İçerik Pazarlayanlar İçin Oyunun Kurallarını Değiştirecek 5 Etken

İçerik Pazarlayanlar İçin Oyunun Kurallarını Değiştirecek 5 Etken

2015 yılında içerik “kral” oldu. İçeriği orijinal, düzenli güncellenen, çevrimiçi kullanıcıların tüm isteklerini karşılayabilen web siteleri hızla yükseldiler ve başarıya ulaştılar. İçerik pazarlaması da böylelikle bilinen ve kabul gören bir sektör haline geldi.

Ancak başarılı içerik pazarlayabilen kuruluşları elbette “kendilerinden daha iyi olabilmek” gibi bir görev bekliyor ki, kendi kendine rakip olabilmek de hiç kolay değil.  Özellikle 2016 yılında bu sektörde yoğun bir rekabet yaşanacağı kesin.

İçerik pazarlama nedir?

İçerik pazarlamasının tanımını; “bir markanın içerik pazarlamasını bir araç olarak kullanmasıyla müşterisinin hayatına katkı sağlaması, bilinirliğini artırması” şeklinde yapabiliriz. İçerik pazarlaması markaya katma değer sağladığı için son derece kabul gören bir sektör haline geldi. Çünkü aslında olay şu basit cümleden ibaretti; “İnsanlar reklam okumaz. Sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ve ilginç olan şeyler bazen bir reklama dönüşebilir”.

2016’da içerik pazarlamak daha zor olacak mı?

2006 yılından bu yana içerik pazarlayan girişimlerle milyonlar hatta milyarlar harcandı. Sektör o kadar genişledi ki, büyük kuruluşlar kendi bünyelerinde içerik pazarlama birimleri oluşturdular. Sosyal medya hayatımıza bu denli entegre olduktan sonra, tüm tüketim ürünleri ve markalara hikayelerini anlatmak için eşsiz bir fırsat doğdu. Markalar orijinal içeriklerle gündeme gelmeye ve konuşulmaya başlandı. Bu durum yeni bir içrik türü olan mikro-içerik çalışmalarını hızlandırdı. Yani kısa, etkili ve vurucu içerikler. 2016’da bu yöntem daha da yaygınlaşacak.

Anında mesaj servislerine entegrasyon

İçerik pazarlamasında amacı güdülmemesi gerekliliği mikro-içerik ile bütünleştiği zaman sosyal medyanın yanı sıra hızla genişleyen ve kitlelerce kabul gören hızlı mesajlaşma servisleri de içerik pazarlamasının araçları haline geliyor. Bu yöntemle içerik pazarlaması yapan kuruluşlara yeni bir iş dalı daha doğuyor. Anında mesajlaşma kanalları için içerik düzenlemek 2016 yılının yeni içerik pazarlama iş kollarından biri olacak. Aslında çoklu platformun nimetlerinden de yararlanacak olan içerik pazarlaması 2016 yılında altın çağını yaşabilir gibi görünüyor. 

İçerik daha da canlı olmaya başlayacak

Sosyal medyanın gelişmesi ve yayılması, içeriğin yazıdan çıkarak farklı formlara bürünmesine yol açıyor. Görsel ve işitsel zenginlik artık içerik üretmek için “olmazsa olmaz” bir kriter oldu. Bu kapsamda görsel hafızanın nimetlerinden faydalanıyor olmak kaçınılmaz olacak. Bu arada içerik üretmek için bireysel değil takım çalışmalarının da öne çıktığını görüyoruz. 

İçerik kalitesi kullanıcı kalitesini de artıracak

Çeşitlenen içerik arzı kullanıcılardan gelen talebin kriterlerini de değiştirecek. Böylelikle artan içerik kalitesi kullanıcı tecrübesini de çeşitlendirecek. 2016 yılında içerik yönetimi klişe yöntemler izlemek yerine analitik algoritmaların çeşitlenmesiyle beraber kullanıcıya göre içerik sunulmasına izin verebiliyor olacak ki bu durum aynı içeriğin farklı yöntemlerle sunulabilmesi anlamına da geliyor.

2016’da içerik pazarlamasının hedefi ne olacak?

İçerik pazarlamasının başarısı, çevrimiçi kullanıcılara katma değer sağlayarak her hangi bir markanın tüketicilerinin hayatında önemli bir rol kazanmasıyla ölçümleniyor. Geleneksel pazarlama yöntemleri ile sağlanması daha zor olan sadakat duygusu içerik pazarlaması yöntemleri ile daha net ve sabit olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeplerden dolayı kullanıcının ilgisini çeken, sıkça paylaşılan ve insanların hayatına katkı sağlayan güçlü içerikler 2016 yılında da kral olmaya devam edecek gibi görünüyorlar.

Etkili İçerik Yaratmanın 9 Altın Yolu