İngilizce Öğrenenler İçin En İyi Android Uygulamaları

Bildiğiniz gibi İngilizce öğrenmek artık hayatın her alanında bir ihtiyaç ve bir zorunluluk haline geldi. İş ararken bütün şirketlerin aradığı kriterlerden bir tanesi İngilizce bilmek. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız sokağa çıktığınız her an yabancı birisin

İngilizce Öğrenenler İçin En İyi Android Uygulamaları

Bildiğiniz gibi İngilizce öğrenmek artık hayatın her alanında bir ihtiyaç ve bir zorunluluk haline geldi. İş ararken bütün şirketlerin aradığı kriterlerden bir tanesi İngilizce bilmek. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız sokağa çıktığınız her an yabancı birisinin size yol sorması işten bile değil. Ayrıca siz de yurtdışına seyahate gittiğinizde İngilizce hayatınızı çok kolaylaştırır.

İngilizce artık neredeyse evrensel bir dil haline geldi. Dünyadaki her ülkenin vatandaşlarının kendi dillerinden başka bildikleri diğer dil İngilizce. Öyle ki, İngilizce bilmek artık sizi diğerlerinden ayıran bir özellik değil. Hal böyle olunca İngilizce bilmek her insan için şart oldu diyebiliriz. Fakat bunu nasıl yapacağımız konusuna gelince, biraz zorlanıyoruz.

Elbette bir çok İngilizce kursu var fakat çoğu pahalı. Ayrıca bilgisayarlarınızda öğrenmenizi sağlayabilecek programlar ve websiteler de var fakat her an bilgisayar başında bulunmak o kadar kolay değil. Ama artık mobil cihazlarınız için de çeşitli uygulamalar yapılmaya başlandı. Yani nerede olursanız olun, saat kaç olursa olsun, cebinizdeki telefon ve tabletler sayesinde İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Biz de sizler için Android marketindeki İngilizce öğrenme amaçlı en iyi uygulamaları derledik ve listemize göz atmanızı tavsiye ederiz

Duolingo

Dil öğrenmek deyince akla gelen ilk websitesi ve uygulamalardan birisi olan Duolingo ile başlamak istiyorum. Hem ücretsiz hem de kapsamlı bir dil öğrenme uygulaması olan Duolingo, İngilizce öğrenmeye başlamak için en iyi uygulama diyebiliriz.

İngilizce'den başka bir çok dil de içeren uygulamada her dil için çeşitli kategorilerde alıştırmalar, kelime öğrenme oyunları ve pratikler var. Hem öğrenip hem eğleneceğinizi düşündüğüm bu uygulama ile her dakikanızı değerlendirebilirsiniz.

İngilizce öğrenmeyi adeta bir oyuna çeviren bu uygulamada sorulara doğru cevap verdikçe kalpler kazanacaksınız. Sıkıcı ve monoton dil öğrenme çalışmalarındansa Duolingo'yu indirip denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

LearnEnglish Podcasts

Bu uygulama, dünya çapında en büyük dil ve eğitim şirketi olan British Council tarafından geliştirilmiş. Bu yüzden de dil eğitimi konusundaki tecrübelerini göz önüne alırsak, ne kadar başarılı bir uygulama olduğunu az çok tahmin edebiliriz.

Bu ugulamada çeşitli bölümler var ve her  bölümde iki kişinin soru ve cevaplarla 20 dakikalık konuşmalarını dinleyeceksiniz. Ayrıca sorulara kendiniz de cevaplar verebilecek, böylece daha kolay öğrenebileceksiniz.

Uygulamanın en güzel taraflarından biri, eğiticilerin Facebook ve Twitter hesaplarına uygulama üzerinden erişip onlarla birebir görüşebilme imkanı. Böylece onlara istediğiniz her soruyu sorabilirsiniz.

IELTS Word Power

Yine bir British Council firması tarafından geliştirilen İngilizce öğrenme uygulaması daha. Bu uygulama ise daha çok kelime pratiği yapmak için geliştirilmiş. Kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik gerçekten kullanışlı bir uygulama diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi  IELTS, British Council tarafından düzenlenen, İngilizce dil seviyesi belirlemek adına yapılan ve uluslararası alanda geçerli bir sınav sistemi. Ülkemizde YDS denkliğinde olan bu sınavı geçmek o kadar da kolay değil.

Fakat bu uygulama ile sınavda başarılı olmanız için gerekli kelimeleri öğrenecek ve sınava daha iyi hazırlanabileceksiniz. Ayrıca uygulama IELTS sınavına başvurmak için en yakın British Council test merkezlerini de gösteriyor.

Fluent English

Fluent English sizi adeta İngilizce konuşan bir ülkenin yerlisiymişsiniz gibi eğitecek bir uygulama. Konuşma ve yazmadan çok dinleme ve anlama üzerine yoğunlaşmış bu uygulama ile hem kelime öğrenecek hem de dinlemenizi geliştirebileceksiniz.

Bir sesli kitap uygulaması gibi çalışan uygulama ile kelime dağarcığınızı aynı anda eğlenerek geliştirmeniz mümkün. Ayrıca kelimelerin telaffuzunu doğru öğrenebilmeniz adına her kelime için farklı farklı seslerden seslendirme de yapılmış.

Entegre sözlüğü ile anlamadığınız her kelimenin Türkçe anlamını da görebileceğiniz bu uygulama ile İngilizce'nin zor olan anlama ve dinleme kısmını kısa sürede halledebileceksiniz.

Busuu

Orijinal olarak bir websitesi olan Busuu.com'un resmi Android uygulaması olan Busuu ile temel seviyeden ileri seviyeye kadar herkes için dil öğrenme seçenekleri var. Sadece İngilizce değil her dili bulabileceğiniz bu uygulama ile kolayca İngilizce öğrenebileceksiniz.

Ana menüde önce istediğiniz dili seçiyor ve bölümlere geçiyorsunuz.  Her bölüm 3 kısımdan oluşuyor. Birinci bölümde resimlerle ana konu hakkında açıklamalar, ikinci bölümde insanlar arası diyaloglar ve sorular, final bölümünde ise bir değerlendirme ile size sorulan sorular var.

Kelime bilgisi, dilbilgisi, sesli diyaloglar ve interaktif testlerle pratik yaparak dil becerilerinizi geliştirebileceğiniz bu uygulamayı indirip denemenizi tavsiye ederim.

Voxy

Bahsettiğim gibi, İngilizce öğrenmek artık eskisi kadar zor değil. Özellikle marketlerde Voxy gibi uygulamalar varken hiç değil. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulamayı seveceğinize inanıyorum.

Bu uygulamanın en önemli özelliği kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş bir eğitim seçeneği sunması. Size hedeflerinizi, seviyesini ve ilgilerinizi sorarak eğitim planınızı ona göre çıkaran uygulamada, size özel derslerle İngilizce öğrenebileceksiniz.

Ayrıca istediğiniz her zaman teke tek konuşup pratik yapabileceğiniz yerel hocalar da ayrıca sizi bekliyor. Bir diğer güzel özelliği ise size dersleri  gündelik işlerinizle alakalı olarak vermesi, bu sayede sürekli pratik yapabiliyorsunuz.

Pratik İngilizce

Pratik İngilizce, adı üzerinde uygulamalardan bir tanesi. Üstelik tamamen Türk yapımı ve Türkçe. Bildiğiniz gibi marketlerde Türk yapımı düzgün uygulama bulmak çok zor. Fakat Pratik İngilizce bunu başarmış uygulamalardan bir tanesi.

Bu uygulamanın en güzel özelliklerinden bir tanesi, uygulamanın kullanıcıların isteklerine göre geliştirilmesi ve düzenlenmesi. İnternet sitesindeki anketi doldurarak siz de ihtiyaç ve isteklerinizi yapımcılara iletebilirsiniz.

Uygulama ile günlük İngilizce cümlelerin ve kelimelerin telaffuzlarını dinleyebilir ve anlamlarını öğrenebilirsiniz. Eğer siz de İngilizce'nin günümüzde çok önemli olduğunu düşünüyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu uygulamayı indirip denemenizi tavsiye ederim.

İngilizce Gramer Kitabım

İngilizce öğrenmenin en zor kısımlarından bir tanesi de gramer öğrenmek. Genellikle günlük konuşma dilini öğrenmek insanlar için daha önemlidir. Fakat gramer de bir o kadar önemlidir çünkü ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

Özellikle iş yazışmaları için kullanacaksanız, ya da öğrenciyseniz, gramer öğrenmek çok daha önemli bir hal alıyor. Türk yapımı ve Türkçe gramer öğrenme uygulaması olan İngilizce Gramer Kitabım ile bunu kolayca başarabileceksiniz.

Şimdilik internet bağlantısı gerektiren uygulama ile temel seviyeden ileri seviyelere kadar bütün konular kapsamlı bir şekilde işlenmiş. Bütün konuların Türkçe açıklamalı olması ise uygulamanın bir diğer artısı.

Tureng Sözlük

İngilizce öğrenmek için gerekli en önemli araçlardan birisi de bildiğiniz gibi sözlüktür. Türkiye'nin en başarılı sözlük sitelerinden olan Tureng'in resmi mobil uygulaması bütün sözlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak.

Belki de en kaliteli online sözlük olan Tureng'in arama özelliği, ses ile arama yapabilme, 3 aksanda kelime seslendirme, İngilizce ve Türkçe arayüzü, otomatik tamamlama, arama geçmişi görme gibi özellikleri mevcut.

Tureng, kullanım alanlarına göre kategorilendirilmiş 3 milyondan fazla terim içeriyor ve 10 senelik çeviri geçmişine ve deneyimine sahip çevirmenler tarafından yönetiliyor. Bunlar bile ne kadar başarılı olduğunun göstergeleri.

YORUMLAR