmVille 2'yi indirmek için hemen aşağıdaki bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Listemiz burada sona eriyor. Yukarıda yer verdiğimiz oyunlardan birini veya birkaçını oynuyorsanız veya listede yer almasını istediğiniz bir oyun varsa lütfen bunları yorum olarak bizimle paylaşın.

YORUMLAR