Instagram Profilinizi Güvende Tutmak için 5 Öneri

Instagram hesabınızı güvenli hale getirmek için dikkat etmeniz gereken noktalara değindik.

Instagram Profilinizi Güvende Tutmak için 5 Öneri

Popüler fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram’daki hesabınızı güvenli hale getirmek için bazı detaylara dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Bizler de Instagram hesabınızı güvende tutmanız için bu noktalara değiniyoruz.

1. Profilinize Telefon Numaranızı Eklemeyin

Instagram Gizlilik Politikası’na göre, telefon numaranız gizli olacak şekilde işaretlenmiş olsa bile telefon numaranız üzerinden profiliniz kolayca bulunabiliyor. Profilinizi doldururken, bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına telefon numaranız bölümünü boş bırakabilirsiniz.

2. Fotoğraflarınıza Konum Eklemeyi Tekrar Düşünün

Sıkı bir Instagram kullanıcısıysanız, paylaşacağınız fotoğraflara konum da etiketleyebildiğinizi biliyorsunuzdur. Eğer, profiliniz herkese açık durumdaysa bu etiketlemeler sizin için çeşitli sıkıntılar doğurabilir. Nasıl yani? diyorsanız hemen anlatalım. Evinizde paylaştığınız bir fotoğrafa, konum eklediniz diyelim. Tatildeyken veya herhangi bir yerdeyken paylaşım yaptığınızda, bu fotoğrafı herkes görebileceğinden evinizin boş olduğunu herkese açık bir şekilde bildirmiş oluyorsunuz. Bu da hırsızlık gibi durumlara davetiye çıkardığından, daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Malum, günümüzde hırsızlar bile teknolojiye ayak uydurmuş durumda. Önlem almakta fayda var.

3. Bağlantılı Hesaplarınızı da Kontrol Edin

Fotoğraflarınızı daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için Facebook, Twitter veya diğer sosyal ağlarla Instagram hesabınızı ilişkilendirerek paylaşım yapabiliyorsunuz. Ancak bu noktada, fotoğraflarınızın herkese görünmemesi için ilgili sitenin de gizlilik ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

4. Profilinizi Gizli Hale Getirin

Fotoğraflarınızı ve profil bilgilerinizi sadece izin verdiğiniz kullanıcılara göstermek istiyorsanız, Gizli hesap özelliğini aktif edebilirsiniz. Bunun için, profilinize gidin ve Ayarlar bölümüne tıklayın. Açılan menüde Hesap adı altındaki Gizli Hesap özelliğini aktif hale getirin. Bu adımdan sonra hesabınız sadece izin verdiğiniz kişilere görünecektir. Şunu da belirtmekte fayda var, her ne kadar profiliniz gizli olsa da Twitter’da fotoğraf linkini paylaştığınızda bunu herkes görebilecektir. Bunu dikkate almanızı öneririm.

5. Tehlikeli Bağlantılardan Uzak Durun

Gizli hayranlar, sizi takip etmeyenleri öğrenin vb. türden paylaşılan bağlantılara kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Eğer tıkladıysanız, bir an önce hesap bilgilerinizi yani mail, şifre gibi bilgilerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Bu tür bağlantıları paylaşanların hedefi, hesabınızı ele geçirmek olduğundan çok dikkatli olmalısınız.

Eğer; Instagram üzerinde profilinizi güvende tutmak için başka önerileriniz varsa bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Instagram'da Daha Çok Beğeni Almak için Doğru Hashtagler Nasıl Bulunur?

YORUMLAR