Instagram Nedir ve Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Instagram 4 senede nasıl bu kadar popüler oldu? Instagram'ın kısa tarihi ve önemli detayları.

Instagram Nedir ve Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Artık hayatımızda Instagram var neden mi? Çünkü fotoğraf çekmek akıllı telefonlarla beraber hemen herkesin en başta gelen hobilerinden biri oldu. Ne görsek cihazlarımızı çıkartı deklanşöre basmayı alışkanlık edindik. Hiçbir şey bulamasak kendi resimlerimizi çekiyoruz. Peki, Instagram ne değiştirdi

Fotoğraf çekme merakımız son 5 senede o kadar çok arttı ki çektiklerimizi paylaşmak ve bununla sosyal medya da hava atmak ya da beğeni almak tutkusu da beraberinde geldi. Facebook'a yüklediğimiz fotoğraflar bize yetmedi. Twitter'ı da devreye soktuk. Ancak hala bir şeyler eksikti sanki. İşte artık bu eksikliği Instagram'la gideriyoruz. 

Instagram’ın kısa tarihi

Facebook, sosyal ağa yüklenen onca fotoğrafın bambaşka bir sosyal mecra yaratacağının farkına Ekim 2010’da vardı. O sırada Kevin Systrom ve Mark Krieger isimli programcılar Instagram’ı Burbn adı altına geliştiriyordu zaten. Facebook Instagram’ı 1 milyar dolar nakit karşılığında 21 nisan 2012’de satın aldı. Instagram daha Facebook tarafından satın alınmamışken AppStore'da ilk haftasında 200 bin kişilik bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı. 4 ay içinde ise 4 milyon kullanıcı Instagram’daydı. Facebook'un dikkatini de bu çekmişti zaten. Instagram ilk haliyle 4.3’lük fotoğraf oranına sahip bir resim paylaşma sitesi olarak ilk başta iPhone, iPad ve iPod Touch ailesine hizmet veriyordu. 

Instagram 2012 yılında Android telefonlar için uygulamasını markete koyduktan itibaren büyük bir patlama yaşadı. Kullanmamış olanlar bile Instagram hakkında bir şekilde kullananlardan öğrendiler ve hızla uygulamayı edindiler. Android 2.2 Froyo ve üstü telefonlar için gelen Instagram kullanıcı oranı fazla olan Android işletim sistemlerinde hemen popüler oldu. 

Durdurulamayan ilgi

Instagram artık günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan bir sosyal ağ. Bu rakamlar her geçen gün gittikçe yükseliyor. Bu yazıyı yazarken Instagram aylık 90 milyon aktif kullanıcıyı geçmişti bile.

Instagram'ın bu kadar hızlı yayılmasında sosyal medya platformları ile bütünleşerek çalışabilmesi yatıyor. Uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare, Swarm ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Bu kadar çok sosyal ağ ile beraber çalışabilmesi doğal olarak tüm bu sosyal ağlara üye olan insanların Instagram’ı koşulsuz kullanmasına sebep oluyor.

Neden çok seviyoruz

Neden fotoğraf çekeriz? Görsel bir iletişim dili olarak da kullanılabilen fotoğraf çekme eylemi, yeni bir alışkanlık değil. Albüm kültürümüz hep vardı. Çekilen fotoğraflar bu albümlerde hep misafirlere gösterilir, hikayeler anlatılır, beğeni toplanırdı. Instagram da sosyal medyada bu görevi üstleniyor. Aile albümleri geleneğini bir üst basamağa taşıyarak 'günlük hayat ve kişisel karakter analizi' seviyesine taşımamıza tamamen Instagram sebep oluyor.

Giyim alışkanlıklarımız, gittiğimiz yerleri, okuduğumuz kitapları, arkadaşlarımızı, sevgililerimizi kısaca hayatımız çevreleyen her şeyi Instagram albümlerinde herkesle paylaşabiliyoruz artık. Durum sadece kişisel görüntülerden de oluşmuyor, anında yakalana her enstantane önemli olsun olmasın hemen Instagram'da paylaşıma koyulabiliyor. 

Bize özgürlük sağladı

Instagram'ı arkasındaki sosyal ağı bu kadar sevilir kılan bir diğer özelliği, bizi birer amatör sanatçıya dönüştürebilmesi. Kullanıcılar çektikleri fotoğrafların üzerinde çok pratik bir şekilde çeşitli filtrelerler kullanarak, profesyonel görünüme sahip fotoğraflar oluşturabiliyor. En basit ve sıradan bir fotoğraf, uygulanan birkaç farklı efekt ile bambaşka bir görünüme bürünebiliyor. Bunun yarattığı kişisel tatmin, kısa sürede Instagram kullanıcılarının gönlünü çalmayı başardı.

Topluluklar oluşturabilme serbestliği

Kişisel açıdan bize sağladığı tüm olanakların yanı sıra Instagram topluluklar oluşturmamızı ya da belli gruplara dahil olarak kendimizi ifade edebilmemizi sağlıyor. Tıpkı Twitter'da olduğu gibi takipçiler edinip, başka kullanıcıları da takip edebiliyoruz. Bu durum belli bir oranda tatlı bir rekabeti de beraberinde getiriyor. Grupta en güzel fotoğrafa sahip olabilmek, daha çok beğeni toplamak ve fazla takipçiye sahip olabilmek Instagram’da kullanıcıları her zaman aktif olmasını sağlayan en önemli nedenlerden bir diğeri.

Hiçbir zaman reklam kullanmayan uygulama için kullanıcılar tarafından hazırlanmış bir reklam çalışmasını sizlerle paylaşalım istedik.

Instagram Video Özelliği Tanıtımı

Instagram Fotoğraflarında Kişi Etiketleme Özelliği

 Instagram'a Direkt Mesaj Özelliği Geldi

Dünyanın İlk Instagram Oteli: 1888 Hotel

Instagram Gerçek Hayatta Olsaydı

YORUMLAR