HTC Örnek Alınacak Olursa, Android Pazarında Tehlike Çanları mı Çalıyor?

HTC Örnek Alınacak Olursa, Android Pazarında Tehlike Çanları mı Çalıyor?

HTC’nin çöküşe geçen finansal durumu genel olarak irdelendiğinde sadece HTC’nin yaşamak durumunda olduğu bir durum değil. Android pazarının çeşitliği içerisinde HTC gibi bu eşiğe gelmesi muhtemel birçok üretici olduğunu söylemek mümkün. Bunların arasında Samsung, LG ve Sony bile var. Şu anda tüm dikkatler her ne kadar HTC’ye yönelmiş olsa da, bu üreticinin çektiği sıkıntı aslında tüm Android üreticilerini tehdit ediyor.

HTC talihsiz bir mali yıl yaşıyor. Bunu Tamindir sayfalarında HTC'nin Durumu Kötü ve Her Geçen Ay Daha da Kötüye Gidiyor haberimizden daha detaylı olarak takip edebilirsiniz. Ancak bu durum sadece HTC’yi bağlayan bir sıkıntı değil. Android pazarının son derece büyük olması diğer üreticileri de zarara sürüklüyor.

Büyük pazara büyük pazarlama gideri

HTC’nin çöküşü, aslında biraz da ucuza mal ettiği telefonlarını pahalıya satıyor olmasından kaynaklanıyor. Android telefonların ucuz olması beklentisi 2013 yılından bu yana artık o kadar da umut bağlanan bir durum değil. Çünkü Android telefonlar artık ucuz değiller. Peki, neden değiller? Bu telefonlar için kullanılan ham madde ve teknolojiye yüksek oranda maliyet ağırlığı binmiş değil, sorun telefonları pazarlamaya çalışmak için harcanan reklam ve tanıtım bedellerinin fiyatlara yansıtılmasından kaynaklanıyor. 

HTC bunun en iyi örneği. HTC telefon maliyeti bedellerinde bir artış yaşamış olsa da bu oran asla pazarlama giderleri kadar yüksek değil. HTC’nin 2015 yılında reklam ve pazarlamaya harcadığı bütçe 3 sene herkes HTC alsa yine de dengelenemez diye eleştirilmişti. Sonuç olarak HTC’nin geldiği nokta belli.

Rekabet etmek ucuz değil

Burada Android’in Pazar payının düşmediği ancak Android üretici devlerinin sıkıntıya düştüğünü görmek mümkün. Hala Android işletim sistemi mobil telefon pazarının yarısından çok daha fazlasına sahip. Ancak dev üreticiler geçen yılara oranla satış rakamlarında düşüş yaşıyorlar. Belki en iyi telefonları üretiyorlar ancak çok pahalı olmaya başladıklarını da görmezden gelemeyiz.

Samsung’da HTC gibi pazarlamaya oldukça fazla bütçe ayıran bir üretici. Bir telefonun maliyeti 300 dolara gelse bile piyasaya çıkana kadar bunun 900 ya da bin dolar gibi etiketleri görüyor olması, şirketlerin kar marjının değil genel giderlerin yüksek bedelinin telefonlara yansımasından kaynaklanıyor. Bu giderler arasında lojistik ve pazarlama işçilik ve üretimden kat kat daha fazla yekünlere denk geliyor. 

HTC örnek olarak tarihe geçebilir

Denklemi şöyle de okuyabiliriz; lojistik giderler + reklam ve pazarlama + işçilik +ham madde + Ar-Ge gibi kalemlerin üzerine bir de karın eklenmesi üreticinin hayatta kalabilmesi için elzem. Ancak tüketicinin Android pazarında bu kadar çok seçeneği varken son derce de riskli. Bu riski alan HTC maalesef artık batmakta olan bir şirket olarak tanımlanıyor. 

Android pazarında üreticilerin geleceği

Aslında Android kullanıcısının gözü açıldı. Kullanıcılar dev markaların yapabildiğini, yüzde 50 ucuz fiyat etiketiyle yapabilen akıllı telefonlara yönelmeye başladılar. Bu durum isim yapmış üreticilerin daha fazla pazar penetrasyonu yapabilmek için daha fazla pazarlama stratejisi geliştirmek zorunda kalacağının bir işareti. Bu da yeni gelecek olan Android cihazların daha pahalı olma olasılığını artırıyor. İşte Bir Akıllı Telefonun Gerçek Maliyeti yazımda bu dengenin nasıl işlediğini grafiklerle açıklamıştım.

Bu sebeplerden dolayı eğer dev şirketler HTC modelini iyi gözlemleyemezlerse, aynı hataya düşmeleri kaçınılmaz görünüyor. 

Android Hakkında Aklınızı Başınızdan Alacak 5 Gerçek

iPhone Daha Muhteşem ve Ucuz Olmazsa Pazarı Elinden Kaçırır mı?

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, Android Telefonlar İçin Büyük Sorun Oluşturuyor

YORUMLAR