İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012

Ekran kartı seçimi özellikle oyun ve multimedya severler için en önemli kararlardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre en iyi ekran kartını seçebilmek için rehberimizi okuyabilirsiniz.

İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012

Bilgisayarlarımızı hangi amaçlarla kullanırsak kullanalım gerçekleştirdiğimiz işlemleri düzgün bir şekilde görebilmek için görüntüyü monitörlerimize iletecek ekran kartlarına muhtacız. Ancak genellikle hem bütçeye hem de ihtiyaçlara en uygun ekran kartını seçmek onlarca marka ve model arasında oldukça zor hale geliyor.

Bu nedenle belli aralıklarla hazırlayacağımız ekran kartı önerileri başlıklı yazımızı hazırladık. Amacımız gereksiz masraflardan kaçınırken ihtiyaçlarınızı da kaçırmanızın önüne geçmek ve en optimum ekran kartını seçmenize yardımcı olmak.

Ekran kartlarını değerlendirirken baz aldığımız kriterler şu şekilde:

- Performans
- Çipset
- Üretici firma
- Müşteri memnuniyeti
- Fiyat

Her ihtiyaca göre beklenen performans ve fiyat değiştiğinden dolayı öncelikli kriterimiz bu ikisi olsa da müşteri memnuniyeti ile buna bağlı olarak çipset ve üretici firma da ikincil önceliklerimiz arasındaydı. Seçimlerimizi yaparken çok uçuk fiyatlara sahip (1500 TL ve üzeri) ekran kartlarını değerlendirme dışında bıraktık. Çoğunlukla marjinal bir seçim olan bu ekran kartları yerine uzun süre sisteminiz için yeterli olacak ve performans/fiyat oranı biraz daha iyi kartlarını seçmeye dikkat ettik.

Aşağıdaki sayfalarda sahip olmak istediğiniz bilgisayara uygun ekran kartı önerilerimizi görebilirsiniz.

  1. İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012
  2. Yüksek bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  3. Kısıtlı bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  4. Düşük bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  5. İnternet ve iş bilgisayarları

YORUMLAR