Google'dan Kullanıcılarına 25 Dolar

Google yeni projesi Screenwise kapsamında kullanıcılarına 25 dolara kadar Amazon.com hediye çeki dağıtacağını duyurdu.

Google'dan Kullanıcılarına 25 Dolar

Google yeni projesi için ödeme karşılığında internet tarayıcısı işlemlerini paylaşacak gönüllüler arıyor. Başka bir deyişle Google bu gönüllülerin ziyaret ettiği sitelerin tümünü takip etmek istiyor ve bunun karşılığında onlara 25 dolara kadar ödeme yapmayı teklif ediyor.

İnternet devi, kullanıcıların ziyaret ettikleri siteler ve bu siteleri nasıl kullandıkları hakkında bilgi toplayabilmek için Screenwise olarak adlandırdıkları yeni bir projeyi hayata sokmayı hedefliyor ve bu projeyle kendilerine yardım etmek isteyen gönüllü kullanıcılara 25 dolara kadar hediye kartları dağıtmayı vadediyor. Şirket kayıt sayfasında yaptığı açıklamada "Sıradan insanların internet kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için" böyle bir projeye başladığını açıkladı.

Katılımcıların internet tarayıcısı aktivitelerinin Google tarafından takip edilebilmesi için bilgisayarlarına belirtilen bir internet tarayıcısı eklentisini kurmaları gerekiyor ve böylece bilgilerini Google ile paylaşmaları karşılığında 3 ayda bir 5 dolarlık Amazon.com hediye kartı kazanma şansına sahip oluyorlar. Google'ın yaptığı açıklamaya göre Amazon.com ile aralarında herhangi bir sponsorluk anlaşması bulunmamakta ve kullanıcılara bilgilerini paylaştıkları için maksimum 25 dolara kadar hediye kartı paylaşılacağı belirtildi.

Google'ın bu projeyle ilgili bir diğer söylemi de şu şekilde. "Sizden öğrendiklerimiz ve bunun dışında beğendiğiniz diğer şeyler, Google ürün ve hizmetlerini geliştirerek herkes için daha iyi bir çevrimiçi deneyim sunmamıza yardımcı olacaktır."

Google'ın sözcüsü yaptığı açıklamada bu projenin tamamen opsiyonel olduğunu ve kullanıcıların gönüllü olarak katılacaklarını bildirdi. Bunun dışında "Diğer pek çok internet firması ve medya şirketleri gibi bizler de insanların internet kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilmek ve daha iyi hizmet vermek için böyle bir panel araştırması yapıyoruz." diyerek projenin amacından bahsetti.

Bu proje kapsamında gönüllü olarak Google'a yardımcı olmak isteyen kullanıcıların öncelikle projenin kayıt sayfasına giderek, e-posta adresleriyle kayıt olmaları gerekmekte. Daha sonrasında istenilen diğer şartlar ise 13 yaşın üzerinde olmak, bir Google hesabına sahip olmak ve tarayıcı olarak Google Chrome kullanmak olarak belirtilmiştir.

Google bu proje kapsamında kullanıcıların e-posta hesaplarının veya herhangi bir kimlik bilgisinin kesinlikle kayıt altında tutulmayacağını ve başka bir uygulamayla ilişkilendirilmeyeceğini de ayrıca açıkladı.

Bakalım bu proje sonucunda Google ne gibi bilgiler elde edecek ve bize ne gibi yenilikler sunacak. Sonuçları merakla bekleyip, hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR