Internet Explorer 10 Windows 7 Önizleme Sürümü Yenilikleri

Windows 8 ile birlikte varsayılan tarayıcı olarak kullanıcıların kullanmaya başladığı Internet Explorer 10 için geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Windows 7 Önizleme sürümü sayesinde artık Windows 7 kullanıcıları da Internet Explorer 10 ile tanışma sans

Internet Explorer 10 Windows 7 Önizleme Sürümü Yenilikleri

Windows 8 ile birlikte varsayılan tarayıcı olarak kullanıcıların kullanmaya başladığı Internet Explorer 10 için geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Windows 7 Önizleme sürümü sayesinde artık Windows 7 kullanıcıları da Internet Explorer 10 ile tanışma sansını yakaladılar.

Peki Internetnet Explorerer 9 ve Internet Explorer 10 arasında ne gibi farklılıklar var dersiniz? Muhtemelen birçok Windows 7 kullanıcısı için güncellenmiş arayüz dışında görünen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Windows 8 kullanıcıları içinse Internet Explorer 10 ile ilgili en büyük değişiklik muhtemelen Microsoft'un dokunmatik özelliklere ağırlık vermiş olmasıdır. Internet Explorer 10 Windows 7 önizleme sürümü üzerinde kullanıcılar dokunmatik özelliklerden yararlanamayacakları gibi Windows Charm Bar üzerinde paylaşım yapma özelliğine de şimdilik sahip olmayacaklar gibi görünüyor.

Her ne kadar Windows 7 için geliştirilen Internet Explorer 10 Önizleme sürümü üzerinde gözle görülür çok fazla değişiklik olmasa da aslında arka planda görülmeyen birçok değişiklik barındırmaktadır. Genel olarak yeni gelen özelliklere hep birlikte bakalım, belki sonrasında kullanmakta olduğunuz Internet Explorer sürümünü güncellemek isteyebilirsiniz.

Do Not Track Özelliği Varsayılan Olarak Aktif Geliyor

Bugünlerde birçok tarayıcıyla birlikte sıkça adını duyduğumuz Do Not Track özelliği Internet Explorer 10'da da karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu Do Not Track özelliği? Genel olarak internet kullanıcılarının gezindiği web sayflarının takip edilmesini önlemeye yarayan bu özellik ile birlikte reklam kaynaklı kodların kullanıcıları izlemesi engellenmiş oluyor.

Bu sayede de bilgisayarınıza veya çevrimiçi gizliliğinize zarar verebilecek olan çerezler de belirlenmiş oluyor. Internet Explorer 10 ile birlikte aktif olarak gelen bu özellik birçok şirket tarafından tepki görmüş olsa da Microsoft'un kullanıcılar için atmış olduğu bu adım gerçekten takdir edilmeye değer.

Güvenlik İyileştirmeleri

Güvenlik konusunda Internet Explorer tarafında işler şimdiye kadar hiçte iç açıcı değildi. Microsoft, Internet Explorer 10 ile birlikte bu durumu gerçekten değiştirmeye niyetli görünüyor ve IE 10 ile birlikte ciddi anlamda güvenlik konusunun üzerinde durulmuş. Bu noktada Internet Explorer 10 ile birlikte gelen en göze çarpan güvenlik geliştirmesiyse Enhanced Protected Mode (Gelişmiş Koruma Modu) adlı güvenlik sistemi.

Yeni geliştirilen bu güvenlik sistemi sayesinde Internet Explorer bir tehlike algıladığında Windows işletim sisteminizin parçalarını kilitleyerek, tarayıcı ve işletim sistemi arasındaki bağlantıyı tam anlamıyla kesiyor. Bu sayede tarayıcınızdan oluşan bir güvenlik açığı nedeniyle sisteminize girmek isteyen bir virüs ya da dosyalarınıza erişmek isteyen bir siber suçlu engellenmiş olacak.

Performans İyileştirmeleri

Internet Explorer 10'un şimdiye kadar gelmiş geçmiş en hızlı Internet Explorer sürümü olduğunu söylersek hiçte yanlış olmaz. Microsoft, CSS animasyonlar, HTML5 ve JavaScript performansı konusunda yeni tarayıcısı Internet Explorer 10 üzerinde yaptığı ciddi geliştirmeler ve destekle kullanıcıların karşısına çıktı. Zaten kullanmaya başladığınız anda diğer sürümlerine göre çok daha akıcı ve hızlı olduğunu gözle görülür bir şekilde hissedeceksiniz.

Böylelikle Internet Explorer'ın Firefox ve Google Chrome gibi rakiplerinin çıtasına yaklaştığını söyleyebiliriz ama gelin görün ki şu an için hala Google Chrome'un piyasadaki en hızlı tarayıcı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle Internet Explorer'ın gerçek gücünü göstermek isteyen Microsoft, Atari ve Contre Jour ile özel anlaşmalar yapmayı da ihmal etmedi.

Her ne kadar Internet Explorer 10 ile birlikte daha birçok özellikte gelmiş olsa da en dikkat çekici olanları bunlar. Sizler de Windows 7 için geliştirilen Internet Explorer 10 Önizleme sürümünü sitemiz üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde indirerek deneyebilirsiniz.

YORUMLAR