Hotspot Shield ile Özgür ve Güvenli İnternet

Hotspot Shield'ı Windows, Mac, Android ve iOS cihazlarınızda güvenle internete bağlanmak için kullanabilirsiniz.

Hotspot Shield ile Özgür ve Güvenli İnternet

Hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok yanında kullanıcıların internet erişimlerinde engeller ve sorunlarla karşılaştıkları, takip edildikleri ve kullanmak istedikleri servisleri kullanamamaları en sık rastlanan şikayetler arasında yer alıyor. Hem devletlerin hem de internet servis sağlayıcılarının ve diğer internet hizmeti sağlayan şirketlerin politikalarından dolayı ortaya çıkan bu şikayetlerden kurtulmak ise herhangi bir yardımcı olmadan zor.

Ancak Hotspot Shield, deneyimsiz kullanıcıların bile internette sınırsız, sorunsuz ve güvenli bir şekilde gezintiler gerçekleştirmelerine yardımcı olan ücretsiz bir VPN uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Çok sayıda farklı platformda yer alması sayesinde tüm cihazlarınızdan en yüksek verimle internet gezintilerinize devam edebiliyorsunuz.

Hotspot Shield Ne İşe Yarar?
YAZILIM

Hotspot Shield Ne İşe Yarar?

Internet'in yaygınlaşması ile internet güvenliği de önemli bir konu haline geldi. Gezinirken, bankacılık işlemleri yaparken, sosyal medya hesaplarınıza bakarken yaptığınız işlemlerin takip edilebiliyor olması ise internetin en büyük zaaflarından birisidir.

Hotspot Shield'ın bir VPN uygulaması olması tabii ki onu engelli web sitelerine girme, ülkemize kapalı olan servisleri kullanabilme, kişisel gizliliğimizi koruma ve malware engelleme konusunda oldukça işe yarar bir hale getiriyor fakat kullandığınız işletim sistemine göre faydalanabileceğiniz pek çok farklı işlev de barındırabiliyor. Bu nedenle Hotspot Shield'ın farklı işletim sistemlerindeki versiyonlarını dilerseniz birer birer inceleyelim.

Windows İçin Hotspot Shield

Hotspot Shield'ın Windows işletim sistemli bilgisayarlar için hazırlanan sürümünde oldukça geniş özgürlük ve güvenlik araçları mevcut.

Programın IP adresi gizleme ve takibi engelleme özelliği sayesinde herhangi bir kimsenin sizi sanal olarak takip etmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Zira program rastgele sahte IP adresleri kullanarak bilgisayarınızın gerçek kimliğini engelleyebiliyor. Hem kişiler hem de takip yapan web siteleri böylece sizin kim olduğunuza ve hangi bilgisayarı kullandığınıza dair fikir edinemiyorlar.

Aynı zamanda engelli web sitelerine karşı da etkin bir çözüm olan program, YouTube, sosyal medya siteleri ya da herhangi bir diğer site üzerinde uygulanan tüm engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyor.

Eğer girdiğiniz web sitelerinde malware yazılımlar bulunuyorsa, sizi bu malwareları indirmekten ve çalıştırmaktan da kurtaran Hotspot Shield, kısmen bir antivirüs programı gibi davranıyor ve internetteki tehditler size ulaşamadan onları engelliyor.

Hotspot Shield'ın internetten gerçekleştirdiğiniz veri aktarımlarını şifreli bir hale getirmesi ise bilhassa ortak WiFi ağlarından internete bağlandığınız yerlerde, diğer kişilerin ağ paketlerinizi yakalayarak çözmelerine engel oluyor. Kişisel veya hassas verilerini internetten alıp gönderenler bu şifreleme özelliği sayesinde herhangi birinin içerikleri görmesine tamamen engel olabiliyorlar.

Mac İçin Hotspot Shield

Hotspot Shield'ın Mac sürümü de Windows sürümünün sahip olduğu tüm gizlilik, güvenlik ve özgürlük mekanizmalarını içerisinde barındırıyor. Yani IP adresinizi gizleyebiliyor, engelli web sitelerini görüntüleyebiliyor, şifreli ağ kullanımı gerçekleştirebiliyor ve malwarelardan bilgisayarınızı koruyabiliyorsunuz.

Mac işletim sistemi her ne kadar Windows'a göre daha güvenli ve sorunsuz bir sistem olarak bilinse de son senelerdeki artan Mac kullanımı zararlı yazılımları üretenleri bu işletim sistemine de yönlendirmeye başladı. Dolayısıyla internet işlemleriniz, özellikle de bankacılık ve satın alma işlemleriniz esnasında Mac kullandığınız için tamamen güvende olduğunuzu düşünüyorsanız, verilerin bilgisayarınızdan çıktıkları anda artık herkese açık olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Dolayısıyla şifreli bir bağlantı yani Hotspot Shield VPN üzerinden tüm verilerinizi aktaracak olursanız bu verilerin programın kendisi dahil olmak üzere herkese kapalı olduğunu ve kurcalanamadığını söyleyebilirim.

Android İçin Hotspot Shield

Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının internet gezintilerini de hem özgür hem de güvenli kılabilen Hotspot Shield, böylelikle mobilde de yukarıda diğer işletim sistemlerinde saydığımız faydaları verebiliyor.

Ancak mobil Android sürümünde faydalanabileceğiniz bazı ek özellikler de mevcut. Android için Hotspot Shield'ın en dikkat çekici yanı, bilhassa sınırlı 3G veya 4G kotasına sahip olan kullanıcıların daha az kota harcamalarına olanak tanıması. Peki bu nasıl işliyor derseniz biraz daha konuyu açalım.

Bir internet sitesinden veri almaya başladığınızda, normal bağlantı kullanırken bu veriler direkt olarak web sitesinden sizin mobil cihazınıza hattınız üzerinden geliyorlar. Ancak Hotspot Shield VPN kullananlarda veriler ilk olarak programın kendi sunucularına geliyorlar ve o sunuculardan sizin cihazınıza uğruyorlar. Dolayısıyla bu ara sunucuda sıkıştırılmamış video ve görseller, kodlar gibi tüm kota harcayan öğeler olabildiğince küçük boyuta getirilerek size gönderiliyorlar. Böylelikle kota tüketiminiz düşerken internet harcamalarınız da daha uygun fiyata geliyor.

iPhone İçin Hotspot Shield

iPhone cihazlarınız da tabii ki internetten gelebilecek takip ve zararlı yazılımlara karşı tam anlamıyla güvenli değil. Hotspot Shield, Android sürümünde varolan tüm imkanları ve korumaları iPhone kullanıcılarına da sunabiliyor.

VPN olması dolayısıyla zaten engelli sitelere girmenize de izin veren uygulama, Türkiye'ye hizmet vermeyen web sitelerini de kullanmanıza olanak tanıyor. Böylelikle bilhassa Netflix izlemek isteyenler programın ABD tabanlı sunucularını kullanarak sanki orada yaşıyormuş gibi servise üye olabiliyor, giriş yapabiliyorlar.

Diğer pek çok VPN servisinin aksine hızlı ve sorunsuz gezintiler sunabilmesi ise kullanıcıların hoşuna gidecektir. Böylece video izlemek isteyenler de yavaşlıklarla karşılaşmadan uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorlar.

Windows Phone İçin Hotspot Shield

Windows Phone işletim sistemine sahip olan mobil cihazlar da tabii ki Hotspot Shield'ın verdiği özgürlük ve güvenlikten kolayca faydalanabiliyorlar. Ücretsiz olarak sunulan Hotspot Shield, kullanıcıların kişisel gizliliklerini korumalarını sağlayabildiği ve internette takip edilmelerini engellediği için genellikle ortak ağlardan internete bağlanan mobil kullanıcıların işine yarayacaktır.

Tabii ki diğer cihazlardaki versiyonlarında olduğu gibi IP adresinin gizlenmesi, engelli sitelere giriş yapılması, Türkiye'ye hizmet vermeyen servislere ulaşılması, HTTPS şifrelemesi gibi pek çok özelliği de yine içerisinde barındırıyor.

Uygulamanın kolayca açılıp kapatılabilmesi sayesinde istediğiniz an kullanıma alabiliyor ve kullanımdan çıkarabiliyorsunuz. Ancak internet hızınız üzerinde pek bir etkisi olmadığı için kapatmak istemeyeceğinizi de söyleyebilirim. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Hotspot Shield'ın Windows Phone için olan sürümünü cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Chrome ve Firefox İçin Hotspot Shield VPN Eklentisi

Sıra geldi Hotspot Shield VPN servisini program kurmadan kullanmak isteyenlere. Şirketin hazırladığı Chrome ve Firefox eklentisi sayesinde direkt olarak programını kurmanıza gerek kalmıyor ve servisten Chrome web tarayıcınızın bir eklentisi olarak faydalanabiliyorsunuz. Programın faydalarının da eksilmeden kaldığını ve böylece masaüstü PC'lerinizden direkt olarak programını kurmuş gibi kullanmaya devam edebileceğinizi söyleyebilirim.

Ancak eklenti kurulumunu nasıl yapacağını bilmeyen takipçilerimiz için görsellerle birlikte kurulum aşamasını biraz gösterelim. Elbette ilk olarak aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Hotspot Shield VPN Proxy sayfasına gitmeniz gerekiyor.

Chrome en sık kullanılan tarayıcı olduğu için ona dair bir rehber hazırladık ancak eklentinin Mozilla Firefox için olan versiyonunu kullanmak isterseniz buraya tıklayarak eklentiye ulaşabilirsiniz.

Chrome marketi açtığınızda karşınıza eklentinin tarayıcımıza eklenmesini sağlayacak buton gelecektir. “Chrome'a ekle” butonuna basarak devam ediyoruz.

Butona bastığımızda bizden onay isteyen bir uzantı onaylama ekranı karşımıza çıkacaktır. “Ekle” butonuna basarak yine devam ediyoruz.

Eklenti bu adımlardan sonra sorunsuz bir şekilde eklendiyse artık tarayıcınızın sağ üst bölümünde Hotspot Shield ikonu belirecektir.

Bu ikona basarsanız ilk sıradaki sliderı kullanarak aktif hale getirebilir, aşağıdaki “Sanal Konum” ile de hangi ülkeden internete giriyormuş gibi görünmek istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Dünya logosuna tıklamanız o anki yoğunluğa göre sizi en uygun sunuculara gönderecektir.

YORUMLAR