Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

İnternet üzerinde kişisel güvenlik diye bir şeyin olmadığının 10 büyük kanıtı.

Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

İnternete bağlı olmayan bilgisayarlardaki verilerin bile toplanabildiğini biliyor muydunuz? Çevrimiçi olmasanız bile güvenlik birimleri, hackerler ya da hükümetin istihbarat bölümleri cihazlara ulaşarak tüm verilerinizi tarayabiliyor. Bunu en çok ABD yapıyor dersem zaten şaşırmayacağınızı biliyorum. ABD’nin kurumsal ya da bireysel olsun her düzeyde bilgiye erişebiliyor olması ürkütücü. Ancak sadece ABD’den mi ürkmeliyiz? Aynı tehlike burnumuzun dibinde de yok mu?ABD istihbaratının tüm dünyada kurduğu dinleme ve izleme şebekesi, Edward Snowden tarafından deşifre edilmiş ve yöntemleri tek tek açıklanmıştı. Bu yöntemleri ABD başlığı altında toplasak da, pek çok ülkenin bu tip girişimleri olduğunu biliyoruz. Özellikle Türkiye’de meclisten geçen torba yasaya dahil edilmiş olan internet güvenlik maddeleri, bizi derin derin düşünmeye sevk ediyor. Detaylarını İnternet Torba Yasası Meclis'ten Geçti haberimizden okuyarak da değerlendirebilirsiniz.

ABD’nin dinleme yöntemlerinin kısa tarihi

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA'nın (National Security Agency) tüm interneti dinliyor olduğu gerçeği, yine bir gizli ajan tarafından açığa çıkarılmıştı. Eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden bu iddiayı ülkesini terk etmesi pahasına da olsa belgeleriyle ortaya döktü. Snowden NSA ve CIA’nın ortak çalıştıklarını doğrulayan binlerce belgeyle ortaya çıkmış, bu belgeleri basına sızdırdıktan sonra hayatını kurtarmak için Rusya'ya kaçmıştı. 

Snowden elindeki tüm belgeleri Wikileaks aracılığıyla dünyayla paylaşmış ve ABD istihbarat şebekesi NSA’nin ürkütücü takip yöntemlerinin tüm boyutlarını ortaya sermişti. ABD’de bu yöntemleri kullandığı için özür dilese de, ABD Başkanı Barack Obama hala NSA’nin ülkeyi dinlemekten ve izlemekten vazgeçmesinin mümkün olmadığını savunuyor. Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir haberimizde bu konuyla ilgili bilgileri daha önce paylaşmıştık.

Ancak Edward Snowden’in sunduğu gerçekler sadece ABD’yi bağlamıyor. Bu yöntem pek çok ülkede, birçok hükümet güvenlik birimi tarafından kişisel bilgisayarları takip etmekte sürekli olarak kullanılıyor.

  1. Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem
  2. Dinleme ve izleme yöntemleri

YORUMLAR