İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012

Ekran kartı seçimi özellikle oyun ve multimedya severler için en önemli kararlardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre en iyi ekran kartını seçebilmek için rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kısıtlı bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları

Eğer oyun bilgisayarınızı oluştururken performansın yanında biraz daha cebinize uygun seçenekler arıyorsanız en az birkaç yıl sizi idare edecek aşağıdaki modeller işinizi görecektir. Burada tercihlerimizi yaparken şu anda çıkmış olan en son oyunları maksimum grafik seviyesinde açabilmelerini dikkate aldık. Ancak bir yıl sonra çıkacak oyunlarda kademe kademe performans düşüşü gerçekleşecektir.

HD ve Full HD video gösterimlerinde herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan eminiz çünkü bu kategorimizdeki ekran kartları sorunsuzca bu tip videoları açabilecek performanstadırlar.

AMD işlemci kullanan bilgisayarlarda kullanmanızı tavsiye ettiğimiz ekran kartı “ASUS AMD HD6950 DIRECTCU II GDDR5 2GB 256BIT”. AMD işlemcili sistemler yine AMD çipsetli ekran kartlarıyla çok daha performanslı çalıştığından dolayı ve parça kalitesi olarak ASUS’a olan güvenimiz bu tercihi yapmamızı sağladı. Diğer üst düzey ekran kartlarındaki ile benzer soğutucu sistemine sahip olan bu kart ısınma sorunu pek yaşamıyor. Ayrıca biraz daha bütçenizi genişletebilirseniz aynı modelin HD6970 olanını da alabilirsiniz.

Intel işlemci kullanan bilgisayarlarda ise NVIDIA çipsetli ekran kartları çok daha uyumlu çalışmaktadır. Bu nedenle seçimimiz “MSI NVIDIA GTX560 TI HAWK GDDR5 1GB 256BIT”. Her ne kadar bellek miktarı AMD sistemler için önerdiğimiz ekran kartından daha düşük olsa da bu kart da şu an için sorunsuz şekilde güncel oyunları açabilmektedir ve bir süre daha öyle devam edecek gibi görünmektedir. Ayrıca fabrika üretimi olarak hız aşırtmalı (overclock) gelen bu ekran kartı diğer GTX560 serisi ekran kartlarından çok daha yüksek performans vermektedir.


  1. İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012
  2. Yüksek bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  3. Kısıtlı bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  4. Düşük bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  5. İnternet ve iş bilgisayarları

YORUMLAR